Bruce Springsteen, Tom Morello, Queens of The Stone Age a mnozí další zahráli pro Joe Strummera

Vydáno 12.09.2020 | autor: redakce

Při příležitosti nedožitých 68. narozenin si na Joa Strummera vzpomněli jeho přátelé i kolegové a během benefičního streamovaného večera zazněly cover verze Strummerových písní od Bruce Springsteena, Toma Morella či Joshe Klinghoffera. Svůj vzkaz poslali herec Steve Buscemi, režisér Jim Jarmush a mnozí další.

Bruce Springsteen, Tom Morello, Queens of The Stone Age a mnozí další zahráli pro Joe Strummera Bruce Springsteen, Tom Morello, Queens of The Stone Age a mnozí další zahráli pro Joe Strummera

„Ahoj Joe, všechno nejlepší k narozeninám, ať jsi kdekoliv. Já vím, kde jsi. Nebo alespoň vím, kde tě můžu kdykoliv najít,“ vzkázal s úsměvem herec Steve Buscemi svému příteli z loďky na jezeře v programu A Song for Joe: Celebrating the Life of Joe Strummer.

„Chtěl bych, aby Joe byl tady s námi. Když ale přemýšlím nad vším, co nám dal, nad vším, co dal celému světu, uvědomím si, že on je tady s námi,“ vzpomněl svého přítele režisér Jim Jarmush. 

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Joe Strummer (48.)

Vzpomínkový večer na jednoho z nejvýznamnějších a nejsvobodnějších hudebníků 20. století pořádaly labely Gates of the West a Dark Horse Records. Jejich zástupci uvedli, že kromě vystoupení hudebníků odvysílají i nikdy neviděné záběry ze Strummerových koncertů. 

Celý večer byl a stále je k vidění zdarma na internetu. Dobrovolné příspěvky putují nadaci Save Our Stages, která se v době koronaviru snaží chránit hudební kluby a promotéry před krachem.

Joe Strummer vešel do historie jako frontman punkrockových průkopníků The Clash, kteří nepokrytě čerpali z černé huby a byli první skutečně multikulturní kapelou, která dosáhla světového věhlasu, foto: A Song for Joe: Celebrating the Life of Joe Strummer

„Komunita byla pro Joea vždy důležitá, ať už hrál hudbu s přáteli, pořádal celonoční táboráky nebo na festivalech stavěl vlastní stanová mestečka, Joe se vždy soustředil na to, aby přinesl lidi blíž k sobě,“ komentovala Strummerova manželka Lucinda Tait benefiční večer.

„Přestože spolu nemůžeme být v jedné místnosti, nedokážu si představit lepší způsob, jak bychom se mohli všichni cítit jednotně. Joe by to miloval,“ dodala.

Prvním hudebním číslem byla hutná cover verze singlu Get Down Moses od ska-punkové kapely The Interrupters. Kalifornský kvartet funguje pod labelem Hellcat Records, který vydával také alba, jež Joe Strummer nahrával s The Mescaleros. Finální deska Streetcore vyšla v říjnu 2003, necelý rok po Strummerově smrti.

Tom Morello z Rage Against the Machine punkovému bardovi popřál akustickou verzí reggae písně Bankrobber, která vyšla jako nealbový singl v roce 1980. 

Bruce Springsteen označil Strummera za svého skvělého přítele, bratra, kterého nikdy neměl, a inspiraci, z níž čerpal posledních 40 let. 

Frank Turner zahrál ze svého pokoje akustickou verzi singlu (White Man) In Hammersmith Palais, jímž The Clash složili v 1978 poctu ska a reggae umělcům, na které kapela dlouhodobě obdivovala. Píseň patřila mezi Strummerovy oblíbené, často ji hrával také s Mescaleros a zazněla i na jeho pohřbu.

V průběhu večera vystoupilo na několik desítek umělců, vedle slavnějších jmen i ta lokální. Právě jejich písně působí občas neumě, zato ale autenticky a upřímně. Mezi nejsilnější momenty večera tak patřilo například vystoupení madridského dívčího kvartetu Hinds. Celý večer si můžete pustit v následujícím videu.

Text: Ondřej Horák, foto: A Song for Joe: Celebrating the Life of Joe Strummer
Témata: Joe Strummer, The Clash, The Mescaleros, Bruce Springsteen, Tom Morello, Queens of The Stone Age, Josh Klinghoffer, Steve Buscemi, Jim Jarmush

zavřít