RECENZE: Chinaski uzavřeli etapu s dechy výběrem lovesongů

Vydáno 19.07.2018 | autor: Roman Jireš

Když pouhé tři dny po vyprodaném koncertu v pražské O2 areně oznámili loni v listopadu Michal Malátný a František Táborský konec dlouholeté sestavy Chinaski, byl to pro množství jejich příznivců velký šok. Ti, kdo tuto změnu nesou nelibě, si mohou na "staré dobré Chinaski s dechy" zavzpomínat při poslechu chronologicky seřazených lovesongů od Podléhám z eponymního debutového alba z roku 1995 až po loňský hit Potkal jsem tě po letech z nahrávky Není nám do pláče. 

RECENZE: Chinaski uzavřeli etapu s dechy výběrem lovesongů RECENZE: Chinaski uzavřeli etapu s dechy výběrem lovesongů

Chinaski

Love Songs

Skladby:
Podléhám, Můžeš mi psát, Coura, Měsíc, Jaxe, 1. signální, Klára, Drobná paralela, Strojvůdce, Láskopad, Dobrák od kosti, Vrchlabí, Bylo nebylo, Vakuum, Sonet, Artisté, Hlavolam, Každý ráno, Slovenský klín, Potkal jsem tě po letech

20 trax / 78:34 min

Vydavatel: Universal Music

Michal Malátný skladby Chinaski s milostnou tématikou charakterizuje jako "písně o ženách, mužích a věcech mezi nimi", takové jsou však v jejich repertoáru skoro všechny. Jen si poslechněte dvě dosavadní kompilace Premium 1993–2003 a 20 let v síti (2013). Na písně s jinou než mileneckou tematikou vám budou stačit prsty jedné ruky. To však tolik nevadí, protože Chinaski s tímhle tématem umí zacházet poměrně neotřele a většina jejich textů obsahuje nějaký zajímavý slogan (Vrchlabí) nebo slovní obrat (Jaxe), navíc se do nich promítají osobní zkušenosti často rezonující s pocity fanoušků.

Z CHLAPCŮ BILANCUJÍCÍ MUŽI

Vzhledem k chronologickému řazení můžeme pěkně sledovat, jak se chlapci (Můžeš mi psát) zvolna mění ve zkušené mladíky (Strojvůdce) až po bilancující muže (Každý ráno). Na to, že téma lovesongů je "jen o tom jednom", překvapí výběr pestrostí. To je způsobeno také tím, že kapele neschází humor (Dobrák od kosti) a je schopna svoji tvorbu vyšperkovat takovými povedenými kousky, jakým je Vakuum.

Chinaski ohlásili novou sestavu, společně vyrazí na turné Není nám do pláče

Jasně, je to jenom pop, ale dobře zabalený a prodávaný bez vedlejšího úšklebků někoho, kdo vidí své příznivce jenom skrze počet prodaných desek. Jistě, najdou se i zádrhely, například skladba Artisté reprezentující slabší album Není na co čekat, která velmi připomíná beatlesovské Don't Let Me Down, nebo trochu očekávaně vystavěný Hlavolam. Ale rozhodně bych se nechtěl stát někým, kdo považuje Chinaski především za nudné a žádný jejich lovesong ho ničím nezaujme. Milostný život takového člověka musí být hodně žalostný.

Takže Love Songs jako tečka za "starými" Chinaski. A co dál, doktore?

text: Roman Jireš

Témata: Chinaski, Love Songs, Michal Malátný

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít