N.O.H.A.: Holky jsou zvědavé, co má MC Chevy pod kiltem!

Vydáno 20.10.2015 | autor: Hedvika Pajerová

Multikulturní a multižánrovou kapelu N.O.H.A. založili v roce 1995 Philip Noha a MC Chevy. Její název je složen z prvních písmen Noise of Human Art. O připravované desce, plánech do budoucna nebo o významu slova „mingling“ jsme si povídali s Philipem Nohou a zpěvačkou Kaiou Brown. 

 

N.O.H.A.: Holky jsou zvědavé, co má MC Chevy pod kiltem! N.O.H.A.: Holky jsou zvědavé, co má MC Chevy pod kiltem!

Kaia s vámi hraje od roku 2013. Jak jste se poznali?
Kaia: Natáčela jsem v Praze reklamu a Philipa jsem potkala v Akropoli na baru. Ani jeden jsme nevěděli, kdo je ten druhý, ale dali jsme se do řeči. Když jsem byla zpátky v New Yorku, pracovala jsem za barem, pípla mi SMSka od Chevyho, ve které bylo něco jako "Nebudeš teď někdy v Praze?“ Myslím, že to bylo ve hvězdách (smích).

Chapeau Rouge slaví svoje 96. narozeniny koncertem kapely N.O.H.A. a vstupným zdarma

Měníte koncertní sestavu podle toho, kde hrajete?
Philip: Sestavu kapely měníme neradi, ale všude po Evropě je spousta menších klubů, nás je hrozně moc a se zvukařem je to náročné finančně. Vymysleli jsme si k té stávající formaci ještě variantu N.O.H.A. DJ set s Kaiou a MC Chevym. Zkoušeli jsme to zatím jenom jednou, je to pro nás trošku nezvyk, ale fungovalo to. Chceme tak vyjít vstříc menším klubům, kam se vejde kolem 150 lidí.

Jak u vás probíhá proces tvorby nových skladeb?
Kaia: Hodně věcí začíná u Philipa nebo Thoma Heriana, to je náš bubeník. Já a Chevy píšeme texty. Pak se sejdeme a dáme všechno dohromady, doladíme příběh, který bude text vyprávět. Letos jsme se ve studiu výborně sešli, naučili jsme se rozvíjet Philipovy nápady přímo na místě všichni najednou.

Váš poslední singl Speechless byl poněkud depresivní. Je to předzvěst nálady celé desky?
Philip: Vůbec ne. Říkali jsme si, že by bylo dobré se vyjádřit k tomu, co se ve světě děje. Věděli jsme, že singl nebude mít extra velký úspěch a u skalních fanoušků asi narazíme. Ale podle mě je důležité občas trochu vybočit a ukázat, jak věci cítíme.
Kaia: Myslím, že je nemožné a nezodpovědné pro umělce, který vidí nespravedlnost, prostě zavřít oči a říct: "Nevadí, teď se budeme bavit!“ Musíš se ozvat, něco udělat. Všichni jsme to viděli a cítili jsme, že se k tomu musíme vyjádřit. To byl důvod, proč jsme nahráli singl Speechless.
Philip: Byla to reakce na fakt, že policie v některých zemích, hlavně v USA, má pravomoc střílet lidi na ulici prakticky bez omezení. Ostatní skladby budou klasicky N.O.H.A., ale podle mě je potřeba nebýt povrchní a ukázat, že občas cítíme i tohle.

Kdybyste měli jmenovat někoho z českých interpretů, koho si rádi poslechnete, kdo by to byl?
Philip: Baví mě spojení hudby a textu a to se z českých interpretů daří Nohavicovi, a to ne kvůli jeho jménu (smích). Líbí se mi třeba Mám jizvu na rtu, připadá mi to opravdové, na nic si nehraje a to mě baví. Taky mě bavili Ohm Square, jejich první deska byla nádherná.
Kaia: To je pro mě dost těžká otázka. Ale líbí se mi Prago Union, podle mě zní čeština v hip hopu úplně skvěle.
Philip: Podle mě zní mnohem lépe slovenština.
Kaia: V hip hopu mám ráda slovanské jazyky celkově. Taky mám ráda Zuzanu Navarovou. Její čistý styl je pro mě hodně výjimečný.

27. října hrajete na narozeninách klubu Chapeau Rouge. Zůstanete po koncertě na párty, nebo se těšíte domů?
Philip: Jasně že zůstaneme, říkáme tomu mingling.
Kaia: To se rozptýlíme do davu. Někdy je to trochu šílené, některé holky po show v Čechách jsou přímo unešené z Chevyho. Třeba po koncertně na Rock for Church(ill) mu pořád zvedaly sukni, štípaly ho do zadku… (smích)
Philip: Holky jsou zvědavý, jestli má pod tím kiltem spodky, nebo ne, ale nikdo to neví.
Kaia: A nemá! (smích)
Philip: Ano, často nemá…
Kaia: Je to šílené, ale legrační. Rádi se s lidma po show bavíme, obzvlášť v Praze. A já osobně se do Chapeau moc těším!

Jaké jsou vaše plány na rok 2016?
Philip: Každý rok jezdíme turné ve Španělsku, také se hlásí pořadatelé z Německa. Závisí to taky na úspěchu desky. Letos jsme odehráli skvělý koncert v rumunské Transylvánii, kam bychom se také rádi vrátili.
Kaia: Vděční lidé jsou i v Rusku, hráli jsme na festivalu, kde bylo hrozné počasí, ale jim to vůbec nevadilo, byli rádi, že tam jsme, a radost jim nezkazila ani zima a déšť.

Co vzkážete čtenářům iREPORTu?
Philip: Přijďte na koncert 27. října do Chapeau Rouge a užijte si naši show! N.O.H.A. pojede na 150%!text: Hedvika Pajerová, foto: Michaela Hermína

 

zavřít