TOP 5 nejlepších alb Pearl Jam

Vydáno 28.06.2018 | autor: redakce

Nástupce alba Lightning Bolt stále čeká na dokončení, Pearl Jam ale naštěstí s další návštěvou Prahy nadále neotálejí. Po šesti letech vystoupí v neděli 1. července znovu v zaplněné O2 areně, vždyť vstupenky se prodávají i do prostoru za pódiem. Kapela setlist pravidelně mění, odhadnout přesně seznam skladeb je tak trochu věštění z flanelové košile, byť záchytné body jsou víceméně jasné. Připomenout si nejlepší desky jejich kariéry ale můžete i tak.

TOP 5 nejlepších alb Pearl Jam TOP 5 nejlepších alb Pearl Jam


TEN (1991)Grunge vzal toho roku hitparády útokem. Nirvana přispěla kultovním Nevermind, Soundgarden vydali velmi zdařilou desku Badmotorfinger. Sice se říká, že kdo hledá, najde, ale neplatí to vždy. Na Ten můžete hledat chyby od rána do večera, ale vaše snaha vyjde zcela naprázdno. Jedná se totiž o jeden z nejlepších debutů všech dob a zároveň to jediné, co se skupinou nahrál bubeník Dave Krusen. Producentem byl Rick Parashar, se kterým někteří členové Pearl Jam spolupracovali v rámci Temple Of The Dog. Uvolněny byly hned čtyři singly, a to se ještě nedostalo na jednu z nejpopulárnějších písní Black. Hudebníci se v té době nebránili ani videoklipům.

Pearl Jam zpříjemní fanouškům začátek prázdnin 2018. Zahrají v pražské O2 areně


VS. (1993)Nelehký úkol navázat na prvotní úspěch a potvrdit své postavení mezi špičkou zvládl Eddie Vedder se svými kumpány s naprostým přehledem. I když se museli vypořádat s první personální změnou - za bicími tentokrát seděl Dave Abbruzzese. Pearl Jam zároveň ukázali, že si budou věci dělat po svém. Album Vs. sice rovněž nabídlo čtyři singly, nicméně točit videoklipy skupina odmítala. Navzdory tomu deska bodovala u kritiků a slavila i komerční úspěchy. Na frak tím pádem dostala zažitá představa té doby - kdo nemá zajištěnou častou rotaci na MTV, jako by nebyl. Mezi nejhranější skladby dodnes patří Daughter, Rearviewmirror, Elderly Woman Behind The Counter In A Small Town nebo Animal.


VITALOGY (1994)Soundgarden se v březnu připomněli kolekcí nazvanou Superunknown. O měsíc později přišla grungem oslněná generace o svého smutného hrdinu Kurta Cobaina. Pearl Jam neztráceli čas a na dalších písničkách pracovali už během turné k Vs. Na trhu se jednalo o hodně žhavé zboží, které obsahovalo hity Spin The Black Circle, Corduroy nebo Better Man. Natěšení příznivci vzali obchody útokem a prodané nosiče se počítaly v řádech miliónů. Hektický způsob života si vybíral daň v podobě zvýšeného napětí uvnitř souboru. Alkohol ani drogy situaci "překvapivě" nepomohly. Z kola ven musel Dave Abbruzzese, kterého ještě před dokončením Vitalogy nahradil Jack Irons.
YIELD (1998)Na nezpochybnitelné kvalitě prvních tří titulů se shodne drtivá většina fanoušků. V případě Yield to tak jednoznačné nebylo. Web AllMusic dokonce dílo ohodnotil bídnými dvěma a půl body z pěti. Skupina upravila tvůrčí proces, hlavní textař Eddie Vedder tentokrát nechal víc prostoru ostatním. Změna nastala i z hlediska propagace nové nahrávky, takže obdivovatele americké pětice po delší době potěšil nový a mimořádně povedený klip k Do The Evolution, kde Pearl Jam poukazují na lidi omámené moderními technologiemi. Kdyby tenkrát jen tušili, kam se svět posune za dvacet let… Do dlouhé řady hitů se zařadily songy Wishlist a Given To Fly. Následné turné nedokončil Jack Irons, do rozjeté mašiny naskočil Matt Cameron ze Soundgarden.


BACKSPACER (2009)Vzkříšení Alice In Chains se vrátili s deskou Black Gives Way To Blue. Což nic nemění na skutečnosti, že právě Pearl Jam se z předních grungeových kapel nejlépe vypořádali s nástrahami hudebního průmyslu a značnou pozorností veřejnosti. Užívají si zasloužené postavení rockových ikon, a přestože by se mohlo zdát, že vše podstatné řekli během devadesátých let, také nahrávky vydané po roce 2000 si udržují konstantní kvalitu. Je jen otázka osobních preferencí, kterou považujete za nejzdařilejší. Přihlédneme-li k názoru hlasujících v rámci Grammy Awards, poslední volné místo našeho přehledu věnujeme CD Backspacer, byť nominaci v kategorii Nejlepší rockové album se nakonec nepodařilo proměnit ve vítězství.text: Tomáš Rumler

Témata: Pearl Jam, Eddie Vedder, O2 arena

zavřít