TOP 15 českých videoklipů roku 2022 podle redakce iREPORTu natočili Kabát, Marek Ztracený, Tata Bojs i rodina Mira Žbirky

Vydáno 27.12.2022 | autor: iREPORT

Rok 2022 se blíží ke konci, a tak nezbývá než bilancovat. Česká scéna se opět postarala o pěknou řádku videoklipů a vybrat z nich ty nejlepší nebylo nic jednoduchého. Redaktoři a fotografové iREPORTu si však přeci jen našli své favority. Mezi nimi Pomalu z válečného prostředí od Marka Ztraceného, Holku z plakátu od Tata Bojs, vzpomínání na devadesátky s Kabáty a jejich skladbou Rumcaj miloval Manku, artovku Hledám od Sebastiana nebo klip k Nejsi sám, jenž je plný archivních záběrů Mira Žbirky. Pro své oblíbené videoklipy budete moci od 1. ledna hlasovat v Hudebních cenách Žebřík, které budou vyhlášeny 31. března 2023 v areálu DEPO2015 v Plzni.

TOP 15 českých videoklipů roku 2022 podle redakce iREPORTu natočili Kabát, Marek Ztracený, Tata Bojs i rodina Mira Žbirky TOP 15 českých videoklipů roku 2022 podle redakce iREPORTu natočili Kabát, Marek Ztracený, Tata Bojs i rodina Mira Žbirky


Marek Ztracený – Pomalu

Po Našich cestách přichází Marek Ztracený opět s velmi silnou skladbou. Píseň Pomalu považuje sám autor za jednu ze svých nejlepších a není divu. Jde o další z „těch“ songů, ve kterém se dokáže najít opravdu každý. Ztracený spolu s FILMZLICINCOMPANY se rozhodl příběh videoklipu zasadit do prostředí druhé světové války. Vypráví v něm příběh dvou milenců, jejichž rolí se ujali Klára Issová a Radomír Švec. Ačkoliv se zpočátku zdá, že půjde o jednoduchý rozchodový snímek, brzy zjistíte, že v sobě ukrývá mnohem závažnější téma.
(Jakub Urbanec)

Marek Ztracený vyslyšel přání fanoušků a přidává třetí koncert v Edenu

Mirai – Lítej (Davidovi)

Ačkoliv je deska Maneki Neko kapely Mirai možná až prvoplánově rádiová, několik skladeb si přeci jen zaslouží větší ocenění. Mezi nimi i Lítej (Davidovi), která je jakousi poctou zesnulému Davidu Stypkovi, jenž sestavě s albem pomáhal. Emotivní videoklip vydala formace právě na výročí úmrtí zpěváka. Nechybí v něm spousta jeho blízkých spolupracovníků, jako Bandjeez s Kateřinou Marií Tichou, Jindra Polák nebo Ewa Farna. Celkový výsledek, ve kterém se objeví i několik archivních záběrů, působí velmi intimně a autenticky.
(Alena Kaňová)

Cocotte Minute – Řeka

Zběsilé video Řeka od Cocotte Minute vzniklo pod režijní taktovkou Jakuba Mahdala. Protipólem běsnících muzikantů se v něm stala tanečnice Anna Šitnerová, která se v duchu textu skladby musela „ponořit do vody“. Prostě stojí za zhlédnutí!
(Barbora Kubalová)

Sebastian – Hledám

Jakub Mahdal měl na starosti také videoklip Hledám sestavy Sebastian, v níž sám působí. Text vypráví o tom, jak se všichni a všechno kolem nás mění, frontman Sebastian Navrátil v něm vzpomíná na to, kdy se naposledy cítil v klidu a bezpečí. Děj videoklipu stojí na ultrazpomalených záběrech. „Promítá se v něm černobílý svět, stejně tak, jako je to občas i v lásce a životě vůbec,“ uvedl režisér. Celkový výsledek je opravdu povedený! Bezesporu jeden z nejlepších klipů, které kapela vydala.
(Lukáš Zima)

Chinaski – Dvě srdce vejpůl

Dvě srdce vejpůl se staly titulní skladbou z nového alba Chinaski Frihet. Videoklip je postavený na krásách noční Prahy, členech kapely a černobílých kolážích z dokumentu, které se prolínají na zdech a pražských budovách. Režie jde stejně jako u dvou předchozích klipů opět za Jakubem Mahdalem.
(Veronika Matějková)

ROZHOVOR | Michal Malátný (Chinaski): Ztratili jsme jeden před druhým ostych

Ben Cristovao & Calin – Prší, prší

Videoklip k Prší, prší se stal v pořadí třetím, který Ben Cristovao vydal z alba PROTENKONTRAST. Singl nahrál ho ve spolupráci s Calinem, o režii hudebního videa se pak postaral Tomáš Kasal, který s Cristovaem spolupracoval už na předešlém vizuálu k songu Multiverse. Sledujeme v něm příběh dívky, která se proplétá mezi nešťastným životem ve dne a svým nočním útěkem od něj.
(Tereza Slowiková)

Miro Žbirka – Nejsi sám feat. David Žbirka

Rok 2022 proběhl ve znamení vzpomínání na Mira Žbirku. Rodina vydala jeho desku Posledné veci a na podzim uspořádala sérii tří koncertů, na kterých si zpěvákovy písně zazpívali interpreti, ke kterým měl muzikant blízko. Prvním singlem z albové novinky byla píseň Nejsi sám, na které se pěvecky podílel také David Žbirka. Video vzniklo pod vedením Šimona Šafránka a Šimona Hájka a je plné archivních záběrů na zesnulého hudebníka. Fanouškům určitě vykouzlí úsměv na rtech.
(redakce iREPORT)

RECENZE: Miro Žbirka si schoval na své Posledné veci hudební lahůdky

Dark Gamballe – Nenapravitelný

Videoklip Dark Gambelle k písni Nenapravitelný z poslední desky Romance panenky a kladiva je skvělou vizuální podívanou. Připomíná mi staré filmy Vynález zkázy, Cesta do pravěku a další kousky z dílny Karla Zemana.
(Petr Hanč)

Tata Bojs - Holka z plakátu

„Beru videoklip jako takové malé vizuální dílo, které krásným způsobem doprovází atmosféru písničky,“ říká o Holce z plakátu Milan Cais. Je o femme fatale, která je ve skutečnosti personifikací lží. „Přišlo mi to jako atraktivní téma v době, kdy jsou lidé velmi často oběťmi útoků falešných zpráv, fake news,“ zdůvodnil zpěvák, proč kapela pro videoklip zvolila prostředí televizních zpráv.
(Aleš Materna)

Deaf Heart – Other World

Track Other World kapely Deaf Heart má devadesátkový vibe. I proto se sestava rozhodla zpracovat i videoklip v retro duchu tehdejších stylizovaných klipů v televizi. „Navíc se nám líbila myšlenka propojení ‚jiných světů‘ nejen v partnerských vztazích, ale i mikrokosmu, hlubokých moří nebo vesmírných dálek,“ uvedl kytarista Michael Vácha. Videoklip Deaf Heart natáčeli pod vedením otce zpěváka Thomase Lichtaga a Milana Baleka, který propojil ateliérové záběry se snímky přírody jeho filmových přátel Mirka Hrdého a Anny Kozlové.
(Šárka Preslová)

Dunaj – Za vodou

Kapela Dunaj se v září vrátila na scénu se svým novým studiovým albem Za vodou. Jako titulní singl vydala právě stejnojmennou píseň, která se dočkala videoklipu, jenž vznikl pod dohledem Jana Foukala. „Nechat věci plout, a jenom je pozorovat, je pohled jaksi ze břehu. A pustit čtyřicet lodí jenom tak po vodě byla příležitost ke klipu skupiny Dunaj, kterou jsem s radostí přijal. Byl to trochu happening, událost, kterou jsme natáčeli tak, aby nám lodě neuplavaly, a to se zaplaťpánbůh povedlo,“ uvedl režisér ke snímku.
(David Webr)

Kabát – Rumcajs miloval Manku

Na devadesátky zavzpomínali v uplynulém roce také Kabáti, konkrétně v singlu Rumcajs miloval Manku. Videoklip se točil na klíčovacím pozadí, reálný vzhled prostředí vytvořil „3D mág“ Jaro Atry tak, jak se dnes točí vizuál většiny futuristických a akčních světových filmů. Je v něm vidět spousta ikon tehdejší doby, jako třeba KISS, Lemmy Kilmister, Freddie Mercury, Tomáš Řepka nebo Kamil Střihavka. Podle sestavy v čele s Pepou Vojtem byl tohle bezesporu jeden z nejnáročnějších klipů historie Kabátů. Postaral se o něj Michal Skořepa.
(Dominik Kačerovský)

Mirai – Vedle tebe usínám

Zatímco Alena Kaňová zvolila za nejlepší videoklip roku Lítej (Davidovi) od Mirai, Vít Bláha si od stejné kapely vybral vizuál k písni Vedle tebe usínám. Sestava ho vydala na Valentýna a nijak jím od počátku neskrývala ambice dobýt rádiový éter. O klip, ve kterém se frontmanovi Miraiovi Navrátilovi během tří minut vystřídá v posteli neskutečná škála žen, se postaral Ondřej Kudyn.
(Vít Bláha)

Hand Grenade – Digitální jed feat. Honza Toužimský

Hand Grenade je metalcorová kapela původem z jižních Čech, která svou kariéru nastartovala v roce 2008. Ke spolupráci na písni Digitální jed si přizvala Honzu Toužimského z Arakainu. A kombinace je to vskutku povedená. Závažnost tématu podtrhuje videoklip, který zároveň odráží energičnost celé skladby. Toužimský sám při svém nástupu přidává na síle v obou svých vokálních polohách i ve výrazech obličeje.
(Petr Klepetko)

Annet X – Organics

Annet X patří mezi nejzajímavější objevy na české scéně posledních několika let. Ve spolupráci se společností RedBull vydala letos novinku Organics, k níž pod vedením Luboše Rezlera natočila také videoklip. Přála si, aby byl autobiografický, ale zároveň aby se jen velmi jemně pracovalo se symboly jejího života. „Myslím si, že aby pochopil podstatu mý osobnosti a uměl ji správně vyobrazit, tak jsem jej musela hodně zasvětit do svého života. Což u cizího člověka není tak jednoduchý. Luboš byl ale úplně skvělá energie, dost open-minded a nechával mi hodně prostoru mu do věcí kecat. Zároveň, si myslím, že jsem nechala hodně svobodnou ruku i jemu a dopadlo to za mě skvěle,“ zhodnotila zpěvačka.
(Dominik Pavliš)

Text: redakce iREPORT, foto: Oliver Tichý, Ondřej Kudyn, Jaroslav Noska, Lukáš Zima, Brainzone, Universal Music
Témata: Marek Ztracený, Mirai, Cocotte Minute, Sebastian, Chinaski, Ben Cristovao, Calin, Miro Žbirka, Dark Gamballe, Tata Bojs, Deaf Heart, Dunaj, Kabát, Hand Grenade, Annet X

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít