Divokej Bill, Tomáš Klus, Barbora Poláková, Wohnout i Rybičky 48. Mezi ploty láká na nejnabitější line-up

Vydáno 20.05.2019 | autor: Aleš Harazim

Nabitý line-up festivalu Mezi ploty, který se odehraje už 25. a 26. května, potvrzuje jeho velkou žánrovou šíři. Divokej Bill, Tomáš Klus, Barbora Poláková, Wohnout, Rybičky 48, Katarzia, Xindl X, Vypsaná fiXa, Klara & The Pop, Kašpárek v rohlíku, Vosto5, Divadlo MeetFactory, Studio Ypsilon - to je jen malá ukázka ze 160 kapel a divadel, které to rozjedou v rozkvetlém parku Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Divokej Bill, Tomáš Klus, Barbora Poláková, Wohnout i Rybičky 48. Mezi ploty láká na nejnabitější line-up Divokej Bill, Tomáš Klus, Barbora Poláková, Wohnout i Rybičky 48. Mezi ploty láká na nejnabitější line-up

Jak to, že se půlka české kulturní scény o posledním květnovém víkendu ocitne v psychiatrické nemocnici? Ne, není to zákeřná nákaza. Je to atraktivita přehlídky, které jde nejen o umění, ale taky o to oslavit normální lidské hodnoty, které nás nerozdělují na znepřátelené kmeny, ale dělají z nás snad trochu civilizovanou společnost.

Festival Mezi ploty láká na Tomáše Kluse, Divokej Bill, Barboru Polákovou, Kašpárek v rohlíku i rodinnou zábavu

Tak třeba u kapely Divokej Bill, která je jedním z headlinerů hlavní scény Mezi ploty, je to jasné - touhle hodnotou je pro její členy přátelství. Jak sami říkají: "Právě to kamarádství je za tím, že jsme pořád spolu. Známe se přes dvacet let, víme o sobě vzájemně téměř vše, a když má někdo špatnou náladu, tak víme, jestli ho nějakým fórkem z toho vytáhneme, anebo je lepší ho chvíli nechat být a nešťourat do toho problému." Ale i spousta dalších účinkujících dovede víc než jen klouzat po povrchu. To se nepochybně ukázalo, když je organizátoři rafinovanými dotazy přiměli vyjádřit se k "duši" české společnosti, festivalu Mezi ploty a podobným seriózním věcem.

Například příslušníci kapely Wohnout, kteří budou s Billem sdílet hlavní scénu, přezdívanou Central Park, to vzali trochu politicky: "Dost to kolísá. Otázka je, kdo reprezentuje českou duši. Pokud to jsou ti politici, co jsou teď u moci, tak jsme nemocní. Pokud to jsou lidi, co pracujou, mají nápady, inovujou a snaží se svět udělat lepším, tak na tom nejsme tak špatně."

LIVE: Pokáč, Mucha nebo Květy - TOP 5 vystoupení Alternativní scény na Mezi ploty a jedna velká hvězda k tomu

Tomáš Klus, který svým nedělním vystoupením festival uzavře, se pustil do větších hloubek: "Dva póly byly vždy a vždy budou, páč tady na světě to takhle prostě je, aby to drželo pohromadě. Světlo potřebuje tmu, aby mělo tvar. Problém tkví v tom, že spolu nemluvíme, čímž dáváme prostor těm, co chtějí mluvit za nás. Takoví lidé z podstaty nejsou společnosti prospěšní, neboť považují svou pravdu za pravdivější než jinou. Já věřím, že pravdou je každý z nás. Náš jedinečný pohled na svět. Jen se naučit sdílet. Dát si za pravdu a ne hned do držky."

To Kuba Ryba ze skupiny Rybičky 48 se k duši ani nepropracoval, protože jenom nevychází z údivu, jak je na Plotech skvělá atmosféra, i když se tam návštěvníkům neprodává alkohol. Klára Vytisková, která to se svou novou kapelou Klara & The Pop rozpálí na Alternativní scéně, se nechala unést na svůj věk překvapivou nostalgií: "Když jsem byla jako teenager na Mezi ploty, říkala jsem si, tady bych jednou chtěla hrát. Protože my jsme tam chodívali tenkrát - můj spolužák, velkej kamarád z gymplu Vojta Dyk - tak tam jsme chodívali spolu na toho Dana Bártu a všechny ty naše oblíbence, takže si pamatuju, jak tam ležíme na dece."

Festival Mezi ploty završili Vojta Dyk s B-Side Bandem, No Name nebo Vladimir 518

Hlavní scéna kromě Billa, Wohnoutů, Tomáše Kluse, Rybiček 48 a Zvířat nabídne třeba kapelu N.O.H.A, Barboru Polákovou, PSH, Vypsanou fiXu nebo skupinu Mňága a Žďorp, která je na Plotech už hezkých pár let jako doma. Alternativní zóna, to je Katarzia, Zrní, Saténové ruky, Vanua 2, Květy, Mucha a tak podobně. Do Street zóny pro mladé dorazí kupříkladu Pokáč, Cocoman, Lake Malawi, Marta Jandová, Eddie Stoilow nebo Krucipüsk.

Zapomenout se ovšem nesmí ani na divadlo, které je vždycky nedílnou součástí ploťáckého reje. V kamenném Divadle za plotem letos vedle SpoluHry uvidíte Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo MeetFactory, Vosto5, Divadlo v Řeznické či Milostný trojúhelník v podání Anny Polívkové, Martina Zbrožka a Marka Zelinky. Před divadlem navíc vyroste také venkovní Scéna smíchu s takovými mistry improvizace a stand-up comedy, jako jsou Ester Kočičková, Adéla Elbel, Čermák & Staněk Comedy a řada dalších.

TOP 7 koncertů festivalu Mezi ploty: Tomáš Klus šplhal Do nebe, Lenka Dusilová slíbila novou desku

A děti s rodiči se pochopitelně dočkají své Rodinné zóny s pohádkami, loutkami a tvůrčími dílnami. Je kromě Kašpárka v rohlíku libo Mínu, bublinový workshop, indiánské tábořiště, nebo dokonce výuku DJingu? To všechno a mnohem více tady malí návštěvníci najdou.

Úplný program originální bohnické přehlídky je k vidění na www.meziploty.cz.

TZ

Témata: Mezi ploty, festival, hudební festival, Divokej Bill, Tomáš Klus, Bára Poláková, Wohnout, Rybičky 48

zavřít