LIVE: Metalové božstvo ze Slipknot rozpoutalo v Praze šílenství

Vydáno 28.01.2016 | autor: redakce

Pražskému koncertu devítičlenné metalové sebranky Slipknot chyběly k dokonalosti jen dvě věci - hymna Before I Forget a lepší místa pro novináře. I když víme, že darovanému koni se na zuby nekouká, nelze si nepostesknout, že na zář vyceněných tesáků Coreyho Taylora se z druhého patra O2 areny zírá těžko. A nejen na ně.

LIVE: Metalové božstvo ze Slipknot rozpoutalo v Praze šílenství Metalové božstvo ze Slipknot rozpoutalo v Praze šílenství

SLIPKNOT + SUICIDAL TENDENCIES
O2 ARENA, PRAHA
27. 1. 2016

Slipknot své letošní turné bohužel jedou bez velkoplošných obrazovek, které by divákům v odlehlejších částech arény přenášely dění na pódiu podrobněji. Ti méně šťastní se tedy museli spokojit s tím, že si detaily nových masek či naštvané výrazy hlučných hardcorových legend Suicidal Tendencies, kteří nestorům mainstreamového metalu předskakovali a jako správní srdcaři si do publika i zaskákali, prostě neužijí.

Devítihlavá saň Slipknot zaútočila na Prahu

Zamrzela ale i chudší návštěvnost. Po tolika letech čekání a vzpomínce na loňský Rock im Park, kde se kvůli enormnímu zájmu fanoušků strhla bitka mezi příznivci skupiny a sekuriťáky bránícími jejich vstupu do prostor, kde by z koncertu alespoň něco málo měli, by člověk čekal, že v převážně metalovém Česku Slipknot arénu vyprodají raz dva. A ono to spíš vypadalo, že by se to všechno možná vlezlo i do haly na Výstavišti.

Dost už ale bylo brečení. I přes to všechno totiž Slipknot odehráli jeden z nejlepších metalových koncertů, který se v českých zemích kdy udál, tak je třeba si říct, proč tomu tak bylo. Od úvodní The Negative One se smečka nabroušených muzikantů na pódiu s velkým projekčním plátnem a dvěma otočnými výtahy pro perkusionisty neúnavně mlátící do obrovských bubnů nekompromisně hnala vpřed. A to tak, až to reprobedny v písni Eyeless nestíhaly a pod tím návalem zničujících rytmů spíš vrčely, než doopravdy hrály.

TOP 10 metalových koncertů zimy

Zvuk se ale brzy dostal na přijatelnou úroveň, a když metalová superstar Corey Taylor zaštěkal sloky ze stále ještě čerstvé skladby Skeptic, byl to takový masakr, až vzduchem kromě půllitrů létala i čísi bunda. Znepokojivé záběry na vnitřnosti, hmyz, kostlivce a všeobjímající hnus na plátně se prolínaly s animální divokostí, touhou po zvráceném sexu, znechuceným odporem, ale i stěží vysvětlitelnou přitažlivostí, která k sobě diváky vtahovala čím dál více. Roztleskání při růžově nasvícené, skoro až romanticky naaranžované novince Killpop se mísilo s chaotickým headbangingem, circle-pity a nářkem všech metalových srdcí. Srdcí, jež nemohla být při brutálním výplachu jménem Psychosocial mezi všemi těmi šílenci v prvních řadách, kteří ve vše drtícím kotli zcela jistě prožívali životní zážitek.

Když se zhruba co druhou píseň hudba zapauzovala, aby ďábelský frontman promluvil ke svým ovečkám, visela mu hala v drtivé většině oděná do příslušných triček na každém slově. A jestliže ze startu sliboval, že za všechno to dlouhé čekání na další koncert Slipknot v Praze se vynasnaží, aby se to místním vyplatilo, nelhal. Když později Prahu označil za prozatím nejlepší koncert turné, nevěřícně se ušklíbl taky jen málokdo. A i když všechny své "motherfuckers" označil za členy rodiny, chtěli jste věřit, že to myslí vážně.

VIDEO: Přijměte pozvání na pohřeb Slipknot

Nejupřímnější ale byl, když si zapřel nohu o vyvýšenou část pódia a v předklonu ze sebe začal dostávat koncentrované šílenství. Asi nejvíce jej bylo slyšet v arénou skvěle přijatých hitech Duality a závěrečné Spit It Out, kde si celá hala podřepla a následně naráz vyskočila. Za úplný vrchol uhánějící smršti ale platí epický singl The Devil In I, pod jehož valivou silou jste nad svým tělem ztráceli kontrolu a propadali se do stavů, kdy jste sami sebe přesvědčovali, že nic lepšího než tuto burácející hymnu už přece v metalu nikdy nikdo nevymyslí.

Slipknot v Praze nadchli, uhranuli, zaskórovali, strhli... Nazvěte si to, jak chcete. Ale jestli tohle nebyl nejlepší metalový koncert roku 2016, tak už nevíme. Black Sabbath i Iron Maiden budou mít sakra co dělat, aby jej alespoň dorovnali.

Setlist: The Negative One, Disasterpiece, Eyless, Skeptic, I Am Hated, Killpop, Dead Memories. Everything Ends, Psychosocial, Wait And Bleed, Duality, The Devil In I, Metabolic, (Sic), Surfacing, Left Behind, Spit It Out

text: Jan Trávníček, foto: Romana Šlapáková

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít