Mandrage interview: Potřebovali jsme prošoupat podpatky, tak jsme udělali taneční desku a turné

Vydáno 22.04.2016 | autor: redakce

Skoro dva měsíce zaměstnávalo Mandrage jejich turné k loňskému albu Potmě jsou všechny kočky černý. Nyní už je před nimi pouze odložený koncert v Bratislavě 28. dubna. V rozhovoru jsme kromě šňůry, jejímž vrcholem byla show v pražském Foru Karlín, probrali i novou taneční desku, zdravotní problémy zpěváka či další plány kapely do budoucna. 

Mandrage interview: Potřebovali jsme prošoupat podpatky, tak jsme udělali taneční desku a turné Mandrage získali v anketě Žebřík cenu pro druhou nejlepší skupinu. Foto: Pavel Mužák

Máte za sebou turné Všechny kočky tour, které bylo co do výpravy vaším největším. Jaké z něho máte dojmy?
No, je to super! Jak před turné vždycky třeba půl roku nehrajeme, jsme pak trošku nervózní, jestli na nás lidi nezapomněli, jestli se na koncert někdo přijde podívat, navíc jsme taky vyděšení, jestli se vše povede, jestli budou svítit všechna světla a tak. A ukázalo se, že na nás lidi nezapomněli a že světla svítí a všechno je úplně v pohodě. Měli jsme s sebou super tým super lidí a jela s náma fantastická předkapela, je to dobrý.

Mandrage završili jarní tour v Liberci a Ústí nad Labem, publikum si sedlo na zadek

Největším koncertem byl ten v pražském Foru Karlín. Lišil se něčím od ostatních koncertů kromě větší kapacity?
Lišil. Fórum má ohromnou výhodu v tom, že je to v podstatě jen úplně prázdná hala, kde nic není. Není tam pódium, není tam žádná zvukotechnika, žádný světla nikde nevisí, prostě nic. Měli jsme díky tomu možnost postavit si tam všechno úplně od začátku přesně tak, jak jsme chtěli my: měli jsme atypicky tvarované pódium, které se místy tyčilo až do šesti metrů výšky, parádní světla, která spolu s diskokoulemi visela různě po celém sále, konfety střílené z balkónů... No a mimoto přišli hosté, křtili jsme desku a tak. Bylo to hodně jiné.

Jak lidé reagují na písně z vaší nové desky Potmě jsou všechny kočky černý? Je přece jen mnohem víc taneční než vaše minulé hity, zapadla do playlistu dobře?
Tak na taneční písně vždycky lidé reagují obecně lépe než na ty pomalé, to je důvod, proč na Chemical Brothers chodí víc lidí než na Soundgarden. Na desce to sice někdy může vyznít přesně opačně, aly my jsme chtěli udělat v první řadě koncertní album, který bude lidi bavit naživo, což se nám, zdá se, povedlo.

Mandrage v Praze: velká show pohledem ze zákulisí

Jak k tomu vůbec došlo, že je deska tolik taneční? Ovlivnilo vás během její přípravy něco konkrétního, nebo jste jen chtěli zkrátka udělat něco jinak?
Ono nám to tak vlastně už logicky vyplývá z toho, jak ta kapela žije. Deska Siluety byla, jak už bylo naznačeno, taková spíš zasněná, pomalejší. Když jsme desku dokončili, byli jsme zasněných melodií trochu přesyceni a udělali jsme dvě velký turné s hlasitejma kytarama. Když už na nás bylo toho randálu zas nějak moc, udělali jsme akustické divadelní turné plné pomalých aranží pro sedící publikum. No a po těch divadlech jsme prostě potřebovali trošku prošoupat podpatky, tak jsme udělali tuhle desku. Chtěli jsme vnést zas trochu života do tý naší produkce!

Podle jakého klíče jste vybírali stylové rekvizity, které mohou fanoušci na turné vidět?
Malinko jsme se při tvorbě alba inspirovali americkou disko scénou 70. let, podle čehož jsme vybírali i ony rekvizity. Obecně jsme při tvorbě celého vizuálu vycházeli z diskokoule, coby předmětu, který je výtvarný, vizuelně vděčný, každý ho zná a zároveň tak nějak sedí k rytmu naší poslední desky. Byť jsme se od toho oldschool diska nakonec docela vzdálili, to blyšivé, zrcadlové, okázalé stříbro v našich rekvizitách už zůstalo. Tak se teď leskneme.

vložte odkaz, text nemažte

Fanoušci vás prohlasovali až na 2. místo v Žebříku, jak moc vás tato skutečnost překvapila?
Dost. Nás tyhle věci poslední dobou docela překvapují, protože se snažíme nevyvíjet na naše fans naprosto žádný nátlak. Nikde se o tom nezmiňujem, nepíšem si o hlasy ani na Facebook a navzdory tomu nám to prostě občas tak nějak vyjde. Ceníme si toho o to víc, že vyplnit formulář k cenám Žebříku není úplně rychlá akce. Díky moc všem!

Během turné jste řešili nepříjemnost, kdy byl zpěvák Víťa Starý hospitalizován v nemocnici. Je již Víťa zcela fit a proběhl zbytek turné bez problémů?
Ano, je to tak, byi jsme nuceni přesunout brněnský a bratislavský koncert. Na vině byly Víťovy problémy s cukrovkou, ale už je vše dobré, Víťa byl za pár dní zas doma a zbytek turné proběhl v pořádku. Přeložený koncert v Bratislavě proběhne 28. dubna. 

LIVE: Labyrint zrcadel: Mandrage přinesli v Praze očekávané, ale i experimenty

Vaším zatím posledním singlem byla píseň Ona se smála. Chystáte nějaký další a popřípadě i videoklip?
Chystáme, klip už se nám natáčí, nějak do léta by měl být venku, pokud se nám povede v našem poměrně hektickém tour programu nahromadit dostatek kvalitních snímků. Máte se, věru, nač těšit.


Hostem koncertu ve Foru Karlín byl i Dan Nekonečný

Turné vám nyní končí, co vás čeká teď?
Po turné nás čeká standardní kolotoč majálesů a festivalů, také už máme několik nových hudebních nápadů, tak chceme co nejdřív začít zkoušet, bude třeba doplánovat podzimní turné, nějak si sesumírovat, co vlastně chceme dělat příští rok a tak dál. Kapela jede pořád dál!

text: Josef Martínek, foto: Pavel Mužák, video: Jana Braunová

zavřít