Jelen interview: Máme rádi, když je na pódiu pořádná tlačenice!

Vydáno 10.11.2015 | autor: Josef Martínek

Jelen, senzace posledního roku, jejíž fanouškovská základna den ode dne roste, se chystá na podzimní turné. Někde už je dokonce vyprodáno. "Je zajímavé, jak funguje jakýsi přenos energie mezi námi a naším publikem. Pokaždé, když jsem se ocitl na pódiu s kytarou kolem krku, sebemenší náznak únavy ze mě spadl," říká v rozhovoru frontman Jindra Polák. Jelen vystoupí i na vyhlášení výsledků ankety Žebřík 11. března v Plzni.

Jelen interview: Máme rádi, když je na pódiu pořádná tlačenice! Jelen interview: Máme rádi, když je na pódiu pořádná tlačenice!

Lístky na vaše nadcházející turné se prodávají skvěle, někde už je vyprodáno. Tušili jste po jarních a letních úspěších takový zájem publika?
Víte, já dělám muziku naplno od patnácti let, hrál jsem na ulici, s příležitostnými kapelami, s kamarády, všude, kde se dalo, ale až s klukama z Jelena si to všechno sedlo, jsme kamarádi, naše rodiny se přátelí, muzika je pro nás únik od každodenní reality, a tak to vždycky zůstane. I kdyby jsme si naše písničky měli hrát třeba jen pro sebe v hospodě. Nicméně tři koncerty jsou už teď vyprodané, jen do Prahy, Brna a Ostravy přijde dohromady tři tisíce lidí a to je pro nás obrovský úspěch. Musíme všem lidem, kteří si vstupenky koupili, poděkovat, cítíme zároveň zodpovědnost hrát a zpívat pořádně a taky napsat dobré nové písničky.

Jelen se chystá na turné, v Praze už je vyprodáno. Vystoupí i na Žebříku

Letos za sebou máte opravdu hodně koncertů. Hodláte v tomto tempu pokračovat i nadále, nebo si po Backstage tour dopřejete odpočinek?
Letošek byl náročný v tom nejlepším slova smyslu, hráli jsme opravdu hodně, myslím že něco kolem sta vystoupení. Občas už jsem cítil únavu, ale je zajímavé, jak funguje jakýsi přenos energie mezi námi a naším publikem. Pokaždé, když jsem se ocitl na pódiu s kytarou kolem krku, sebemenší náznak únavy ze mě spadl. Lidé pod pódiem mě okamžitě nabili a já cítil, že to ten večer nejen dám sám za sebe, ale že jim to všechno okamžitě můžu vrchovatou měrou vracet zpátky. Po sezóně jsme se rozjeli na krátké dovolené a taky jsme se snažili dohnat resty z našich civilních zaměstnání. Co se týče Jelena, tak s klukama se teď soustředíme na dvě věci. Za prvé nazkoušet téměř dvouhodinový repertoár na podzimní turné a s tím souvisí i za druhé – napsat nové písně na naše druhé album. A bylo by samozřejmě hezké, kdyby o nás projevili pořadatelé zájem také na příští rok.


Jak mezi koncerty stíháte připravovat nové písničky? Vaše debutové album vyšlo loni, kdy by mohl být nástupce?
Nápady tady létají všude kolem nás a jde o to být mentálně ve správný čas na správném místě, aby vám ty dobré mohly nepozorovaně vklouznout do hlavy. Navzájem si je s klukama přehráváme, posíláme, kritizujeme a rozvíjíme. Druhá deska bude jiná. Vzniká jinak. Během natáčení Světla ve tmě se současná sestava teprve dávala dohromady, poznávali jsme se za chodu. Dnes se všichni hudebně i osobně známe mnohem líp. Při jamování už tak nějak tušíme, co ten druhý nebo třetí udělá, a to vytváří velmi přijemnou komfortní zónu, kdy písničky vznikají skoro samy.
Za Světlo ve tmě jste dokonce dostali Zlatou desku. Všímáte si, že o desku je nyní větší zájem, než v době, kdy vyšla?
Toho si nejde nevšimnout. Lidé si kupují naše alba v obchodech, ale hlavně na koncertech, kde ho každému i podepíšeme. Přímo od nich slýcháme, že to vnímají jako podporu kapely, kterou teď zrovna viděli a která je nadchla. Dělám to stejně, CD si kupuju v podstatě jen na koncertech. Rád se nechám ovlivnit takovým tím "teď-a-tady" zážitkem, když někdo umí. A Zlatá deska od našeho vydavatelství SinglTon je pro nás takový impuls, pádný argument, že album jako koncept, jako umělecké dílo které, má tři čtvrtě hodiny, dvanáct písniček, má pořád setsakramentský smysl, ať si říká kdo chce co chce.


Fanoušci vás uvidí i 11. března na vyhlášení hudebních cen Žebřík. Jak se na tuto událost těšíte?
Vystoupení na Žebříku je pro nás prestiž a Plzeň milujeme, letos se tam v prosinci vracíme, je to zrovna jeden z dlouho dopředu vyprodaných koncertů. Takže se zdá, že Plzeňáci nějaké to příjemné "cosi" cítí zajisté i k nám. 
 
Poslední dobou jste na vyhlašovací večery hudebních cen často zváni, byli jste na Andělech, kromě Žebříku vystoupíte i na Českém slavíku. Jste rádi, že dávají organizátoři těchto cen šanci i poměrně novým kapelám, jako jste vy?
No, my jsme úplní nováčci, tahle sestava Jelena hraje asi rok, s Kásou a s Ondrou jsme kapelu založili před třemi lety. Naše vystoupení na Andělech, Slavících a Žebříku znamená hlavně to, že na takto velké a prestižní akce mají mladí umělci přístup. Já osobně mám pocit, že se celá česká scéna stylově rozrůstá, muzikanti generace našeho Honzíka (Jan-Vojtěch Rek, banjista a kytarista Jelena – pozn. red.) nasávájí z internetu, koncertů a jeden od druhého inspiraci a výsledky tohohle hemžení jsou úžasné. 


 
Patříte mezi kapely, které se fanouškům hodně věnují i na sociálních sítích. Zdá se, že v komunikaci přes Facebook jste za poslední rok udělali velký pokrok, je to tak?
Náš Facebook je extrovertní stránka Jelena. Na začátku to byla taková povinnost, mít "něco", ale ukázalo se, že je to nová důležitá rovina vztahu s našimi fanoušky, která se propojuje s tou pro nás pořád mnohem a mnohem důležitější – rovinou koncertní. Nedávno jsme například vyhlásili soutěž o lístky na podzimní turné, fanoušci měli posílat videa se svojí verzí naší nové písničky Vlčí srdce. Byli jsme úplně v šoku, kolik nahrávek nám přišlo a jak kreativní některé byly. Sešly se jak výtvarné, animované, mash-up, pantomimické, rapové verze, tak klasické akustické covery. Zorganizovat něco takového jinde než na sociální síti by bylo hodně složité… Mimochodem, my sami jsme Vlčí srdce hráli jen jednou - v Dobrém Ránu na ČT - a podle téhle nahrávky vznikly všechny ty fanouškovské, které v té písni objevují velmi pozitivní rovinu, o které jsme ani nevěděli. Podle nás je Vlčí srdce o ztrátě naší přirozenosti a identity. Někteří fanoušci tu píseň ale pojali vesele a vlastně přišli na to, že se v ní zpívá nejen o ztrátě, ale i o nacházení právě těchto věcí. Tím dali textu úplně nový, svůj vlastní význam. A to všechno na základě jednoho postu na Facebooku. Ano, tohle považujeme za velký pokrok. 

Na turné s vámi pojedou i dvě křehké písničkářky. S Kateřinou Marií Tichou spolupracujete pravidelně – nestala se vlastně už tak trochu součástí kapely?
S Kateřinou spolupracujeme prakticky od začátku, byla první ze známých osobností, kdo si nás všimnul a pomohl nám dostat se do povědomí, tím, že nás pozvala ke spolupráci na písničce Tančíme spolu. Od té doby u nás pravidelně hostuje a za tu dobu už jsme si vypěstovali takřka sourozenecký vztah. Určitě se dá říct, že už se stala čestným členem naší Jelení rodiny, teď mě napadá, že jsme jí vlastně tak trochu adoptovali (smích)! U nás je a bude vždycky vítaná, víme ale, že se teď soustředí hlavně na vlastní písně a vlastní kapelu. Když Kateřina zpívá, děje se zajímavá věc. Má totiž dar umění jemného a přitom velmi silného přenosu emocí, který je podle mě naprosto výjimečný a jedinečný.

VIDEO: Křehká Kateřina Marie Tichá splynula s přírodou
 
Druhým hostem je Sima Martausová, velmi oblíbená na Slovensku. Co vás svedlo dohromady?
Když jsme začali turné připravovat, věděli jsme, že chceme hosty, že chceme pobliku kromě Jelení nálože přivézt i něco navíc. Jednou na zkoušce nám Janek (Janek Kovářík - akordeonista Jelena, pozn. red.) vyprávěl, že viděl rozhovor s mladou slovenskou písničkářkou, poslechl si její písničky a že si myslí, že to je přesně to, co hledáme. Pustili jsme si její desku a moc se nám líbila, tak jsme Simě napsali, jestli by s náma na koncerty vyrazila, a ona souhlasila. Osobně jsme se setkali v Bratislavě, kde jsme propagovali právě bratislavský koncert. Od první chvíle bylo jasné, že si i lidsky sedíme.


 
S Kateřinou už duet máte, chystáte pro koncerty něco i se Simou?
Určitě Simu pozveme na pódium, aby si s námi zazpívala - jak jste si možná všimli, máme rádi, když je na pódiu pořádná tlačenice! (smích)

Termíny podzimního turné skupiny Jelen:
23. 11. OSTRAVA - Rock & Roll GARAGE
24. 11. BRNO – Fléda
25. 11. BRATISLAVA – Ateliér Babylon
27. 11. KARLOVY VARY - Lidový Dům Stará Role
4. 12. PLZEŇ - Buena Vista Club
5. 12. PARDUBICE - ABC KLUB
9. 12. ČESKÉ BUDĚJOVICE - Café Slavie
11. 12. ÚSTÍ NAD LABEM Doma – music pub
13. 12. PRAHA – Lucerna Music Bar

text: Josef Martínek

zavřít