Jak se klube jaro (V.): Návrat CocoRosie i Marka Lanegana

Vydáno 11.05.2016 | autor: Ondřej Bambas

Stále nenastalo takové horko, aby bylo v klubech k nevydržení. Dnes už nabízí klimatizované prostory většina podniků, proč se tedy nevyblbnout na koncertě Prince Rama, nezaposlouchat se do jemných tónů kytary Andyho Shaufa nebo si nezopakovat vystoupení Marka Lanegana.

Jak se klube jaro (V.): Návrat CocoRosie i Marka Lanegana CocoRosie opět potěší fanoušky v Divadle Archa. Foto: Vojta Florian

THE UNDERGROUND YOUTH

kdy: 11. května - Rock Café, Praha
cena vstupenky: od 300 Kč
proč: Projekt New Wave Praha si dává za úkol představit interprety, které zde vystupují poprvé. Jedním z takových je také skupina The Underground Youth z britského Manchesteru, kam se přesunula i za inspirací, které město nabízí nespočet. Zatím posledním albem v diskografii kapely je loňské Haunted. Svou první nahrávku Mademoiselle si před šesti lety vydali The Underground Youth sami. V Rock Café je doplní v roli předskokanů Peter Pan Complex.

Na co se těšit v květnu: Halovky, kluby i open airy - v Česku vystoupí AC/DC, Mika, Mark Lanegan i Hans Zimmer


PRINCE RAMA

kdy: 11. května - Meet Factory, Praha
cena vstupenky: od 190 Kč v předprodeji / 250 Kč na místě
proč: Nespoutanost, zábava, bezprostřednost. Po prvním poslechu letošní desky Xtreme Now sice nebudete moc tušit, o co tam jde, bude vás to ale neskutečně bavit. Balení obsahuje všechno a má účinky podobné bonboniéře. Okamžitě vám dodá energii, chutná vám, má navíc schopnost utěšit bolest a ztlumit negativní vlivy. A hlavně je hudba vysoce návyková, budete jí tedy chtít čím dál tím více. Uspokojit své choutky můžete částečně na pražském vystoupení sester Larsonových. Stačí se pouze řídit jedním z aktuálních titulů: Believe In Something Fun!


PELICAN

kdy: 11. května - NoD, Praha
cena vstupenky: 350 Kč v předprodeji / 450 Kč na místě
proč: Už je tomu dlouhých osm let, kdy u nás zahráli Pelican naposledy. V té době měl možná žánr „post-kytarovek“ větší sílu a co se týče nápadů, nebyl ještě tak probádanou půdou, američtí Pelican ale nic ze svého kouzla neztratili ani dnes. To dokazuje také poslední deska Forever Becoming. Jak ukazují setlisty z poslední doby, dojde ale jistě i na starší skladby z eponymní desky nebo výborného LP What We All Come To Need. V NoD je doplní Nod Nod, pro něž to bude jedno z posledních vystoupení na delší dobu, jelikož členové se budou věnovat svým dalším projektům.


TOUNDRA

kdy: 13. května - klub FAMU, Praha
cena vstupenky: 250 Kč v předprodeji
proč: Když u nás před lety Toundra vystupovali, jako předkapela se představili jihočeští Five Seconds To Leave. Nyní se madridská kapela vrací a s ní... i jindřichohradečtí. V klubu FAMU se stane v pátek 13. něco hrozného. Hrozná řežba možná. Nebo jenom výbuch emocí. Bude to nicméně silné, podobně jako vypointované skladby Toundry, které jsou postavené na post-rockových a post-metalových základech. Nejdříve to možná začíná nevinně, eskalace ale na sebe nenechává dlouho čekat a do klidných vod se najednou přiřítí vlna emocí a hlučných kytar.

LOADSTAR + S.P.Y

kdy: 13. května - Roxy, Praha
cena vstupenky: 295 Kč
proč: Dva významné britské labely není třeba fanouškům drum'n'bassu představovat. A dva hosty druhého květnového pátku klubu Roxy také ne. Dvojice Loadstar hrála kromě pražského klubu také na jednom ročníku Let It Roll nebo zimní akci Winter Arena. Po desce Future Perfect, kterou vydala dvojice Xample/Lomax v roce 2013, začali zveřejňovat novinky jako singly. Zatím poslední Lifeline / Switch vyšly v únoru letošního roku. S.P.Y se do povědomí londýnské scény dostal také poměrně rychle. Po podpisu s Hospital vydal před čtyřmi lety debut What The Future Holds. Mezi jeho známé kousky patří také remixy pro Delilah nebo Seinabo Sey.

MONKEY BUSINESS

kdy: 13. května - Kulturní dům, Písek
proč: Monkey Business loni vydali svou osmou řadovou desku s názvem Sex And Sport? Never!, zároveň oslavili patnáct let na české hudební scéně. Úspěšné celoroční turné zakončili třemi vyprodanými koncerty během tří dní v prosincovém Lucerna Music Baru. Pokud je pro vás jihočeský Písek špatně dostupný, můžete zaskočit 26. května do Žlutých lázní. Kromě Monkey Business tam zahraje i úřadující držitelka dvou cen Anděl a již tradiční moderátorka Žebříku Bára Poláková.

Monkey Business i s Tonyou Graves roztančili České Budějovice


BAD KARMA BOY

kdy: 13. května - Music Lab, Brno / 14. května - Café V lese, Praha
cena vstupenky: 100 Kč (130 Kč na místě) / 120 Kč
proč: Bad Karma Boy už se u nás několikrát představili a do Prahy a Brna jezdí více méně pravidelně. Proč by také nejezdili, když jsou jejich skladby kombinující jemnou elektroniku s kytarami tak chytlavé a zvukomalebné. Nyní jedou malé česko-slovenské tour navíc ve společnosti Ghost Of You, kterým loni vyšlo debutové album Glacier And The City. Zatímco Češi si vyzkoušeli hraní na Szigetu nebo Banátu, kam se letos opět vrátí, slovenská parta se letos vydala na sever a na přelomu března a dubna vystoupila v Polsku, Lotyšsku a Estonsku.


KATE BOY

kdy: 14. května - MeetFactory, Praha
cena vstupenky: od 290 Kč v předprodeji / 350 Kč na místě
proč: Po sérii singlů a EP vydali Kate Boy na konci loňského roku debut One. Ten měl vyjít už sice o rok dříve, Švédové si ale nechali čas, aby byl výsledek co nejlepší. Deska obsahuje také singly The Way We Are a Northern Lights, které švédskou dvojici dostaly v širší povědomí. Těžký zvuk elektroniky zabalený do rytmického popu nabízí krásný průnik těžko pochopitelného světa The Knife a dekadentním půvabem Depeche Mode. Zpěvačka Kate Akhurst navíc často písně jenom nedoplňuje, ale svým zpěvem je vede a dost snadno z nich dokáže vytvořit signifikatní pop s jednoduchým popěvkem.

VANESSA

kdy: 14. května - Rock Café, Praha
cena vstupenky: 250 Kč
proč: Legenda české EBM scény se opět po čase předvede ve své nejlepší formě. V sestavě Samir Hauser, Miroslav Papež, Jaroslav Stuchlý a Tuzex představí Vanessa tvorbu nejen z posledních alb Ave Agony a Antidotum, ale také zásadní skladby ze starších desek, které patří k základům tuzemské electro body music. Vstupenky za 250 Kč jsou k dostání v běžných předprodejích.

ROCK DJ (15.): Tuzex z kapel Smrtislav a Vanessa

ANDY SHAUF

kdy: 15. května - Royal, Praha
cena vstupenky: 290 Kč
proč: Kanadský písničkář Andy Shauf se postupně těší čím dál větší pozornosti. Jeden z jeho posledních singlů The Magician z nadcházejícího alba The Party dokazuje, že mu není cizí ani pompéznější doprovod. Mezi nejoblíbenější nástroje patří kromě kytary klavír a zejména klarinet, který zní vedle smyčcových nástrojů v polovině skladeb a dodává minimalistickým aranžím ojedinělou atmosféru.


COCOROSIE

kdy: 16. května - Divadlo Archa, Praha
cena vstupenky: 490 Kč
proč: Sesterká dvojice CocoRosie je českému publiku dobře známá. V Divadle Archa se naposledy loni představila pouze Bianca Casady, nyní se vrací sestry společně, aby představily svou loňskou desku Heartache City. Návštěvníci loňské Pohody už měli některé ukázky možnost slyšet, přeci jen ale prostředí uzavřeného sálu sluší dívkám s jejich kabaretním pojetí více. Jako doprovod naví vystoupí stejně atypický skladatel a zpěvák Morgan Sorne. Jeho série House Of Stone, která získala od druhého dílu podtitul Death, přivítala loni zatím poslední sedmiskladbovou kolekci, kterou čeká ještě jedno závěrečné pokračování. Těžko se výsledek popisuje, rozhodně ho ale chcete slyšet.

MARK LANEGAN

kdy: 19. května - Lucerna Music Bar, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Mark Lanegan před rokem Lucerna Music Bar vyprodal, následně si ještě odskočil do Brna, aby se nyní vrátil s programem nazvaným An Evening With Mark Lanegan. V rámci něj bude muzikantova tvorba představena ve skromných aranžích, které dají vyniknout půvabu Laneganovy tvorby. Speciálnímu pojetí bude přizpůsoben také sál, který bude z většiny na sezení. Jako host se před samotným koncertem představí anglický písničkář Duke Garwood.

vložte odkaz, text nemažte

ÂME

kdy: 20. května - Roxy, Praha
cena vstupenky: 295 Kč
proč: Kristian Beyer a Frank Wiedermann začali svou společnou kariéru před deseti lety. Své role si jasně rozdělili, a pokud se jedná o DJ set, bere si ho na starost Kristian, v případě live setu přichází na pódium Frank. Ten také stojí za mixážním pultem v projektu Howling, v němž zpívá velmi aktivní zpěvák Ry X. S Howling vydal Frank úspěšné album, na němž lze najít stejnojmenný singl. Jeho remix si vzali na starost právě Âme a díky jejich verzi se z písně stal první výrazný hit labelu Innervisions. Na něj navázal další remix skladby Stole the Night a populární se stala také úprava Reunion The xx. Svou vlastní tvorbu podtrhují nejlépe Âme singly Rej a Where We At. Jak se tancuje na cestě mezi Karlsruhe a Berlínem se přesvědčíte 20. května v Roxy.

SÓLSTAFIR

kdy: 22. května – Palác Akropolis, Praha
cena vstupenky: 625 Kč
proč: Poslední deska islandských Sólstafir se jmenuje Ótta a skupina ji má v plánu předvést živě v celé kráse včetně smyčců a piána. Večer doplní následovným výběrem ze své předešlé tvorby. Kapela se sice řadí k heavy metalovým formacím, ale tato kategorizace je dost zjednodušující. Ve své tvorbě mají totiž daleko širší záběr a za více jak dvacetiletou kariéru se jejich směřování poměrně proměnilo. Což ostatně dokazuje i ona poslední deska. Na koncertu jsou vítáni nejen příznivci metalu.

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít