HITPARÁDY (29.): David Bowie ovládl světové žebříčky. V USA má poprvé nejprodávanější album

Vydáno 20.01.2016 | autor: Josef Martínek

Ještě nedávno se zdálo, že Adele svoje postavení královny hitparád hodně dlouho neztratí. Po dvou měsících v čele nejprestižnějších žebříčků, tedy britského a amerického, ji ale o vedení připravil David Bowie. V USA je s albem v čele úplně poprvé. 

HITPARÁDY (29.): David Bowie ovládl světové žebříčky. V USA má poprvé nejprodávanější album David Bowie v klipu Blackstar

Výsledky českých žebříčků tento týden neznáme, web zdejší pobočky IFPI je totiž již od pondělí nefunkční. Podívejme se tedy, co se děje ve světě. 

NÁSTUP BOWIEHO A KANADSKÁ DOMINANCE

V Británii získalo album Blackstar 151 tisíc žebříčkových bodů, což je pochopitelně nejvíc v tomto roce. David Bowie by byl favoritem na zlato i zaživa, jeho nečekaná smrt ale zájem fanoušků pochopitelně ještě zvýraznila. Pokud bychom sečetli body získané za tento týden pro všechny jeho nahrávky, dostali bychom se až na číslo 623 tisíc. V Top 100 bychom napočítali hned 19 jeho alb, v hlavní Top 40 rovnou 10. Po dlouhé době čelo opustila Adele s dekou 25. Nepřeskočil ji jen Bowie, ale dokonce i druhý Elvis Presley, jehož album If I Can Dream rovněž boduje na stupních vítězů už několik měsíců. 

RECENZE: David Bowie udělal dva kroky vzad od popových posluchačů

V singlech na prvních příčkách stále vlaje kanadská vlajka. Země javorového listu obsadila hned 4 nejvyšší pozice. Velkou zásluhu na tom má Justin Bieber, který je 1. (Love Yourself), 3. (Sorry) i 4. (What Do You Mean?). Mezi jeho hity se vetřel pouze mladší krajan Shawn Mendes se Stitches. Z aktuálního stříbrného postu by prý mohl v dalším týdnu zaútočit i na zlato. Povede se mu to? Nelépe umístěnou písní od Bowieho je 12. Heroes, čerstvá novinka Lazarus startuje na 45. místě. PRVNÍ AMERICKÉ ZLATO PRO BOWIEHO

Také Američané se rozhodli uctít památku zesnulé legendy koupí alba Blackstar. Z celkových 181 tisíc získaných bodů bylo 174 tisíc za čistý prodej. Přitom ještě minulá deska The Next Day byla před třemi lety ráda za poloviční výsledek: 85 tisíc. Blackstar se stává prvním Bowieho albem, které dosáhlo až na jedničku amerického žebříčku. Na čtvrtém místě se navíc nachází Best Of Bowie. Poprvé po čtyřech letech má jeden umělec dvě desky tak vysoko. V únoru 2012 byla v důsledku triumfu na Grammy v takové pozici Adele. Zároveň je poprvé od triumfu This Is It Michaela Jacksona z roku 2011 na 1. pozici album zesnulého zpěváka.

Kdo byl pravý David Bowie? Muž mnoha tváří měl ve skutečnosti jen jeden námět

Adele tak musela po sedmi týdnech opustit nejvyšší pozici. Deska 25 vedla sedm kol a hned třikrát se dostala až přes hranici milionu prodaných kopií za týden. V úvodním týdnu prodeje loni v listopadu prodala neuvěřitelných 3,38 milionu jednotek. Trojku bere Justin Bieber s Purpose.

V singlech je Bieber dokonce na zlatém stupínku. Sorry kraluje podruhé, když za sebou opět nechává předchozího suverenního vládce - Hello od Adele. Její comebackový singl vládl po vydání 10 týdnů v řadě, což se ze zpěvaček naposledy podařilo o 4 roky dříve Rihanně. Justin Bieber si sáhnul i na bronz, kde se nachází jeho další singl Love Yourself. 

Josef Martínek

 

zavřít