Jindra Polák (Jelen) interview: Novým klipem Domů se uzavírá kruh

Vydáno 16.06.2017 | autor: Hana Bukáčková

Jelen se od květnového předávání Cen Anděl honosí označením Skupina roku. Svoji současnou popularitu vnímají jako odměnu a jsou vděčni za přízeň fanoušků. I přes svou koncertní vytíženost vydávají zbrusu nový singl Domů, ke kterému natočil klip režisér Jonáš Červinka aka Lipo. Písničku živě poprvé představí v neděli 18. června na Dni otců na Střeleckém ostrově v Praze. Jejich hosty budou Debbi, David Stypka a Kateřina Marie Tichá

Jindra Polák (Jelen) interview: Novým klipem Domů se uzavírá kruh Jelen je pověstný koncertní energií. Foto: Petr Tibi

V květnu se předávaly Ceny Anděl, vyhráli jste kategorii Skupina roku, jaké jste z toho měli pocity?
Fantastické, byli jsme nadšení. Nemáme snahu vyhrávat ceny. Jsme "živá kapela" a baví nás hrát pro fanoušky, včetně jejich zpětných reakcí. Ale samozřejmě to, že nás Akademie vybrala, je pro nás velká čest a moc si toho vážíme.

Jelen na Špilberku: S kapelou zpívaly na nádvoří hradu dva tisíce lidí

Oslavili jste to nějak?
Oslavili jsme to pěti koncerty vzápětí. (smích)

SOUČASNOU SLÁVU BERU JAKO ODMĚNU A OBROVSKOU MOTIVACI

Změnilo se díky této ceně něco?
Už za rok 2014 jsme dostali cenu jako Objev roku. Když jsem Anděla donesl domů, moje dcera byla z něho nadšená a celou dobu do mě stále hučela, že potřebuje ještě druhého, aby první nebyl sám a mohla si s nimi hrát. (smích) Ve skutečnosti to je pro nás svým způsobem závazek, ale i kdybychom tu cenu nedostali, nijak nás to neovlivní a hrajeme dál. Jsem rád, že nám to v kapele funguje, že jsme si jak lidsky, tak hudebně sedli. To, že na nás chodí tolik lidí a zpívají si s námi naše písničky, beru jako odměnu a obrovskou motivaci.

Vaším stálým hostem je Kateřina Marie Tichá, neplánujete ji přibrat oficiálně jako členku kapely?
Začalo to písní Tančíme spolu, a jelikož neměla kolem sebe kapelu, tak jsme ji vzali mezi sebe, pěkně nám to spolu doteď funguje. Bereme ji jako členku našeho jeleního stáda. (smích) Je úžasná zpěvačka a dává naší muzice další rozměr. Ale na druhou stranu Káťa píše svoje písničky, dává dohromady vlastní kapelu, kterou jsem slyšel a zní skvěle. Myslím si, že až bude jezdit s kapelou, tak to s námi nebude stíhat, vlastně se toho dne děsím a bude mě to strašně mrzet.

Vloni jste odjeli velké množství koncertů, dá se toto vražedné tempo vydržet?
Dá (smích), ale řekli jsme si, že letošní léto musíme zvolnit, proto místo osmdesáti koncertů máme "jen" sedmdesát. (smích) Vloni jsme často hrávali trojáky, ale to nejde dělat donekonečna. Rádi se totiž scházíme po koncertě s fanoušky, takto to pro nás bylo spíš kontraproduktivní.


Jelen získal cenu Anděl v kategorii Skupina roku. Foto: Lucie Levá

MÁME NOVÝ SINGL DOMŮ

Stíháte psát nové písničky?
Stíháme, jen zatím nepřemýšlíme nad tím, že bychom vydali nové album. Nyní jsme vydali singl Domů, který je pro táty. Zahrajeme ho v premiéře v neděli 18. června na Dni otců na Střeleckém ostrově. Písnička má zajímavý příběh. V dodávce jsem se bavili o všem možném a došla řeč na to, jak jsme s bráchou jezdili po Irsku a hráli po ulicích. Když jsme byli v Dublinu, tak jsme si říkali, že bych chtěl zažít opravdovou irskou hospůdku. Nakonec jsme na ni narazili, seděl tam stůl štamgastů, který na nás volal, ať si přisedneme. Povídali nám o životě. Jeden vzpomínal, že když byl malý, měl tátu, který byl truhlář, byl na něj přísný a chtěl ho mít u sebe doma. On přešel na pár let k letectvu, ale nakonec se vrátil domů a pracoval s tátou v dílně… Janek na to: "To je jak můj táta, ten je taky truhlář"... Tak mě napadl rým: "Táta vždycky říkal, že ve dřevě je bůh a jenom dlátem ho můžeš dostat ven." A zůstalo mi to v hlavě. Jak jsme přijeli, nemohl jsem spát a do rána jsem dal písničku dohromady. Máme k ní i klip.

V jakém duchu se ponese?
Je to příběh o tom, jak se vracíme z koncertu a jedeme k tátovi Janka, kde se slaví jeho narozeniny. Pojali jsme to jako trilogii. První klip Tančíme spolu jsme točili na chalupě kousek od Liberce, tam jsem shodou okolností napsal píseň Klidná jako voda a posléze tam k ní vznikl klip. Proto nás napadlo, že by se novým klipem uzavřela trilogie Lužických hor. Navíc to s námi do třetice točil Lipo. Takže uzavíráme kruh a vracíme se ke kořenům. 

Proč se vracíš rád ke kořenům?
Je to moje téma. Myslím si, že je strašně důležité nezapomínat, odkud člověk přichází. Lidi jdou neustále dopředu, přicházejí nové věci, technologie a přístup, což samozřejmě není špatně… je to jako když roste strom… když nový list v koruně stromu zapomene na své kořeny, tak uschne.

Jak vzpomínáš na turné s Davidem Stypkou?
Davida jsme objevili vlastně náhodou. Zrovna natáčel ve studiu Martina Ledviny, který mi řekl, ať si ho jdu poslechnout. Hned mě to nadchlo. Turné bylo skvělé, sedli jsme si i lidsky a panovala během něho úžasná atmosféra. Bylo nám líto, že skončilo. Sžili jsme se natolik, až jsme doufali, že turné potrvá napořád, ale bohužel netrvalo.


foto: Marek Holoubek

Jak se těšíš na Střelecký ostrov, kde hrajete 18. června?
Hráli jsme tam loni a bylo to super, líbí se nám, jak je kout přírody uprostřed města, kolem je řeka, která dodává tomu místu úplně jinou energii a atmosféru.

Na jakém nejzajímavějším místě jsi hrál?
Před Majálesy jsme hráli na alegorických vozech, kdy nás táhli městem, to byl neopakovatelný zážitek. Ještě bych rád vypíchnul Špilberk, kde jsme odehráli koncert minulý týden.

HRÁT PŘED KRYŠTOFEM NA STRAHOVĚ? BUDE TO VÝZVA

V září předskakujete na Strahově Kryštofům, jak se těšíš?
Bude to výzva. Pro nás to bude úplně nová zkušenost. Loni jsme jeli Kryštof kempy, kde jsme potkali hodně milých a příjemných lidí, takže se těším a pevně věřím, že se koncert fanouškům Kryštof bude líbit. Zahrajeme průřez naší tvorbou a společně si to užijeme.

V repertoáru máte předělávku hitu Karla Gotta Korunou si hodím, jak vás to vůbec napadlo?
Chtěli jsme si zkusit "šlapavou" předělávku. Máme rádi Creedence Clearwater Revival včetně jejich hitu Down On The Corner, ale nechtěli jsme ji zpívat anglicky, tak jsme si vzpomněli, že ji přezpíval Karel Gott. Největší zážitek v poslední době byl, když jsme ji zpívali naživo na Andělech před samotným mistrem, který si tleskal do rytmu. Po přenosu jsme se s ním bavili, říkal nám, že měl při písni chuť vyskočit za námi… škoda, že to neudělal, ale třeba někdy jindy. (úsměv)

Vyprodali jste velkou Lucernu, budete hrát na Strahově, máte ceny. Co je pro vás další meta?
Prošel jsem spoustou kapel, poznal spoustu muzikantů, takže jsem opravdu šťastný, jak naše kapela funguje. Baví nás být spolu, ať už se jedná o dodávku, pódium či zkušebnu, a i když nehrajeme, tak si spolu zajdeme na pivo. Je skvělý, že na nás lidi chodí, zpívají si s námi… pro mě nejvyšší meta je, aby to vydrželo a zůstalo to tak, jak to teď je.

Text: Hana Bukáčková, foto: Marek Holoubek (rozhovor), Petr Tibi (koncert), Lucie Levá (Anděl)

Témata: Jelen, Jindra Polák, David Stypka, Kryštof

zavřít