Zapomenuté české kapely 40. | Matyáš Gali

Vydáno 25.11.2020 | autor: Petr Korál

Hudební publicista Petr Korál se věnuje české kytarové scéně bezmála čtyři dekády, po celou tu dobu s nadšením oddaného fanouška i pečlivostí archiváře. V době kulturní hibernace sám sobě uložil výzvu - každý den připomene jednu spíše zapomenutou, přesto ale výjimečnou českou kapelu. Seriál Zapomenuté české kapely tak představuje unikátní sondu do pestrosti tuzemského rocku, bigbítu a alternativy.

Zapomenuté české kapely 40. | Matyáš Gali Zapomenuté české kapely 40. | Matyáš Gali

Ostrava dala této republice spoustu zajímavých a důležitých hudebních těles, ale původně novovlnné formaci Matyáš Gali zůstal status „pouhé“ regionální legendy. Přitom zkraje devadesátých let hrávala s úspěchem třeba i ve stěžejních pražských klubech, jako byly Rock Café a Bunkr.

Zapomenuté české kapely 39. | Drunk President

Během své první fáze, respektive v letech 1985 až 1994, stihli Matyáš Gali natočit a vydat demo Bronx (1990) a album Poslední dobou. To nahráli v roce 1991 a vyšlo o rok později na kazetě. 


První pokus o comeback proběhl v letech 1999 až 2001, druhý vypukl v roce 2012. Dva roky nato dokonce Matyáš Gali, v jehož čele vždy stál kytarista a zpěvák Dalibor Klapuch, který působil i v Parizolu, Petardě nebo Rock & Roll Bandu Marcela Woodmana, natočil nové třípísňové demo, poté ale jeho stopa na tuzemské hudební scéně opět mizí…


Ještě se sluší poznamenat, že důležitým členem souboru v oné porevoluční „zlaté éře“ byl i zpěvák a kytarista Jiří „Bany“ Tomášek, který později prošel soubory Martin Kučaj & Proud, Milion sedm, Hot Wassermann, Srpen, Potok nebo Space Junkie & The Planet Savers. Po vážné mozkové příhodě je však už několik let upoután na lůžko a jeho zdravotní stav se bohužel nelepší.

Text: Petr Korál, foto: Matyáš Gali
Témata: Zapomenuté české kapely, Matyáš Gali, Parizol, Petarda, Rock & Roll Band Marcela Woodmana, Martin Kučaj & Proud, Milion sedm

zavřít