Anketa: Vytvořili jste svá nejlepší díla hladoví? Odpovídali muzikanti z Harlej, Rybičky 48, Skyline, Kofe-IN a další

Vydáno 16.10.2020 | autor: redakce

V reakci na zastavení veškerého kulturního života uvedl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro MF Dnes, že „umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví.“ Zeptali jsme se tedy muzikantů, v jakém rozpoložení vytvořili své nejlepší kusy. Měli při skládání hlad, nebo se předtím najedli?

Anketa: Vytvořili jste svá nejlepší díla hladoví? Odpovídali muzikanti z Harlej, Rybičky 48, Skyline, Kofe-IN a další Anketa: Vytvořili jste svá nejlepší díla hladoví? Odpovídali muzikanti z Harlej, Rybičky 48, Skyline, Kofe-IN a další

Kuba Ryba (Rybičky 48)

Nejlepší nebo nejkrásnější písně nemám. Některé jsou populárnější u lidí, ale já mám rád všechny stejně. K Zemanovi snad jen tolik. Vás ta hromada hnoje ještě něčím překvapuje? Zeman není prezidentem dolních 10 milionů lidí, jak rád říká. Je prezidentem lůzy a zlodějů. Nikomu jinému ku prospěchu není. Ještě tak Číně nebo Rusku.

Rybičky 48 spálili pop-punkovou konkurenci na popel. Jaký byl druhý den pražského Letokruhu? 

MC Jacob (Skyline)

Nemyslím, že zrovna hlad je měřítkem kvalitní hudby. Naopak, já rád tvořím muziku pozitivní a veselou. Kdybych byl hladovej, nebo na pokraji životní existence, asi nebudu kopat silnice, což by dnešní vládě dost pomohlo, protože to se jim zrealizovat úplně nepovedlo. Nejde o to, jestli má člověk hlad nebo ne, jde o to, že se hudbou snažíte přenést radost a další emoce lidem. Ale pokud nebude kam, kde a přes co přenášet, do záhuby se ženeme všichni.

Tonda Rauer (Harlej)

Písně nebo alba, na kterých jsem se spolupodílel, a kterých si nejvíc vážím, vznikaly většinou ve chvílích, kdy jsem byl v pohodě, anebo jsem třeba nebyl úplně v pohodě psychicky a rozpoložením, ale byl jsem v pohodě existenčně. Zároveň si myslím, že u většiny umělců není nejlepší jejich první dílo a tím pádem myslím, že u valné většiny jsou nejlepší díla až ta, kdy daní umělci měli již za sebou určité zkušenosti a úspěch.

Neplánovaný konec výročního turné. Harlej zastavil v Českých Budějovicích

Poslední dobou mám pocit, že by si naši ústavní zástupci měli svoje výroky po sobě přečíst nebo se před jejich vyslovením alespoň trošičku zamyslet a když to neudělají, měli by mít koule na to, se za ně následně omluvit. V podstatě bych mohl použít parafrázi – politici vyřkli svoje nejlepší myšlenky tehdy, když byli hladoví – nějak ale pochybuji o tom, že v poslední době nějaký politik zažil, co je to hlad.

Honza Křížek

Když něco tvořím, pak proto, že jsem hladovej duševně a mám potřebu tu duši nakrmit. Rozhodně mi přitom nekručí v břiše, leda že se u tvorby zaseknu a zapomenu na okolní svět a potřeby. Mou duševní potravou je písnička s dobrým textem. Duševní potravou je i film, obraz nebo literární dílo. Myslím si, že panu prezidentovi Zemanovi takový druh potravy zřejmě chybí a plácá z hladu.

Petr Kunze (Kofe-IN)

Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem při tvorbě písniček nikdy nebyl hladový, i tak se pár pěkných songů povedlo udělat.

Karel Kolčava (Vlny)

Text k jedné z našich nejlepších písniček Vlny jsme napsali společně při brutálním obžerství v naší vesnické restauraci u Keprtů při akci zakončení roku, kterou oslavujeme starý rok a vyhlížíme nový, ve nemž vyhrajeme cenu anděl za cokoliv.

VIDEOPREMIÉRA: Skupina Vlny zkrátila název, deska s atmosférou Jeseníků má svůj první klip

Po vydatné večeři a několika pivech, možná i nějaký ten panáček padnul, jsme nechali kolovat náš lístek a každý napsal větu, další k ní rým, a nakonec jsme z toho poskládali celou písničku. Takže v momentální situaci nemáme šanci napsat hit. Budeme hladoví a ještě nám zavřou hospody. No potěš Miloš...

Radek Bureš (Skyline)

Hudbu rád skládám najedený, zato rozhovory se současným prezidentem čtu raději pouze nalačno.

Honza Kunze (Kofe-IN)

Při tvorbě je nejlepší pohodová kreativní atmosféra a ta se těžko vytvoří, když člověk vyloženě hladoví. Dokonce existují jedinci, kteří bez jídla nejsou schopni vydat jakoukoliv energii, natož tu kreativní. Je sice pravda, že ve tvůrčím zápalu člověk kolikrát na jídlo zapomene, ale doplnit síly a s nimi i tvůrčí entusiasmus prostě dřív, nebo později musí.
Jiná věc jsou koncerty. Jíst před nástupem na scénu mi přijde úplně kontraproduktivní. Člověk je potom na pódiu celý zpomalený.

Redakce, foto: Radim Hromádko, Kateřina Horníková, archiv kapel
Témata: Rybičky 48, Skyline, Harlej, Honza Křížek, Vlny, Kofe-IN

zavřít