Oscara získali Leonardo DiCaprio, Sam Smith i Ennio Morricone za hudbu, kterou nahrál v Praze

Vydáno 29.02.2016 | autor: Josef Martínek

V 88. ročníku filmových Oscarů uspěl snímek Šílený Max, který získal celkem šest cen, z hlavní trofeje se ovšem raduje Spotlight. Ostře sledovanou kategorií byl ale především souboj herců v hlavní roli, kde se Leonardo DiCaprio konečně dočkal své první výhry. V hudebních kategoriích vyhráli Ennio Morricone a Sam Smith.

Oscara získali Leonardo DiCaprio, Sam Smith i Ennio Morricone za hudbu, kterou nahrál v Praze Leonardo DiCaprio se konečně dočkal

Film Šílený Max sice získal šest oscarových sošek, ale cenu za Film roku bere Spotlight režiséra Toma McCarthyho, oceněn byl celkem dvakrát. Třikrát u poroty bodoval Revenant: Zmrtvýchstání, včetně kategorie herců, kde se LeonardoDicaprio dočkal na pátý pokus. Nejlepší herečkou v hlavní roli je Brie Larson za Room. 

Grammy za Album roku má Taylor Swift, pět cen sebral Kendrick Lamar, tři Alabama Shakes

V hudebních kategoriích uspěl za Nejlepší song Sam Smith za rozpačitě přijatou píseň k filmu Spectre ze série Jamese Bonda. Vítězná skladba Writing's On The Wall zazněla také naživo. Za nejlepší hudbu k filmu byl oceněn italský skladatel Ennio Morricone, kterého jsme před pár týdny mohli vidět hrát v Praze. Tam loni hudbu k Osmi hrozným s Českým národním symfonickým orchestrem také nahrával.

"Děkujeme panu Morriconemu, že si pro svou oscarovou hudbu vybral náš orchestr," uvedl šéf CNSO Jan Hasenöhrl, který ve filmu The Hateful Eight hraje dvouminutové sólo na trubku. Český národní symfonický orchestr skladatele doprovázel dvakrát na evropském turné a Ennio Morricone vystoupil také na festivalu Prague Proms, který CNSO kazdoročně pořádá.

Z dalších hudebních vystoupení se během večera představil Dave Grohl, který zazpíval skladbu Blackbird, při níž se promítaly fotografie loni zesnulých osobnostní hudebního průmyslu, a emocemi nešetřila ani Lady Gaga. Ta předvedla píseň Til It Happens To You, která pojednává o sexuálním zneužívání. Spolu s ní se na pódiu objevilo padesát zneužitých žen.

Kompletní přehled vítězů najdete zde

 

zavřít