LIVE: Ondřej Ruml neměl chybu, vzdal hold Ježkovi a jeho jazzovým kumpánům

Vydáno 31.10.2016 | autor: Hana Bukáčková

Ondřej Ruml si v poslední říjnovou neděli vystřihl dvoják v Divadle na Vinohradech. Odpolední i večerní představení vyprodal a vzdal tak řádný hold a poděkování Jaroslavu Ježkovi k jeho nedožitým 110. narozeninám. Společnost mu dělala Jihočeská filharmonie, Ondřej Brzobohatý a Vojta Dyk, kteří mu při té příležitosti pokřtili nové album Nahubu.

LIVE: Ondřej Ruml neměl chybu, vzdal hold Ježkovi a jeho jazzovým kumpánům Ondřej Ruml vzdal hold Jaroslavu Ježkovi. Foto: Marcela Kočandrlová


ONDŘEJ RUML

DIVADLO NA VINOHRADECH, PRAHA
30. 10. 2016

Ondřej zvládl hned dvě vystoupení během jednoho dne, koncerty nesly podtitul Jdeme na Ježka. Nejenom tomuto českému géniovi jazzu, ale i jeho spolupracovníkům Janu Werichovi a Jiřímu Voskovci vzdal hold předělávkou jejich skladeb v zaplněném sále vinohradského divadla. V publiku převládala spíše starší generace posluchačů. Škoda, že nepřišlo víc mladých, protože koncert byl plný Ondřejových hlasových variací, humorných momentů a lehkosti. Roztomile působilo i Rumlovo velmi dynamické přešlapávání během určitých rytmických pasáží.

Ondřej Ruml interview: Když musíš dělat věci tak, aby se líbily druhým, je to cesta do pekla

Doprovod mu dělali Jihočeská filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Chromčáka, klavírista Matej Benko, který je autorem přes půlky aranží, a Miroslav Hloucal. Při intru k písni Nebe na zemi a přídavku Skákal pes použil svůj oblíbený looper, a tak jsme se mohli stát svědky toho, jak vzniká píseň pomocí této mašinky. Zazněly vážnější kousky jako Svítání, Život je jen náhoda, Klobouk ve křoví, ale i veselejší věci jako Stonožka, Šaty dělaj člověka.

Ondřej se zhostil vtipně i role průvodce svým "večerem". S humorem a talentem nepokulhávali ani pozvaní hosté, jeho kamarádi a výborní muzikanti Ondřej Brzobohatý a Vojta Dyk. Brzobohatý doplnil svůj příchod ke klavíru vtipným výstupem s mikrofonem, než začali zpívat Ezop a brabenec. Pozadu nezůstal ani Dyk, který svůj příchod okořenil á la Jágr ze střídačky, když se přehoupl přes lóže, kde během koncertu seděli s Brzobohatým. Poté začala velká hlasová a zvuková improvizace a střihli si battle s Rumlem.

RECENZE: Ondřej Ruml za novou desku na hubu rozhodně nedostane

Křtu nové desky Nahubu se ujali právě Dyk s Brzobohatým spolu s Marcelou Kočandrlovou z Warner Music. Samotný křest se obešel bez sáhodlouhých proslovů. Hezkým momentem byla i jejich následná společná píseň Tři strážníci.

vložte odkaz, text nemažte

Muzikanti z filharmonie skvostně a s lehkostí odehráli celý koncert, publikum bylo dost empatické a vnímavé a dokázalo ocenit jak kvality hudebníků, tak i samotný zpěv a humor Ondřeje, který během vystoupení doslova zářil. Byl to příjemný balzám na duši se závanem nostalogie. Jen trochu do patové situace se dostali filharmonici před přídavky, kdy se svými instrumenty zůstali stát na pódiu. Obrovské ovace nebraly konce a naštěstí tak Ondřej svůj odpolední koncert zakončil dvěma přídavky David a Goliáš, při kterém zapojil diváky, aby mu do rytmu luskali, a Skákal pes.

text a video: Hana Bukáčková, foto: Marcela Kočandrlová, archiv

Témata: Ondřej Ruml, Vojta Dyk, Ondřej Brzobohatý, Nahubu, Voskovec, Werich, Ježek, filharmonie

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít