Jiří Michálek - Svérázný muzikant dal přednost hraní na ulici před Čechomorem

Vydáno 16.02.2019 | autor: Roman Jireš

Na začátku února zemřel ve věku 69 let spoluzakladatel 1. Českomoravské nezávislé hudební společnosti, ze které později vznikl Čechomor - harmonikář a kytarista Jiří Michálek. Členem kapely však už v době její největší slávy nebyl. Nahrál s ní dvě alba - na přelomu let 1990 a 1991 Dověcnosti a v roce 1996 Mezi horami, které považují mnozí kritici za nejlepší v historii skupiny tehdy vystupující jako Českomoravská hudební společnost.

Jiří Michálek - Svérázný muzikant dal přednost hraní na ulici před Čechomorem Jiří Michálek - Svérázný muzikant dal přednost hraní na ulici před Čechomorem


Smrt si říká rock'n'roll (373.) - Jiří Michálek

Od poloviny devadesátých let Michálek ve skupině nehrál. Vystupoval sám nebo s kamarády. Ještě jako důchodce hrál na menších akcích nebo na klavír u místní kavárny repertoár od Beatles po jazz přímo na ulici v domovských Svitavách. "Já hraju jen pro radost, ale jsem rád, že si za den na dvě až tři stovky přijdu, mám na cigarety a pivečko," uvedl loni pro místní Deník.

Zemřel Jiří Michálek, zakládající člen Čechomoru. Kapela o něm před lety nahrála píseň

Úmrtí svérázného pouličního muzikanta oznámila na svém Facebooku zpěvačka Jana Klusoňová. "Bylo mi velkou ctí potkat se s tímto neuvěřitelně talentovaným muzikantem – před dvěma lety jsem hrála a zpívala jako host na pohodovém hudebním večeru. Myslela jsem, že si ještě zahrajeme... Tak příště," napsala. Poslední rozloučení se konalo 15. února.


Místo Čechomoru ulice

Kapelu založil Michálek s dnes již také nežijícím houslistou Jiřím Břenkem, kytaristou a zpěvákem Františkem Černým a houslistou Antonínem Svobodou v roce 1988. Debutové album Dověcnosti obsahovalo celkem 18 nepříliš známých lidových písní. Roku 1994 začala skupina pozvolna přecházet z akustického pojetí zvuku do elektrického. Přišli do ní noví muzikanti - bubeník Martin Rychta a violoncellista Michal Pavlík, mezi lety 1994 a 1996 byl osloven houslista Karel Holas.

František Černý (Čechomor) interview: V lidovkách jsem našel národní poklad

Skupina se rozhodla pro zkrácení jména na Českomoravská hudební společnost a pod tímto názvem vydala v roce 1996 album Mezi horami se šestnácti skladbami. V roce 1996 umírá po nemoci spoluzakladatel skupiny Jiří Břeněk. V roce 1999 se vydává Českomoravská hudební společnost jako předskokan na turné s Lucií. O rok později se objevuje nové album Čechomor, podle kterého si zkrátili jméno do současné podoby. V té době již Michálek jejich členem nebyl. Dal přednost klidnějšímu životu a příležitostnému hraní. "Před lety jsem o něm napsal písničku. Jirka byl jeden z největších hospodských umělců své doby," vzpomínal na něj František Černý.


Basketbal dostal přednost

Michálek studoval dvanáct let v Osvětové besedě v Praze. Na dráhu profesionálního hudebníka se ale nedal. Jedním z důvodů byla jeho kariéra hráče basketbalu. "Basketbal a klavír, to nejde dohromady. Člověk má pořád otlučený prsty. Místo abych si den před koncertem máchal ruce ve vlažný vodě, hrál jsem zápas," vzpomínal. Přesto se nadále věnoval hudbě. Často jezdil s partou muzikantů do Rumunska, na pár vystoupeních s nimi účinkoval i František Černý"Začátky byly spíš country, ale pak jsme změnili nástroje a hráli takový lehčí big beat," uvedl pro Svitavský Deník.

Přestože uměl hrát na více nástrojů, za svůj nejoblíbenější považoval tahací harmoniku. Měl s ním i nevšední zážitky. Například před lety při konkurzu na hraní na Starém tržišti v Praze. "Organizátoři tehdy vybírali z osmi kapel. Při našem výstupu jsem se tak rozjel, až jsem přetrhl harmoniku v půli. Chvilku nikdo nevěděl, co dělat, ale sáhl jsem po kytaře a dohrál to na ni. Zlí jazykové tvrdí, že jsme ten konkurz vyhráli díky tomu," vyprávěl hudebník. Za hraní na tržišti si tehdy kapela za čtyři víkendy vydělala přes dvanáct tisíc korun. Pro srovnání - Michálek v té době bral asi 2 500 korun měsíčně za práci v tiskárně.Hraním si přivydělával i v důchodu. Vedle ulice zároveň vystupoval každý týden v koncertním sále Nadačního domu Josefa Plívy se zpěvačkou Pavlou Boučkovou. Přestože mohl jako člen Čechomoru vystupovat na velkých akcích, svého odchodu nikdy nelitoval. "Prostě si užívám život," říkával.

text: Roman Jireš

Témata: Čechomor, Jiří Michálek

zavřít