TOP 10 písní Muse, které zazní na pražském koncertě v Letňanech

Vydáno 23.05.2019 | autor: Andrea Černá

Britští Muse letos objedou půlku světa od Rio de Janeira po Moskvu a v rámci představování aktuálního alba zavítají v neděli 26. května i na pražské letiště Letňany. Setlist Simulation Theory World Tour čítá okolo pětadvaceti písní a od února se téměř vůbec nemění. Co tedy v Praze skoro jistě zazní? Spoiler alert: pokud chcete raději na koncertě zažít překvapení, tento článek výjimečně nebude pro vás.

TOP 10 písní Muse, které zazní na pražském koncertě v Letňanech TOP 10 písní Muse, které zazní na pražském koncertě v Letňanech


Pressure

Jelikož jde o turné k nejnovějšímu albu Simulation Theory, je logické, že nejvíce písní bude pocházet právě z něj. Zaznít by jich mělo sedm včetně singlů Dig Down, Thought Contagion nebo The Dark Side. Do tohoto výběru ale patří především otevírák Pressure - i kvůli osmdesátkovému klipu odkazujícímu ke kořenům kapely. Ve videu totiž trojice vystupuje jako Rocket Baby Dolls, což je označení, které hudebníci před přijetím jména Muse v raných středoškolských letech opravdu používali.

Muse oznámili světové turné. Poprvé zahrají pod širým nebem na letišti v LetňanechTake a Bow

Píseň z alba Black Holes and Revelations zažila po více než deseti letech znovuzrození a dostala se zpět do koncertního programu. V Praze jsme ji mohli slyšet v O2 areně v roce 2016 a očividně se osvědčila natolik, že vydržela i do tohoto turné. Přesto stále zůstává jednou z těch méně oposlouchaných skladeb, jejíž návrat do setlistu potěšil velkou část fanouškovské základny.

RECENZE: Muse v kinech fungují hlavně na fanoušky, kteří jejich skvělou živou show ještě neviděli


Hysteria

Ankety o nejoblíbenější album Muse vyhrává mezi fanoušky z celého světa velice často třetí deska Absolution. Klasická hudba upravená pro toto století ve spojení s texty o apokalypse hýbala tehdejší hranicí alternativního rocku. V době vydání alba dosáhla kapela z malého městečka Teignmouth vrcholu popularity a vyvolala doslova hysterii. Jakou jinou písničku proto zvolit než právě tu s názvem Hysteria.

LIVE: Muse si v Praze na otáčivém pódiu opět vybojovali titul: Nejlepší koncertní kapela současnosti


Time Is Running Out

Některé písničky jsou pro Muse tak typické, že si nikdo neumí představit, aby je kapela přestala hrát. K takovým patří i Time Is Running Out. Čas neúprosně ubíhá a už je to patnáct let od doby, kdy Matthew Bellamy tuhle píseň napsal. Přesto doufejme, že ji Muse budou hrát ještě hodně dlouho.


Unsustainable

Kdo byl na prvním pražském koncertě Muse na turné k šestému studiovému albu The 2nd Law z roku 2012, nemůže si nepamatovat tehdejší úvodní Unsustainable. Kontroverzní dubstepový experiment tehdy jasně ukázal, že se Muse budou odvíjet novým směrem a že se fanoušci musejí do budoucna připravit na ledacos.


Psycho

Naposledy Muse v Česku vystoupili během turné k desce Drones. Koncert v O2 areně tehdy sklidil výborné ohlasy i díky centrálnímu otáčivému pódiu. Jednou z rockových písní, kterou se Muse na hony vzdálili od předchozí elektroniky, byla Psycho s válečnou tematikou. Zaznít by měla i nyní.


Plug In Baby

Nejhranější song v historii kapely, který doposud Muse prezentovali nejméně 990krát, nesmí v Praze chybět. Melodie, která se od doby vydání na druhém albu Origin of Symmetry neoposlouchala, bude jednou z nejstarších, které na tomto koncertě zazní. Počáteční motiv z Plug In Baby nestárne a pravidelně se umisťuje v žebříčcích nejlepších kytarových riffů všech dob. Ten od časopisu Total Guitar dokonce vyhrál.


New Born

Samostatně zahraná New Born zazněla za poslední tři roky jen třikrát. Ne že by Prahu čekal nějaký primariát, ale při tomto turné se Muse povedla skvělá věc - čtvrthodinové medley složené ze Stockholm Syndrome, Assassin, Reapers, The Handler a právě New Born. Jasně, kdo by si nepřál vychutnat si vše v plném znění, ale pořád lepší než ikonické tóny neslyšet vůbec.


Uprising

Uprising bude pravděpodobně jedinou připomínkou megalomanského alba The Resistance z roku 2009. Kdyby Muse chtěli ukázat své rozpětí ve vší kráse, zahráli by z této desky třeba symfonický triptych Exogenesis, s Uprising je to ale větší sázka na jistotu. Přeci jen v Letňanech půjde o koncert pro desítky tisíc lidí, ne o komorní akci pro fajnšmekry (bohužel/bohudík si dosaďte dle vlastního uvážení).


Knights of Cydonia

Tradiční zavírák a další ze skvělých kytarových riffů. Jen výjimečně se Knights of Cydonia objeví uprostřed setlistu a ještě výjimečněji skladba nezazní vůbec. Když uslyšíte Chrise Wolstenholma foukat do harmoniky tóny Man with a Harmonica od Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na západě, vězte, že jde o závěrečné intro. V tom okamžiku už bude jen na vás, zda si pomyslíte, že Muse udrželi před pár lety nastolenou auru nejlepší koncertní kapely současnosti, či nikoli.

text: Andrea Černá

Témata: Muse, letiště Letňany, Simulation Theory, Matthew Bellamy, turné

zavřít