TOP 10 nejlepších animovaných klipů: Novinka od IDLES, klasiky od Pearl Jam, U2, Prince, Radiohead a dalších   

Vydáno 23.09.2020 | autor: redakce

Očekávaná novinka od IDLES vyjde už v pátek 25. září, bristolští epileptici vábili na album Ultra Mono posluchače mimo jiné i singlem Model Village. Ten vizuálně ztvárnil slavný režisér hudebních videoklipů Michel Gondry spolu s bratrem Olivierem. Příběh šílené vesničky skvěle doplňuje silný singl, na fenomén animované hudby jsme se proto podívali podrobněji.

TOP 10 nejlepších animovaných klipů: Novinka od IDLES, klasiky od Pearl Jam, U2, Prince, Radiohead a dalších    TOP 10 nejlepších animovaných klipů: Novinka od IDLES, klasiky od Pearl Jam, U2, Prince, Radiohead a dalších   

IDLES – Model Village

Animované video k novému singlu IDLES má na svědomí bratrské duo Michel a Olivier Gondryovi, přičemž první jmenovaný patří díky práci pro The Rolling Stones, Foo Fighters, Daft Punk (a víceméně každou kapelu z první ligy, jíž dokážete jmenovat) mezi naprosté špičky oboru. A jeho kouzla se s hudbou protnula i tentokrát. V pitoreskní modelové vesničce, která je až podezřele dobře vybavena děly a bitevními letouny, probíhá švitoření a hašteření typické pro současnou společnost. IDLES dokazují, proč jsou jednou z nejrelevantnějších kytarových kapel současnosti.

Gorillaz – Clint Eastwood

Při sestavování žebříčku, který se týká animovaných klipů, Gorillaz opomenout nelze. Vždyť Stuart Pot alias 2D, Murdoc, Noodle a Russel tvoří nejslavnější komiksovou kapelu na planetě. Nejde tak pouze o jeden animovaný videoklip, ale o kompletní animovanou identitu, jíž vymyslel neúnavný Damon AlbarnBlur a ilustrátor Jamie Hewlett, který se proslavil autorskou komiksovou Tank Girl.

Arctic Monkeys – Do I Wanna Know

Hudební videoklip Do I Wanna Know znají všichni fanoušci z páté studiovky, kterou tahle partička z Sheffieldu vydala v roce 2013. Režie se ujal David Wilson ze známého studia Blinkink. Animace rozvíjí minimalistickou grafiku alba AM po vzoru hesla méně je více, což ostatně Arctic Monkeys mnohokrát dokázali ve svých písních. Jednoduchá animace místy působí jako spořič obrazovky, jindy téměř psychedelickým dojmem.

Dubioza Kolektiv – Kažu

Balkánská parta Dubioza Kolektiv nadchla nejednoho českého fanouška. Skladba Kažu věrně ilustruje politické i sociální poměry států bývalé Jugoslávie. Dubioza Kolektiv si neberou servítky v tématech, jako jsou korupce, národnostní spory a náboženství. Vše je přitom zpracováno s nadhledem, a tak nejde o otravnou agitku.

Radiohead – Paranoid Android

Ústřední postavou videoklipu je postava Robina ze stejnojmenného animovaného seriálu z roku 1993. Jeho tvůrcem byl Švéd Magnus Carlsson, který se ujal také režie klipu. Při psaní scénáře se na dvanáct hodin zavřel do své kanceláře, zíral z okna, stále dokola poslouchal Paranoid Android a zapisoval si vizuální nápady. Radiohead mu nedali k nahlédnutí text písničky, obávali se, že by klip mohl být příliš doslovný.

Prince – Sign O’The Times

Sign O’The Times nepatří mezi klasické animované videoklipy, místo v našem výběru si ale zaslouží. Kombinace jednoduchých tvarů, barev a nadčasového textu má chvílemi až hypnotizující účinky. Přesto vizuál neodvádí pozornost od hudby ani slov, naopak je zdůrazňuje. Prince v Sign O’The Times zas jednou projevil své vizionářství, konceptem lyric videa přišel nejméně o dekádu dříve, než se stala normou. 

Elvis Costello & The Attractions - Accidents Will Happen

Píše se rok 1979 a světlo světa spatří první animovaný videoklip, který Elvis Costello doprovodil slovy: „Nehody se stávají“. Přijetí odváženého klipu ale bylo poněkud vlažné, Costello totiž podobně jako Prince předběhl dobu. Hudební televize MTV ho začala vysílat o dva roky později.

Eminem – Shake That

Singl z první kompilace amerického rapera Eminema - Curtain Call: the Hits vyšel v roce 2006. Videoklip se věrně drží i hlavního tématu celé skladby. Zaměřuje se na rapujícího Eminema a Nate Dogga, kteří svádějí ženy k sexu v autech a striptýzových klubech. Recenze se opřely do Nate Dogga, že videoklip i text této písně odráží jeho vlastní chování. V měřítku dnešní společnost by rozhodně schytal mnohem více hejtů.

U2 – Hold me, Thrill me, Kiss me, Kill me

Tento videoklip z dílny irských U2 je součástí filmové adaptace Batman navždy. Najdeme v něm všechny hrdiny i padouchy ze známé komiksové předlohy. Dokonce i samotní členové skupiny se postupně mění v animované postavy. Zajímavostí je, že ač byl film široce kritizován, samotný videoklip se stal vcelku oblíbeným. Neminula ho ani nominace na hudební ceny Grammy.Pearl Jam – Do The Revolution

Klip k písni Do The Revolution z alba Yield patří mezi nejsilnější vizuály v historii rockové hudby. Pearl Jam se podařilo do čtyř minut vměstnat vznik planety Země, lidské společnosti moderní dějiny a především násilí, které má lidsky druh zakódován v DNA. I proto je animace z roku 1998 stále velmi aktuální. Video zrežíroval kanadský komiksový tvůrce Todd McFarlane, který stojí za sérií Spawn nebo The Amazing Spider-Man, v roce 1999 vyrobil pro Korn video Freak on a Leash.

Text: Ondřej Platzer
Témata: Pearl Jam, U2, IDLES, Eminem, Prince, Gorillaz, Arctic Monkeys, Elvis Costello, Dubioza Kolektiv, Dubioza Kolektiv

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít