LIVE: To byl hukot! Papa Roach, Five Finger Death Punch i Devil You Know ví, jak oslavit víkend

Vydáno 21.11.2015 | autor: redakce

Papa Roach už za svou více jak dvacet let trvající kariéru jeli turné s mnoha slavnými kapelami: od Staind přes Guns N' Roses až třeba po Earth, Wind & Fire. Aktuální dvojkoncerty s Five Finger Death Punch byly ale v Americe tak úspěšné, že se s nimi vydali i do Evropy. Fanoušci dokonce mohli hlasovat o jednotlivých zastávkách a jedna taková připadla i na Prahu.

LIVE: To byl hukot! Papa Roach, Five Finger Death Punch i Devil You Know ví, jak oslavit víkend Papa Roach na pražském koncertě 20. listopadu. Foto: Mirek Valenta

PAPA ROACH + FIVE FINGER DEATH PUNCH
SUPPORT: DEVIL YOU KNOW
MALÁ SPORTOVNÍ HALA, PRAHA
20. 11. 2015

Bylo by ale nefér vychvalovat obě zmíněné kapely a nezmínit přitom tu třetí, neméně důležitou. Metalcoreová smečka Devil You Know totiž na turné sice funguje jako předskokan, je ale natolik kvalitní, že uvádět ji jako pouhý support působí docela neuctivě. Losangeleská skupina vznikla jako nový projekt zpěváka Howarda Jonese, který se po odchodu od Killswitch Engage připojil k bubeníkovi Johnu Sankeyovi (např. Fear Factory) a kytaristovi Francescu Artusatovi (ex-All Shall Perish). Společně zatím natočili dvě alba, přičemž to poslední vyšlo před pár dny. V Praze se Jones hodně naběhal a čisté vokální linky střídal s poctivým metalovým chroptěním, hlavně na něm ale bylo vidět, jak moc ho koncerty baví. S publikem si laškovně zavtipkoval, poctivě uváděl snad každý song a během závěrečné Shut It Down došlo dokonce i na kotrmelec.

FOTOREPORT: Malou sportovní halou v Praze otřásli Papa Roach a Five Finger Death Punch

"Nikdy nebuď až takový machr, že nebudeš hrát songy, které tě udělaly slavným," odpověděl v jednom z nedávných rozhovorů Jerry Horton na otázku, jakou nejužitečnější radu v showbyznysu dostal. A že na kytaristových slovech něco bude, dokazovali jeho domovští Papa Roach po celou hodinu a půl. Z dosavadních devíti alb už totiž vyšlo tolik pecek, že je stačilo naskládat za sebou a jejich koncert byl tak i jakýmsi shrnujícím best of, kde to pánové sázeli pěkně hit za hitem. Getting Away With Murder, Scars, Hollywood Whore, Still Swingin', Last Resort i závěrečná ...To Be Loved, ale také Gravity, Warriors nebo titulní Face Everything And Rise z nového alba F.E.A.R., která celou show otevřela.

Papa Roach svým věrným prostě nedali vydechnout, a přestože jejich stage byla jednoduchá a světelná show patřila mezi ty obyčejnější, ze strhujícího Jacobbyho Shaddixe jste nemohli spustit oči. Předák nu-metalové sebranky sebou házel sem a tam, máchal rukama na všechny strany a že do toho dává všechno, jste mohli vidět nejen na jeho grimasami zkřiveném obličeji, ale také na litrech potu, které z něj doslova stříkaly. Nadšené a jméno kapely skandující publikum se pod jeho velením rozdělovalo na dvě půlky, vytvářelo circle-pity i skákalo do rytmu. Pokud bychom na perfektním vystoupení museli najít nějaký zápor, jednalo by se o absenci singlu Lifeline.Po odehrání setu Papa Roach publikum podle očekávání lehce prořídlo. Five Finger Death Punch totiž nejen u nás, ale vlastně i v celé Evropě ještě nemají tak silnou fanouškovskou základnu, zatímco doma v Americe vyprodávají haly velikosti naší O2 areny. A naopak Papa Roach se v USA příliš nedaří, a proto jezdí na starý kontinent častěji. V tvorbě FFDP naleznete vlivy Metallicy, Shinedown, Slipknot i Korn, co ale pětici z Las Vegas schází na původnosti, to dohání pódiovou show. Gigantické bicí s dvěma kopáky, stříbrný mikrofon s granáty, lebkou i pistolí, ale i šatna, do níž se předák Ivan Moody chodí převlékat z jednoho basketbalového nátělníku do druhého.

TOP 27 velkých koncertů podzimu (II.)

Narazíte-li v médiích na nějaký text o této testosteronem přetékající formaci, většinou se bude týkat toho, jaký je její frontman magor. Rozvrácená rodina, vyrůstání u pěstounů, problémy s alkoholismem, zrušené koncerty, obtěžování letušek, mlácení manželky, která možná ani manželkou není… je toho hodně a pro rockový bulvár typu Loudwire jsou tak FFDP čtenářsky vděčným materiálem. Když je ale vidíte naživo, nechce se těm věcem věřit. Ačkoli je jejich hudba agresivní, ba až brutální, Moody si svých fanoušků váží. Proto když mu v Praze přistála v ruce vlajka, neváhal přerušit koncert jen proto, aby ji jejímu vlastníkovi podepsal. A totéž provedl i s dalšími dvěma, které přilétly vzápětí a jejichž majitelé na nich dnes mají podpisy všech členů.

V písni Burn MF si motocykloví maniaci běžně zvou na pódium fanoušky, kteří mají na tváři po frontmanově vzoru rudě obtisklou ruku. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, v Praze ale zaujal způsob, jakým Moody komunikoval. Když se jedna z fanynek nemohla vydrápat nahoru, poprosil nejdříve sekuriťáky, ať se proberou a následně jí ještě gentlemantsky pomohl. Tenhle srdíčka neustále ukazující člověk že mlátí ženy? Tomu se po pražském koncertě věří jen těžko.

TOP 10 podzimních metalových koncertů

Five Finger Death Punch nepatří mezi hudebně nejnápaditější kapely a místo vymýšlení chytlavých hooků radši s monstertrucky skáčou přes autobusy a pilotují tryskáče, několik highligtů ale jejich koncert přece jen skrýval. Vedle nabušených macho hitů typu Lift Me Up a Jekkyl And Hyde došlo i na vláčnější Bad Company, na níž si Jason Hook vzal dvoukrkou kytaru, a baladu Wrong Side Of Heaven odehrál téměř celou akusticky jen ve dvojici s Moodym. V závěru vystoupení ještě kapela krátkou chvílí ticha uctila památku obětí v Paříži a za zvuků House Of The Rising Sun rozdala zbytek trsátek a poklidně odešla ze scény.Pokud byste se návštěvníků zeptali na to, která ze tří kapel byla ten večer nejlepší, nejspíš by vám vzhledem k výtečným výkonům všech vystupujících řekl každý jinou. Rockově-metalový večírek ale přesto vítěze má. Jsou jím samotní fanoušci, kteří dostali takovou smršť zážitků, že na propršený večer v Malé sportovní hale na Výstavišti budou vzpomínat ještě dlouho.

setlist Five Finger Death Punch: Lift Me Up, Hard To See, Never Enough, Got Your Six, Bad Company (Bad Company cover), Jekyll And Hyde, Drum Solo, Burn MF, The Agony Of Regreat, Wrong Side Of Heaven, Battle Born, Coming Down, Burn It Down, Under And Over It, The Bleeding

setlist Papa Roach: Face Everything And Rise, Between Angels And Insects, Getting Away With Murder, Warriors, Fear Hate Love, Hollywood Whore, Forever, Kick In The Teeth, Blood Brothers, Broken As Me, Scars, Gravity, Where Did The Angels Go?, Still Swingin', Last Resort, ...To Be Loved

setlist Devil You Know: A New Beginning, Seven Years Alone, Consume The Damned, The Way We Die, Shut It Down

text: Jan Trávníček, foto: Mirek Valenta

4,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít