POST SCRIPTUM (50): Tragédie jménem Christina Grimmie: Kolik obětí ještě padne, než USA začnou regulovat zbraně?

Vydáno 16.06.2016 | autor: Simona Knotková

Post Scriptum má za sebou padesát dílů, ale ke slavení toho po minulém týdnu moc není. Rukou vyšinutého střelce o svůj mladý život přišla finalistka The Voice Christina Grimmie.

POST SCRIPTUM (50): Tragédie jménem Christina Grimmie: Kolik obětí ještě padne, než USA začnou regulovat zbraně? Christina Grimmie se proslavila jako YouTuberka a bronzová finalistka soutěže The Voice

STRASTI A ÚZKOSTI ZAYNA MALIKA

Zayn Malik měl v rámci jednodenního festivalu Capital Summertime Ball vystoupit na londýnském Wembley. Stát se tak mělo před devadesáti tisíci návštěvníky a kromě bývalého člena One Direction line-up obsahoval jména jako Mike Posner, Craig David či Little Mix.

RECENZE: Prosebné oči a řeči Zayna Malika

Přestože byl třiadvacetiletý muzikant jedním z největších taháků, po sociální síti nakonec poslal svým fanouškům omluvenku. Události se nemohl zúčastnit z důvodu záchvatu úzkosti.

"Úzkost, která mě poslední měsíce pronásleduje na živých vystoupení, mě bohužel opět ovládla. Velikost události mi přivodila největší úzkostný stav mé kariéry. Slovy se ani nedokážu pořádně omluvit, ale chci být upřímný ke všem, kteří na mě trpělivě čekali. Slibuji, že udělám vše pro to, abych vám to vynahradil. Vím, že ti, kdo trpí na úzkostnou poruchu, mě pochopí, a doufám, že ostatní se mnou budou také soucítit," stojí na jeho účtu.

Ač to tak nemusí na první pohled vypadat, zdá se, že i Zayn je zkrátka obyčejný člověk se svými problémy. Opět se potvrzuje, že sláva a peníze neznamenají automaticky štěstí a duševní pohodu. Ve svém ospravedlnění si mohl vymyslet cokoliv "přijatelnějšího", ale namísto toho se jednoduše rozhodl vyjít s pravdou ven. A tak je to správné.

Jeho slova mohla podpořit posluchače, kteří si sami něčím podobným prochází. Je na čase z úzkostné poruchy, potažmo všech duševních chorob, začít strhávat stigma něčeho bezvýznamného, takřka neexistujícího vedle ostatních, "skutečných nemocí". Možná ji navenek nelze vidět, nemůžete ji změřit teploměrem, prohlédnout rentgenem či poslechnout fonendoskopem, ale o to více je závažnější.

vložte odkaz, text nemažte

Víc takových veřejně znamých osobností, jež se nebudou ostýchat o ní mluvit.

TRAGÉDIE Z ORLANDA

Ještě před několika dny znal její jméno jen málokdo. Po 11. červnu zase jen málokdo z řad hudebních příznivců její jméno nezná.

Finalistka soutěže The Voice Christina Grimmie pořádala po koncertě ve floridském Orlandu autogramiádu, když byla postřelena vyšinutým fanouškem. Svým zraněním bohužel podlehla. Sociální sítě vzápětí zahrnuly příspěvky truchlících příznivců. Hold její památce vzdali na svém koncertě třeba Selena Gomez či Justin Bieber. Šokován je ale celý svět a na přetřes znovu vyvstává téma regulace zbraní v USA.

Kdyby se střelec tak snadno nedostal ke zbrani, ba kdyby její vlastnění ani nebylo vládou lehkovážně povoleno, historie mohla být úplně jiná. Kolik dalších lidských životů ještě musí zbytečně vyhasnout, než kontrola střelných zbraní konečně dorazí do amerického Kongresu?

POST SCRIPTUM (33): Přežil Bataclan. Teď Jesse Hughes z EODM chce, aby všichni měli zbraně

Pokud jste si i vy položili tuto otázku, odpověď na ni zvrhlou ironií osudu přišla hned vzápětí a znovu z Orlanda: Čtyřicet devět. Bohužel se nezdá, že by to měla být odpověď definitivní...

text: Simona Knotková

Témata: Christina Grimmie, střelba v Orlandu, Zayn, One Direction

zavřít