Evžen Hofmann (Kryštof) interview: Vlastní profesionální nahrávací studio? To se pak práce stává zábavou!

Vydáno 17.10.2017 | autor: Nicola Bernard

Ostřílený kytarista Evžen Hofmann, kterého můžeme znát nejen ve spojitosti s kapelou Kryštof, ale i díky projektu Made In 60's, si splnil svůj sen. Před pár lety si nadělil hudební království - profesionální nahrávací studio, které dostalo jméno Taurus Records.

Evžen Hofmann (Kryštof) interview: Vlastní profesionální nahrávací studio? To se pak práce stává zábavou! Evžen Hofmann (Kryštof) interview: Vlastní profesionální nahrávací studio? To se pak práce stává zábavou!

V čem jsou největší přednosti studia Taurus?
Předem bych rád uvedl, že se jedná o splněný sen. Ve sklepení rodinného domu, kde jsem začínal s produkcemi, jsem postupně zjistil, že mi prostory nestačí a nesplňují narůstající kvalitativní i prostorové požadavky. Navštěvoval jsem větší studio v centru Ostravy a tou zkušeností se utvrdil v jediné věci a to pustit se do velkého projektu a postavit blízko Ostravy vlastní pořádné plně profesionální studio. Tak tedy vzniklo nejprve úvahou a posléze po těžké práci a obrovské podpoře mých milých rodičů a ženy moderní hudební studio Taurus Records.

Studio Taurus Records je novostavbou, pečlivě stavebně i akusticky vyprojektovaným prostorem pro nahrávání. Nabízí špičkové studiové, mikrofonní a nástrojové vybavení, plně klimatizované prostředí, včetně útulné relaxační místnosti. Kapelu lze nahrávat zvlášť, ale i dohromady. To je umožněno větším prostorem studia, včetně oddělené místnosti pro bubeníka. Kvalita je i při společném natáčení skvělá, z důvodu více než dvaceti špičkových předzesilovačů, tzn. preampů. 

V čem se liší od jiných studií?
Je to jednoduché. Stačí přijít do studia, umět písničky, být dostatečně vyspalý, finančně připravený a to je vše co potřebujete. Kytarista bude mít k dispozici značky Fender, Gibson, Gretch, Martin, Sigma nebo Furch. Pokud bude trvat na svém nástroji, může ho mít. Většinou ale kytaristovo srdce zaplesá, když má možnost nahrávat na kytary Fender Stratocaster či Telecaster z dílen Fender Custom Shopu. Podobně je to s kvalitou i u baskytary a bicí sady, legendárního modelu Yamaha Recording Custom. Samozřejmě pro kytaristy a basisty je pak připravena početná nabídka komb i zesilovačů, klasických značek Marshall, Ampeg, Vox a Fender. O nespočtu kytarových krabiček ve skříních režie ani nemluvě… Také ve výčtu nesmím opomenout klavír Kurzweil, SW i HW od Native Instruments v kombinaci s plným balíkem nástrojů VSTi od Steinbergu pro klávesisty. Tedy vše máte k dispozici v rámci ceny nahrávání v top kvalitě a na jednom místě! To byl vždy můj sen, vždy mi to ve studiích chybělo a tedy nyní doma v Taurus Records to mám dotažené, dle vlastních představ!

Mimo pečlivě vybraných technických zařízení a přístrojů pro pořízení nahrávky je tím možná naprosto nejdůležitějším plusem nabídka aranžérské a producentské práce. Mou snahou je pomoci kapelám ve vyznění písniček, aby byly originální, s moderními prvky v aranži, které obohatí a doplní zvuk kapely. Nesnažím se ale přeměnit kapelu k obrazu svému za použití zvukových hradeb ze samplové banky, což je relativně dnes moderní trend, naopak ctím kapelu a ty samplíky i další vytvořenou aranž používám pouze jako koření pro doplnění soundu nahrávky. Kapela by měla dýchat jako dobré víno, takový je můj styl práce.

Kteří zajímaví umělci už ve studiu nahrávali nebo právě nahrávají?
V prosinci minulého roku to bylo úspěšné album „To jsem já“ ostravského písničkáře Mendoše, kterého se prodalo již přes 800 ks. Brzy tedy budu muset dělat Mendošovi Zlatou desku! (smích) Vážněji… Jsme oba rádi a vděčni za tak enormní zájem, které album vzbudilo. Navíc to není klasické folkové album.  Udělali jsme ho moderně, progresivně, pestře stylově od folku přes pop až po poctivý kytarový rock.  A jelikož se nám to tak pozitivně vrátilo, tak nyní, což je novinka, začínáme čerstvě pracovat na novém albu. Máme první písničku s pracovním názvem Ráno a je to krásná balada s indiánskými tom-tomy. U tohoto projektu jsem rád, že jsem mohl přispět k tomu, že Ostrava je vnímána jako město, kde působí více dobrých písničkářů.

Kdo další?
Dále z kraje roku vyšlo EP „Zvukoprázdno“ ostravské kapele Easy Steps, které je velice progresivní a inovativní.  EP podporuje i videoklip k písničce „Nekonečná“. V čele Easy Steps stojí dech beroucí zpěvák Vláďa Blahož a bubeník Vašek Vidlička. Spolupráce s Easy Steps se natolik osvědčila, že plánujeme do konce roku roztočit další song, možná dva. Bylo prima vidět, že i dnes existují kapely, které chtějí znít svébytně. Toho si vážím.

VIDEO: Nadějná čtveřice Easy Steps nahrála zdařilý klip Nekonečná z čerstvě vydaného EP Zvukoprázdno

Pokud se nemýlím, nahrávali u Tebe i Memoary, o kterých jsme čtenáře informovali minulý týden ...
Přesně, jak říkáš. Podobně to vidím i u dvou vydaných skladeb již zmiňované karvinské formace Memoary. Kluci chtěli po svých melancholicko-depresivních „divných stavech“ změnu a uvolnili do té doby netušená osidla nadsázky, kdy přinesli dva zbrusu nové letní hity. Singl vtipně podpořil i povedený videoklip, a pokud máte rádi legraci, tak si to užijete (smích).

ROCKBLOG: Z deníku kapely Memoary: kdo jsou, co dokázali a na co se chystají?

Nakonec nesmím opomenout projekt, na kterém pracuji v současnosti. Jedná se o album frontmana skupiny FiHa, Filipa Rácze. Filip mne oslovil s představou vytvořit studiové album, kde se bude kloubit nová generace se starší. Spolupráci již potvrdili Václav Neckář, Marta Kubišová, Josef Laufer, Josef Zíma, Eva Pilarová či Jitka Zelenková.

Album má obsahovat deset stylově rozdílných skladeb, které Filip napsal na tělo přímo uvedeným interpretům. Například pro pana Laufera jsme nahráli blues ve středním tempu, kde se jedná o dialog mezi ním a mojí kytarou. Pro pana Neckáře je to více do rocku s takovým Beatlesáckým feelingem a pro paní Zelenkovou zase více do popu. Bude se jednat o nevšední projekt v interpretaci jedinečných pěveckých legend české scény.

Chodí vám do studia i nadaní nováčci, kteří zatím nejsou známí, ale chtěl byste je čtenářům doporučit? Pokud ano, kteří?
Mile překvapili interpreti Vojtěch Malchárek a Lukáš Czakan. Vojta v současné době natáčí k písničce „Z popela“ videoklip, s Lukášem píseň teprve dokončujeme.

Mají v plánu kapely, ve kterých hrajete ve studiu taky nahrávat (Kryštof, Made In 60's)?
Nová deska Kryštofu bude za dlouho, není to nyní na pořadu dne. Pro Made in 60´s studio nyní funguje jako zkušebna, vždy den před koncertem se tam zavřeme na pár hodin a cvičíme. Vlastně s Kryštofem, tedy s přípravou na Strahov, to bylo obdobné.

Kryštof vidělo na Strahově za dva dny téměř 68 tisíc diváků, gratulovali Petr Janda nebo Majk Spirit

Tento rozhovor je věnován de facto Tvému studiu, ale po fenomenálním úspěchu Kryštofu na Strahově mi to nedá… Jak bys popsal své pocity z tak velké parády? A máš tedy nyní i více čase se věnovat produkci a studiové práci?
Strahov byl jedním slovem famózní a nebýt tak skvělého týmu, v čele s Richardem, Karin a Honzou Lippertem, nikdy bychom to nedokázali. Zřejmě již nikdy v tomto životě nebudeme s kapelou hrát vlastní koncert před početnějším publikem a jsem moc rád, že se to tak vydařilo. Přes rok příprav, speciálních soustředění i osobních cvičení vykrystalizovalo ve dvou  zářijových večerech. Až nám to pak přišlo trochu líto, když už jsme to tak pěkně secvičili, včetně projekcí. (smích) Ale to je život…

A co se týká nyní po Strahovu, ano, jsme více doma, můžeme se věnovat aktivněji rodinám a samozřejmě i svým zálibám. Studiová práce má sice zelenou, ale snažím se to nehrotit. Nerad bych byl pavoukem, který ze studia vyleze k půlnoci a vstane v pět hodin ráno. Projekty si proto uvážlivě vybírám a pokouším se pouze o styly, kde mám zkušenost a vím, že je zvládnu, tedy od popu až po hard rock. Mám i slabost pro kapely, které věci chtějí dělat jinak, mají tu odvahu a dají mi svou důvěru. To se pak práce stává zábavou a vyvstanou zcela nečekané výsledky.

V případě zájmu o nahrávání ve studiu Taurus Records  navštivte web, kde získáte bližší informace.

Text: Nicola Bernard

Téma: Evžen Hofmann, studio Taurus, Kryštof, Memoary, FiHa, Mendoš

zavřít