VIDEO: Barbora Poláková natáčela s tanečníky v metru. Singl Vono připomíná novou desku

Vydáno 17.03.2018 | autor: Lucie Šimůnková

Po úspěchu debutové desky z roku 2015 přichází Barbora Poláková s druhou studiovkou ZE.MĚ, která vyjde už v pátek 23. března. Její první singl Po válce je v rámci Cen Anděl nominován na Videoklip roku, nyní přichází další ochutnávka Vono, jejíž klip se natáčel v pražském metru. 

VIDEO: Barbora Poláková natáčela s tanečníky v metru. Singl Vono připomíná novou desku VIDEO: Barbora Poláková natáčela s tanečníky v metru. Singl Vono připomíná novou desku

"Chtěli jsme přes noc roztancovat metro, a k tomu jsme potřebovali hodně lidí a hodně tanečníků. Nakonec se jich sešla skutečně skvělá, více než sedmdesátičlenná skupina, která nás v tom zimním metru - venku zrovna bylo asi -10°C - hodně podržela. Od několikanásobného mistra světa ve stepu Tomáše Slavíčka, přes přední české voguery, jako je Michal 'Ninja' Černý, naše nejlepší capoeristy, které vede Marcus Tartaruga Maciel, street dancery, až po kamarády a kamarády kamarádů, kteří byli ochotni s námi celou noc v metru vydržet," poodhaluje Poláková koncept vzniku klipu, který stejně jako vánočně-novoroční remake A po válce Vánoce režíroval Jiří Zeman.

LIVE: Barbora Poláková dostala Platinové album a vinyl k narozeninám od Pavla Lišky, prozradila i své tajemství

Kromě již zveřejněných dvou singlů čítá ZE.MĚ dalších deset nových písní, které vznikly stejně jako debut ve spolupráci s renomovaným producentem Janem P. Muchowem. A právě Muchow společně s Polákovou a jejím kapelníkem a klávesistou Davidem Hlaváčem jsou těmi, kdo mají zcela zásadní podíl na finální podobě alba, které patří mezi nejočekávanější tituly letošního jara.

 

SOUSTŘEDĚNĚJŠÍ A UCELENĚJŠÍ

Sama zpěvačka a herečka novinku charakterizuje v porovnání s debutem jako "soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější". "Tvůrčí proces pak byl především o přirozeném růstu jednotlivých skladeb. Nic nikam násilím nerveme. Nejdřív byl vždycky text. A ten si sám musel říct, kudy chce jít. V tom si, myslím, všichni tři rozumíme. Honza dostal od Davida už docela propracovaný dema. Ale jeho zásahy to přesto zase posunuly dál a jinak, než by nás dva s Davidem napadlo," přibližuje dvojnásobná držitelka ceny Anděl 2015 průběh prací na albu, jehož základy vznikly během několika intenzivních soustředění v úzké spolupráci s Hlaváčem, který má tentokrát nemalý podíl i na textech.

"Pracovat ve dvou je větší zábava a je to kreativnější práce. Tím, že jsme si povídali a uchopovali naše myšlenky nahlas, se prohlubovala i témata, o kterých jsem chtěla psát. A dovedlo nás to zas někam jinam, než kdybych si to šudlila někde sama," dodává Poláková, která tentokrát nazpívala všech dvanáct písní sama, pouze s drobnou výpomocí dětského sboru.

Novinkou je rovněž využití smyčcového orchestru, který u jednotlivých skladeb přispívá k působivé barvitosti a hloubce. Ostatně důmyslné a pestré aranže jsou společně s větší žánrovou otevřeností jedním z výrazných rozpoznávacích znaků nových písní.

Originalita ale nechybí ani vizuálům s albem spjatým. Na působivém obalu, jehož základem je obraz amerického kreslíře a ilustrátora Charlese Chaissona, který následně do konečné podoby zpracoval renomovaný grafik Pavel Fuksa, pozornější fanoušci najdou řadu odkazů na jednotlivé písně novinky. Nový merchandise pak pro změnu nabídne zajímavé kresby Lucie Tomiškové na doplňcích a oblečení dle designu Vojty Novotného a Terezy Kytkové.

 

Témata: Barbora Poláková, Tereza Kytková, Vojta Novotný, ZE.MĚ

lš, tz

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít