Aram Delan - multiinstrumentální talent, který bavil svou vyhlášenou baskytarovou technikou

Vydáno 12.05.2018 | autor: Dominik Pavliš

Aram Delan, který zemřel na konci dubna ve věku 49 let, začínal ve skupině Ketron, více se ale prosadil svým účinkováním v sestavě Dr. Max. Díky své baskytarové technice, takzvanému slapu, si dokonce získal přezdívku "český Mark King". Prošel i formacemi Lox Panchos, Balance, Slang a působil s vlastní kapelou Window. Dobře ho znají i fanoušci Plexis. Hrál na jejich albu III z roku 1993, a dokonce spolu s nimi v roce 1994 předskakoval Ramones v pražské Lucerně. 

Aram Delan - multiinstrumentální talent, který bavil svou vyhlášenou baskytarovou technikou Aram Delan - multiinstrumentální talent, který bavil svou vyhlášenou baskytarovou technikou


Smrt si říká rock'n'roll (342.) - Aram Delan

Byl znám především jako baskytarista, klávesák a zpěvák skupiny Window. Tu roku 1991 založili Pavel Attel a Jan Volt. Zanedlouho se připojil i Delan. Společně se svou muzikou chtěli přiblížit stylu kanadských rockerů Rush. Tomuto záměru Delan vyhovoval zejména díky své multiinstrumentální zdatnosti. Window složili materiál, který měl být původně právě instrumentálního charakteru. Každý ze členů měl o smeřování kapely jiné představy, z tohoto důvodu se nepohodli a na nějaký čas společné působení přerušili.

Zemřel "český Mark King" Aram Delan. Hrál v kapelách Slang nebo Window, s Plexis předskakoval Ramones

Delan především z finančních důvodů přijal post baskytaristy orchestru v cirkusu Evropa. Zde působil jednu sezónu. Poté se jako baskytarista připojil na turné Čechoameričana Ivo Spaidera Křižana. Rytmickou sekci zde tvořil s Milanem Peroutkou z kapely Olympic. Zároveň s tím začali Window pracovat na nových písních. Attel měl zájem hrát jižanský rock a na tento popud přivedl Delan kytaristu Tarase Prodance ze skupiny Dr. Max. V této sestavě stvořili několik Delanových skladeb ve složení dvě kytary, baskytara, bicí a klávesy, u kterých se střídal s Janem Voltem.

Attep a Volt si původní nápad hrát tento druh rock'n'rollu vzali také do své kapely nazvané Černá a Bílá. Právě za bubeníka Attela se podařilo získat náhradu v podobě zakládajícího člena Lucie - Tomáše Waschingera. V této nové sestavě, tedy Delan, Prodanec, Volt a Waschinger, se podařilo získat první místo v hitparádě na Radiu 1. Natočili první snímky, často koncertovali a v médiích se začaly objevovat první recenze - ve většině případech pozitivní.

SMĚREM K PROG ROCKU

S novým klávesákem Pavlem Novotným se celkový výraz formace přiblížil tam, kam po celou dobu Aram Delan směřoval. Roku 1993 u firmy Panton vydali čtyři skladby a zanedlouho pak i CD nazvané Archa Bláznů. Dál koncertovali, umisťovali se na předních příčkách hitparád a v televizi se vysílaly videoklipy ke skladbám Ruce a Orchestrální podzim. Roku 1995 Tomáš Waschinger a klávesista Pavel Lochman opustili kapelu a začali se angažovat ve skupině Ilony Csákové. Delan s Prodancem a novými posilami dále pokračovali v tvorbě, která by se stylově dala nejvíce přirovnat k prog rocku. 

Delan se poté rozhodl na delší čas opustit Českou republiku. Po návratu v roce 2009 ovšem s Prodancem navázali na předchozí tvorbu Window. S novým bubeníkem Lubošem Ertlem svým soundem přitvrdili a do jejich tvorby se dostalo více progrockových a melodických prvků. Koncem roku 2010 skupina naočila čtyřpísňové CD a o rok později vydala desku Izolátor.

Po personálních změnách se skupina přejmenovala na Sega MC a stále koncertovala až do roku 2018, kdy 29. dubna ve věku 49 let Aran Delan po dlouhodobé nemoci zemřel.

"Hráli jsme spolu v devadesátých letech v kapele Slang. Hrál též v kapelách Window, Dr.Max, Plexis a taky třeba s Panchem. Byl to můj kamarád. Odpočívej v pokoji, Arame!" napsal na Facebook jeho bývalý spoluhráč Martin Simandl.

text: Dominik Pavliš

Témata: Aram Delan, Window, Plexis, Dr. Max

zavřít