Lipo interview: Jsem ponořen v atmosférách, hodně mě inspiruje Drake

Vydáno 14.10.2015 | autor: Josef Martínek

Rapper a milovník poezie Lipo prožívá poměrně nabitý podzim: vydal nový videoklip, absolvuje klubové turné k loňské desce O duši a zároveň pracuje na novém albu. Netají se přitom tím, že hlavním zdrojem inspirace je pro něj stále téma mezilidských vztahů. "Láska se ale týká i širších témat, osobního štěstí, odpuštění, pokory a tak dále," vysvětluje provázanost svých textů v našem rozhovoru.

Lipo interview: Jsem ponořen v atmosférách, hodně mě inspiruje Drake Lipo na křtu nového iREPORTu v La Loce 2. října. Foto: Jaroslav Kutheil

Nedávno jsi vydal nový videoklip k songu Vím, že jsi tam někde z desky O duši, která vyšla loni na jaře. Co tě vedlo k tomu k ní po takovém časovém odstupu natočit další klip?
Moje nejoblíbenější songy z desky jsou ty, které nejsou typicky singlové. Zrovna Vím, že jsi tam někde podle mě dobře vystihuje náladu celé desky. Takže to je tak trochu pro mě samotného a pro fanoušky, kteří si k desce O duši našli cestu.

VIDEO: Lipo a noční melancholie v klipu Vím, že jsi tam někde

Plánuješ ještě nějaký videoklip k albu O duši?
Už asi ne. Tedy jsou tam písně, které si o vizuál uplně říkají. Třeba Hlubiny nebo Sen, ale nechci je odbýt průměrným videoklipem. To je raději nechám tak, jak jsou. Navíc už pracuju na nových věcech.

Jaké budou tvé nové písničky? Budou texty znovu tak osobní jako ty na desce O duši?
Převážně ano. Možná někdy půjdu ještě dál. Nevím, jestli tomu tak je dobře. Ale vím, že to tak prostě je a nebude se tím trápit. Možná v budoucnu přejdu přirozeně do jiné polohy, ale teď to má pro mě pořád hodně terapeutický rozměr.

Je jasné, že vtahy jsou pro tebe vděčným tématem. Jaká další témata tě v poslední době inspirovala?
Je hodně témat, která sleduju, která mě trápí i zajímají, od uprchlické krize a naší reakce na ní až po mediální realitu, ale u mě jasně vede láska. To ostatní se dá často lépe zpracovat jinak. Esejem, přímou angažovaností atd. A to bych, mimochodem, měl taky víc dělat. Někdy se mi totiž zdá, že žiju nějakou filmovou realitu. Láska ale prostě pořád překvapuje. V dobrým i zlým. Láska se ale týká i širších témat. Osobního štěstí, odpuštění, pokory atd.

Kam se chceš posunout hudebně? Na minulé desce jsi použil hodně živých nástrojů, jakou máš představu o zvuku třetího alba?
Jsem ponořen v atmosférách. V moderním r'n'b tak, jak ho dělá třeba Drake. Tady to nikdo ale moc nechápe. Pro mě to je zajímavý jak hudbně, tak tím, že mi to dává prostor pro osobní sdělení.

Minule jsi úplně vynechal rapové hosty a pracoval jsi třeba s cellistkou Terezií Kovalovou nebo operní pěvkyní Ester Pavlů. Koho přizveš tentokkrát? Rýsuje se ti nějaký potenciální singl?
Teď je to zatím ve fázi můj text a beat. To vše se ale ještě posune. A singl? Trochu ano. Dokonce to vypadá, že to bude pozitivně laděná píseň. Pro mě něco trochu netradičního.

V současné době je poměrně v módě kopat do interpretů, kteří mají miliony zhlédnutí na internetu. Existuje podle tebe něco jako "internetová hvězda"?
To je zajímavý téma. Myslím, že internetová realita má skutečně svoje specifika a může někdy v interpretech vyvolat mylné představy, že takhle to vypadá. Ale život umělce, hudebníka, je o trochu komplikovanější. Mohli jste mít miliony zhlédnutí na YouTube a za dva roky na to si na vás nikdo nevzpomene. 

V současnosti jedeš krátké klubové turné k desce O duši. Je těžké přenést atmosféru spíš intimních písní na pódium?
Ta změna tak markantní není. Ale naposledy jsme byli ve Vyskokém Mýtě a užíval jsme si, že můžu rapovat Hlubiny pro publikum, který přišlo naslouchat, a ne je jen pařit. Lidi moje songy znají. To mi udělalo radost. Mám rád lidi a myslim, že oni to ze mě cítí. Snažím se show nepřetlačovat. Na to jsou v mém žánru jiní specialisté. Teď se těším třeba na koncerty v Praze v klubu La Loca 20. října a o den později v Plzni v Anděl Music Baru.

Nelákalo by tě vyzkoušet do budoucna nějaký komorní koncert, třeba v divadlech? Tvoje osobní texty by tam možná vynikly ještě víc.
Je otázka, jestli by posluchači přišli na rappera do divadla. Tady se pohybujeme na trochu neprobádaném uzemí. Ale nebránil bych se tomu.

LIVE: Lipo přivezl do Bohnic operu

Zúčastnil jsi se křtu nové podoby iREPORTu právě v La Loce, kde vystoupíš 20. října. Jak se ti náš nový web líbí?
Je to přehledný, pěkný. Myslím, že velkej krok kupředu od toho, co bylo dřív.

A na závěr literární okénko: Je o tobě známo, že jsi vášnivý čtenář. Jaké dobré čtení tě aktuálně oslovilo a třeba i prostoupilo jako inspirace do tvé nové tvorby?
Teď vedle mě leží kniha Elév od Philipa Rotha. Pěkná, stylově sevřená novela. Hodně jsem se tomuhle autorovi v poslední době věnoval. Některé postřehy o lásce a vášni z poslední pasáže jeho knihy Profesor Touhy považuji za vůbec to nejsilnější, co jsem četl.

text: Josef Martínek, foto: Jaroslav Kutheil, Matěj Porteš, Matěj Třasák

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít