ROCKBLOG: Ceny Anděl po letech vzbudily vášně. Ale ne kvůli hudbě

Vydáno 10.04.2016 | autor: Josef Martínek

Ceny odborné kritiky nebyly v Česku v posledních letech zrovna ostře sledovaným ceremoniálem, loni je dokonce Česká televize přesunula z prvního kanálu na dvojku. Letos se ale vrátily na první program, a dokonce se o nich bude minimálně po zbytek víkendu mluvit. Jen škoda, že to není kvůli hudbě.

ROCKBLOG: Ceny Anděl po letech vzbudily vášně. Ale ne kvůli hudbě Kryštof si z Andělů odnesl dvě ceny. Foto: Petr Tibi

Víc než samotná jména vítězů se budou v internetových diskuzích vést spory ohledně prohlášení skupiny Kabát. A především se chce najednou každý vyjádřit k politickým vsuvkám umělců během ceremoniálu.

Ceny Anděl: Lenka Dusilová protestovala proti prezidentovi, vyhráli David Koller, Kryštof i Barbora Poláková

Kabát už v pátek uveřejnil tiskovou zprávu, ve které uvedl, že jej pořadatele "de facto vyřadili z boje o nejprodávanější desku roku". I když se dá s některými námitkami souhlasit, problém nepojmenovali správně. Nedá se totiž říci, že by organizátoři Andělů, potažmo pobočka IFPI, která sestavuje žebříčky prodejnosti, někoho znevýhodnili, nebo dokonce vyloučili. Týdenní hitparády i celoroční součet prodaných nosičů totiž podléhají jasným pravidlům: počítají se pouze ty jednotky, které byly prodány v obchodech, co posílají hlášení IFPI. Nepatří mezi ně řetězec Tesco, ve kterém se CD Kabátu Do pekla / Do nebe krátce po vydání exkluzivně prodávala.

Pravidla jsou ale stejná pro všechny. Těžko spekulovat, jestli byly například skupině Kryštof, která nakonec cenu za nejprodávanější desku roku dostala, uznány jednotky zakoupené v prodejnách T-Mobilu, kde byl Srdcebeat s velkou propagací distribuován. Stejně tak se logicky nepočítají nosiče prodané na koncertech - a to si je na nich možná fanoušci koupí jako suvenýr spíš, než aby pro ně zašli do kamenných obchodů.

vložte odkaz, text nemažte

IFPI by tak skutečně měla zvážit, zda je současný systém ideální. Rozhodně se ale zachovala správně, když za běhu těsně před vyhlášením neměnila pravidla fungující už od roku 2010 jen proto, že by se zalekla hněvu nejpopulárnější české skupiny.

Kabát nesouhlasí s Anděly. Pravidla IFPI ho můžou připravit o nejprodávanější album roku

Vyhlášení vítězů proběhlo bez většího pozdvižení, po dvou cenách si odnesli favoriti Kryštof, David Koller a Barbora Poláková, oceněna byla i Klára Vytisková a ceny čtvrtstoletí náleží triu Dan Bárta, Lucie Bílá a Lucie. Protože vstupenku do nominací letos, na rozdíl od minulých ročníků, zajistil pouze rádiový hit nebo alespoň léty prověřené jméno, náhodný divák se tentokrát neptal, kdo že jsou vlastně Bratři Orffové nebo Monikino Kino. A protože ani hudební čísla, byť většinou povedená, snad jen s výjimkou kapely Slza, kterou poškodil mizerný zvuk, nebyla ničím, co by laickou obec zaskočilo, zajistí Andělům pozornost široké veřejnosti alespoň politika.

Lenka Dusilová kritizovala Miloše Zemana

Nebyla to jen Lenka Dusilová, která přerušila své vystoupení a sdělila divákům, že nesouhlasí s chováním prezidenta Miloše Zemana, ale svůj názor projevili i další. Při přebírání ceny pro Zpěvačku roku se k ní připojila Klára Vytisková a později promluvil i David Koller. Ten kromě Zemana kritizoval i Václava Klause či Andreje Babiše a postěžoval si, že nás politici táhnou na východ.

Je nepochybně sympatické, že se přední zástupci české hudební scény nebojí projevit nahlas svůj názor. Zůstává ale otázka, jestli by letošní předávání, nebýt těchto výrazných momentů, někoho zajímalo. Vedle protestu totiž podalo i docela důstojnou zprávu o stavu českého mainstreamu.

text: Josef Martínek, foto: Petr Tibi

zavřít