RECENZE: Na Brno dobrý! Ghost Of You debutují na úrovni

Vydáno 26.12.2015 | autor: redakce

Brněnské publikum mohlo v roce 2012 zaznamenat vznik mladé studentské kapely Ghost of You. Tehdy se ovšem stále jednalo o neplavce hozeného do hluboké vody a lapajícího po dechu. Po ustálení sestavy se z nich ovšem vyklubala zajímavá součást české klubové scény. Letos vyhráli angažmá na vyhlášeném festivalu Sziget a vydali debutovou desku. 

RECENZE: Na Brno dobrý! Ghost Of You debutují na úrovni Ghost Of You debutují na úrovni


GHOST OF YOU

GLACIER IN THE CITY

Skladby:
Armenia, Flesh And Worms, From The Top Of Their Lungs, Hermaphrodite, As If You Died At My Birth, Horses, Deerhunter, Process

8 trax / 31:20 min

Vydavatel: Indies Scope

Skupina svou hudbu sama charakterizuje jako "psychedelic pop", s čímž by se dalo souhlasit. V opatrně konstruované kombinaci sametové basy, inteligentních rytmů bicích, vzletných kláves, prazvláštních kytar a subtilního zpěvu lze najít především inspiraci pozdější tvorbou Radiohead, Tame Impala či Autolux. Jedná se o srážku chytlavých melodií a solidní rytmické sekce s podivnými, pokřivenými texturami kytar a občasnými chaotickými až hlukovými úlety - ty jsou bohužel jednou ze spornějších složek alba. Těžko rozeznat, jestli se jedná o nezralou nejistotu, nebo součást podpisu kapely, v některých momentech působí chaos až příliš rušivě a hlukovému klimaxu trochu chybí přirozený náběh. Nelze ovšem upřít, že se jedná o zajímavý způsob, jak písně trochu rozbít a udržet pozornost.

Ghost Of You interview: Má fetiš smysl? Za nás určitě!

Produkce se ujal Ondřej Ježek (mimo jiné Květy, Mucha, Zrní, Nylon Jail...) ve studiu JáMor. V českých kuloárech se šeptá, že Ondřeje Ježka lze považovat za současného zvukového kmotra velké části mladší české alternativní scény. Přestože můžeme vypozorovat některé producentské tendence, zdá se, že došlo k perfektní symbióze všech zúčastněných a Ondřej pomohl Ghost Of You přenést jejich hudbu z živých pódií do fyzické podoby alba bez kompromisů. Výsledkem je - nejen na měřítka debutové desky - fantastický zvuk, který naprosto vtáhne.Ačkoliv vydavatelství Indies desku charakterizuje jako "krátkou a smutnou", její délka patří určitě ke kladům. Ani jedna z písní nepůsobí jako vata a album neztrácí na intenzitě. Všeobecně jsou skladby zvoleny velmi dobře a fanoušky zajisté může potěšit například zařazení skvělé verze As If You Died At My Birth, kterou již dlouho před vydáním alba šlo považovat k tomu nejlepšímu z živých vystoupení. Album zavírá intenzivní Process, abstraktní, v mlze zahalené elektro a bezpochyby i jeden z vrcholů alba.

Čekat a sledovat růst kapely se vyplatilo. Je sice pravda, že u některých zvláštních kompozičních rozhodnutí bude minimálně do příštího alba poměrně nejasné, jestli se jedná o nezralou nejistotu, nebo naopak duši a znak Ghost Of You. I přesto je to zatraceně povedený debut na úrovni. Jak se říká: "Na Brno dobrý!"

BEST TRAX: From The Top Of Their Lungs, As If You Died At My Birth, Process
ZKUS TAKY: Radiohead – In Rainbows, Autolux – Future Perfect, Tame Impala - Currents

Jan Čapek

 

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít