POST SCRIPTUM (53): Apple má fígl, jak zamezit mobilnímu nahrávání koncertů. Omezení svobody, nebo správný krok?

Vydáno 07.07.2016 | autor: Simona Knotková

Apple chce vyjít vstříc umělcům, kterým se nelíbí, že návštěvníci přichází na jejich koncerty spíše kvůli natáčení než poslouchání. Společnost si nechala patentovat zařízení na blokování mobilů.

POST SCRIPTUM (53): Apple má fígl, jak zamezit mobilnímu nahrávání koncertů. Omezení svobody, nebo správný krok? Mobily na koncerty nepatří, myslí si Apple

Blýskání na lepší časy, nebo návrat totalitních praktik? Váš postoj k novince od Applu se bude pravděpodobně odvíjet od vašeho postoje k mobilnímu natáčení na koncertech. Softwarový a hardwarový gigant chce totiž zavést opatření, jež by účastníkům některých vystoupení znemožňovala nahrávání. V koncertních prostorech by bylo rozmíštěno několik infračervených vysílačů blokujících všechna natáčecí a fotící zařízení. Tedy zatím alespoň těch u iPhonů. Další možností je také zavedení vodotisku, jenž by se přidával ke všem pořízeným videím a snímkům, a kazil tak jejich kvalitu. 

POST SCRIPTUM (52): Muzikanti o Brexitu: Disclosure se stěhují na Mars za Bowiem, Ellie Goulding má strach

ZAJIŠŤUJE KOUPĚ LÍSTKU PRÁVO NA NAHRÁVÁNÍ?

Proti natáčení na mobily v minulosti vystoupila už řada muzikantů včetně Adele. Zavedení návrhu Applu by proto určitě přivítali s otevřenou náručí. Co ale samotní návštěvníci koncertů? Vždyť si přece pořídili předražený lístek, tak snad mají právo si na něj pořídit aspoň nějakou památku. I takto se může druhá skupina bránit a svým způsobem ji lze chápat. Jenže kdyby to bylo pořízování jenom pár momentek...

 

To, co dnes vidíme na koncertech, jsou celé mobilové háje. Není výjimkou, že si návštěvníci točí na své telefony kompletní vystoupení. A nevidím v tom demonstraci jejich svobody, jako spíše vyjadřování neúcty k vystupujícímu. Umělec přichází svou hudbu sdílet s ostatními a v mnoha případech se mu dostává jenom nehybného davu se svítícími obrazovkami. Nemluvě o tom, že les rukou brání i samotným divákům ve výhledu.

vložte odkaz, text nemažte

MOŽNÁ BUDEME NA KONCERTECH ZASE POSLOUCHAT

Za přednostní poté považuji právo interpreta vybrat si, zda natáčení na svých koncertech chce, či ne. Návštěvník jeho koncertu by toto rozhodnutí měl plně respektovat, stejně jako ocenit hudebníkovu snahu více než jen nepřítomným snímáním "na památku". Jinak asi nevím, proč takoví jedinci na koncerty chodí. Co ze show vůbec mají, když se musí jenom pekelně soustřeďovat na nahrávání? A pak taky - nahrávání za nějaké dva tisíce korun?

Ač se vám nápad Apple může zdát jakkoliv omezující, možná nás aspoň zase vrátí do dob, kdy lidé chodili na koncerty poslouchat a bavit se, ne si hrát na profesionální kameramany.

text: Simona Knotková

Témata: nahrávání na koncertech, Apple, Adele, koncerty, hudba

zavřít