RECENZE: Mirai místy znějí jako koktejl z Nightwork a Kryštof, ale nenudí

Vydáno 11.11.2017 | autor: Roman Jireš

Poetika, Light And Love, Slza a další. V posledních letech se s mladými kapelami, které umějí oslovit poměrně široké publikum na internetu i na koncertech, roztrhnul pytel. Když nedávno do téhle party přibyli Mirai prezentovaní nevýrazným singlem Dítě robotí, nedával jsem jim v této společnosti moc šancí. Rád konstatuju, že jsem se mýlil.

RECENZE: Mirai místy znějí jako koktejl z Nightwork a Kryštof, ale nenudí RECENZE: Mirai místy znějí jako koktejl z Nightwork a Kryštof, ale nenudí

Mirai

Konnichiwa

Skladby:
Když nemůžeš, tak přidej, Pojď, zapomenem, Chci tančit, 365, Cesta z města, Anděl, Od vody, Divadlo, Jedu, Rána v mlhách, Dítě robotí (Johny Rainbow Remix)

11 trax / 39:09 min

Vydavatel: Universal Music

 

Pro začínající kapelu je singl omílaný rádii doslova požehnáním, a Mirai mají takové kousky hned dva. Před skladbou Když nemůžeš, tak přidej není úniku, ale tenhle hit do posilovny nebo na start vytrvaleckého běhu není přes svoji chytlavost zase tak vlezlý, aby člověku lezl na nervy. Podobně je to s dalším často hraným kouskem Cesta z města

Potěšitelné je, že debut Konnichiwa není jen o dvou hitech. Hlavní autor písní Mirai Navrátil i další členové kapely jako bubeník Šimon Bílý a basák Michal Stulík, kteří se na skládání podílejí, si ušetřili invenci i na zbytek alba. Mirai sice občas znějí, že si vypůjčili pohodu od Nightwork (Jedu) a důraz na refrén od Kryštof (Od vody), ale kdo dnes někoho nepřipomíná.

Mirai interview: Skládání písniček je proces mezi nebem a zemí

ČTYŘI PRODUCENTI A POKÁČ


Sama kapela neskrývá, že písně na album vznikaly během tří let, nahrávalo se v různých studiích a podíleli se na něm čtyři producenti. Z tohoto pohledu je až neuvěřitelné, jak díky kvalitnímu masteringu drží pohromadě. Posluchač by neřekl, že mezi písněmi Divadlo a novinkou 365 je tak velký časový rozdíl. Nahrávka, která je především o moderním popu, s nadhledem střídá lehčí a vážnější polohy, její atmosféru narušuje jen taneční, takřka disco úvod skladby Rána v mlhách. Dobrým nápadem se také ukázalo spojení Mirai s písničkářem Pokáčem, jehož texty se pomalu stávají hlasem tuzemské internetové generace.Na závěr Mirai připojili i novou verzi Dítě robotí (Johny Rainbow Remix), první skladby, se kterou se před časem snažili prorazit do širšího povědomí. Beru ji jen jako připomenutí jejich rozpačitého začátku, protože všechny další písně na jejich nadějném debutu jsou prostě lepší.

text: Roman Jireš

Témata: Mirai, Konnichiwa, Když nemůžeš, tak přidej

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít