Michal Tučný - Král české country, který vášnivě miloval i hodně pil

Vydáno 29.09.2018 | autor: Roman Jireš

Přestože od smrti Michala Tučného letos v březnu uplynulo už 23 let, na jeho písně se dodnes nezapomíná. Nepřehlédnutelná postava, která prošla skupinami Rangers, Rivals, Greenhorns, Fešáci či Tučňáci, se právem honosí titulem nekorunovaného krále tuzemské country. Tučný, který stanul "tam u nebeských bran" 10. března 1995 ve věku 48 let, navíc zůstává inspirací i pro další generace.

Michal Tučný - Král české country, který vášnivě miloval i hodně pil Michal Tučný - Král české country, který vášnivě miloval i hodně pil


Smrt si říká rock'n'roll (359.) - Michal Tučný

Jeho hity jako Poslední kovboj, Pověste ho vejš, Báječná ženská, Všichni jsou už v Mexiku nebo Snídaně v trávě dál šíří amatéři i různé revivaly, nyní se k nim připojuje i kapela Jelen. Ta připravila podzimní turné po českých a moravských městech, na které jako speciálního hosta přizvala dceru legendy české country Míšu Tučnou. Turné odstartuje 16. listopadu v Herálci a vyvrcholí pražským vánočním koncertem 15. prosince ve Forum Karlín.

Smrt si říká rock 'n' roll: Příběhy zesnulých hvězd

"Stodola Michala Tučného byl první festival, na kterém jsme kdy hráli. Když jsme se dozvěděli, že po patnácti letech své existence skončila, zamrzelo nás to. S konečnou platností jsme si uvědomili, jakého jsme měli v Michalovi úžasného předchůdce, a jak silně ho vnímáme jako jeden z těch lokálních kořenů naší muziky. On pro náš oblíbený žánr udělal nejvíc. Letošní Jelen Tour 2018 zahrajeme na počest Michala Tučného a přizvali jsme k tomu i naši kamarádku Míšu Tučnou. Na koncertech zazní jelení songy i písně Michala," uvedl frontman Jindra Polák.

ZPÍVAJÍCÍ PRODAVAČ


U příležitosti jeho nedožitých 70. narozenin se před dvěma lety ve Velkém sále pražské Lucerny uskutečnil galavečer. Program koncertu stejně jako na podobné akci o dva roky dříve obsahoval největší Tučného hity v podání různých interpretů. Diváci si vyslechli například Ondřeje Hejmu, Václava Bláhu, Františka Segrada, Tomáše Linku, Tomáše Hrbáčka, Tomáše Trapla, skupinu Tučnáci a další. Na koncertě nemohli chybět Věra Martinová a Tomáš Klus, který prý Michala Tučného odmalička obdivoval. "Když Michal Tučný před lety zemřel, bylo mi devět let, tehdy jsem to obrečel a vzpomínám si, že druhý den jsem ani nešel do školy. Teď jsem tu, abych mu zazpíval pár jeho pecek a vzdal hold prvnímu muži české country," pronesl zpěvák.

Kdo jede na turné (I.): Chinaski zavítají tam, kde dlouho nehráli, Jelen vzdá poctu Michalu Tučnému

Michal Tučný se narodil 11. ledna 1947 v Praze a odmalička se věnoval hudbě. Chodil do lidové školy umění, zpíval ve sboru, hrál na klavír a na kytaru. Vyučil se prodavačem, ale prošel i mnoha jinými profesemi - dělal pošťáka, skladníka, prodával vánoční kapry. Hlavně ale začal zpívat. "Country je vše, co mám rád," tvrdil. Vztah ke country muzice v něm údajně prohloubila jedna z jeho prvních lásek, o 13 let starší zpěvačka Eva Olmerová, se kterou prožil bouřlivý vztah. Právě ta ho prý naučila také hodně pít.

Hoštický kovboj

Na Portě 1967 zaznamenal velký ohlas jako host skupiny Rangers. Poté se stal členem Greenhorns. Od roku 1974 působil v kapele Fešáci a od 80. let ve vlastní skupině Tučňáci. Na televizní obrazovce se objevil v několika estrádních pořadech, jako například Televarieté. Také měl svůj pořad Country Club Michala Tučného v Českém rozhlase. Od roku 1982 spolupracoval s americkou country zpěvačkou Rattlesnake Annie (Anka Chřestýš) a nahrál s ní společné album.

V té době již trpěl zdravotními problémy. "Skoro každý rok byl s něčím v nemocnici. Břicho už měl samou jizvu, doktoři neměli ani kam říznout. Kvůli tomu vlastně začal nosit lacláče," zavzpomínala zpěvákova dcera Míša Tučná na trápení svého tatínka. Mimo problémů s játry musel na operaci kvůli proděravění střev, prodělal i komplikovaný zánět podbřišnice, už tenkrát hrozilo, že zpěvák nepřežije.V posledních letech před smrtí se stal hostem českobudějovické kapely Weekend a uváděl rovněž písničkové pořady v tamním rozhlasovém studiu. V březnu 1995 podlehl dlouhé nemoci. Je pochován na hoštickém hřbitově, kde má žulový pomník z dílny sochaře Michala Gabriela, ve tvaru velkého kovbojského klobouku, na kterém hoří svíčky. V Hošticích je na jeho počest pojmenována náves. V roce 2002 byl posmrtně uveden do Síně slávy české Akademie populární hudby.

text: Roman Jireš

Témata: Michal Tučný, country, Jelen, Stodola Michala Tučného

zavřít