POST SCRIPTUM (85): I zlomený Manchester stále zpívá svůj song - spojení hudebníků na koncertě One Love mělo smysl

Vydáno 08.06.2017 | autor: Simona Knotková

Pouhé dva týdny po teroristickém útoku se Ariana Grande vrátila do Manchesteru. S sebou vzala plejádu největších popových hvězd současnosti a společně demonstrovali možná otřepanou, ale stále poplatnou skutečnost, že láska nakonec vítězí nad nenávistí. I když teroru v Evropě ještě zdaleka nezvoní hrana.

POST SCRIPTUM (85): I zlomený Manchester stále zpívá svůj song - spojení hudebníků na koncertě One Love mělo smysl "Musím se tam vrátit, nedokážu s tím jinak žít," nechala se slyšet třiadvacetiletá zpěvačka krátce po tragédii. Výsledkem byl koncert One Love

One Love - tak zněl název benefičního koncertu, který Ariana Grande uspořádala 4. června na manchesterském hřišti Old Trafford Cricket Ground. Zúčastnilo se ho padesát tisíc návštěvníků a na pódiu se za jeden večer vystřídali interpreti jako Justin Bieber, Katy Perry, Miley Cyrus, Liam Gallagher, The Black Eyed Peas či Take That. A v největším zastoupení pak samozřejmě Ariana Grande, která se kromě vlastních skladeb objevila i v číslech jiných. Výtěžek z akce ve výši 300 milionů korun poputuje na pomoc obětem teroristického útoku a pozůstalým rodinám.

Ariana Grande, Justin Bieber, Coldplay, Katy Perry a další zazpívají pro oběti z Manchesteru

KONCERT PLNÝ SILNÝCH MOMENTŮ

Přestože se v jiných tuzemských médiích někteří zamýšleli, zda koncert plný "prostoduchých hvězdiček v kožešinách" lze brát vůbec za kvalitní hudební zážitek, hodnocení umělecké stránky bylo v případě této akce podle mě naprosto druhořadé. Navíc si myslím, že příznivci aktuálního mainstreamu dostali pěknou řádku silných momentů.

Například když Miley Cyrus společně s Pharrellem Williamsem dali přihlížejícím serotoninovou terapii v podobě "happy-go-lucky" hymny Happy. Když se zase jednou "polidštěný" Justin Bieber objevil na pódiu s kytarou a akustickou verzi songu Cold Water ukončil spirituálním povídáním, u něhož se sám neubránil slzám. Když The Black Eyed Peas oprášili čtrnáct let starou Where Is The Love?. Anebo když Robbie Williams pozměnil slova skladby Strong na "Manchestere, jsme silní / Pořád zpíváme náš song". I u obrazovek doma na mnoha místech naskakovala husí kůži a leskly se oči. Taková je síla hudby, kterou teroristé ani tentokrát neumlčeli.

vložte odkaz, text nemažte

RIVALOVÉ NA JEDNOM PÓDIU

A jestliže tragická událost mohla spojit odvěké fotbalové rivaly Manchester United a Manchester City, také na koncertu jsme mohli být svědky nebývalých spoluprací či solidárních gest. Třeba když se Robbie Williams navlékl do merchandise mikiny Justina Biebera. Anebo když se po boku Chrise Martina z Coldplay postavil Liam Gallagher a společně si zapěli nesmrtelný hit Oasis Live Forever.

Možná ještě více šokovala slova, která mladší a držkatější bratr Noela pronesl v rozhovoru pro nizozemskou rádiovou stanici. "Coldplay ještě nikdy nezněli tak dobře, nemám pravdu? Říkal jsem si: 'Sakra, fakt ti to jde, chlape. Beru zpět všechno, co jsem o tobě řekl. Jsi kurevsky dobrej,'" svěřoval se bez cenzury ze svého nadšení.

POST SCRIPTUM (84): Hudební svět reaguje na útok v Manchesteru. Morrissey kritizuje netečné politiky

Na otázku, zda mu nebude vadit, že ho lidi teď budou spojovat s Coldplay, odpověděl: "Vůbec. Hele, fakt jsou v pohodě. Chris je bezva."

Jak ještě lépe demonstrovat to klišé o lásce vítězící nad nenávistí než zakopaním valečné sekery této nesourodé dvojice?

Ale zas tolik sluníčka Gallaghera toho dne neosvítilo. I když se to nabízelo, událost na podporu Manchesteru stále neudobřila právě dva znesvářené bratry. Dokonce to bylo ještě horší. Liam Noelovi přes Twitter vyčetl, že se na celý koncert úplně vykašlal a raději pokračoval v rodinné dovolené mimo zemi.

Nutno dodat, že ještě před samotným ohlášením akce daroval Noel obětem a pozůstalým tantiémy ze skladby Don't Look Back In Anger. Skladby, kterou si lidé na vzpomínkových setkáních na důkaz nezlomnosti spontánně prozpěvovali. Té, kterou tisícový dav zpíval jako jeden muž právě v neděli večer.

HRDINOU SE STAL MANCHESTER

Manažer Ariany Grande Scooter Braun označil za skutečného hrdinu večera samotný Manchester. "Když show skončila a všech padesát tisíc lidí muselo odejít, začali zpívat a stále hlasitěji buráceli 'Manchestere, jsme silní'. Byl to Manchester, který byl skutečným hrdinou celé show," řekl pro Billboard.

A pokud hudba léčí, tak se (nejenom) poraněnému městu dostalo toho nejlepšího léku.

text: Simona Knotková

Témata: One Love, Manchester, Ariana Grande, Katy Perry, Justin Bieber, Coldplay

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít