Příběh českého hitu: Lucie - Oheň

Vydáno 09.04.2020 | autor: Alena Kaňová

"Už se nechcem nikdy vracet tam, kde nám bylo mizerně." Píseň Oheň od Lucie je dodnes spojována se sametovou revolucí. O to víc možná někoho překvapí, že vznikla už v roce 1987 a kapela ji ve stejném roce nasadila do svého koncertního repertoáru.

Příběh českého hitu: Lucie - Oheň Příběh českého hitu: Lucie - Oheň

Jak členové Lucie přiznali v jednom z rozhovorů, píseň vznikala postupně. Patří mezi ty, které složili všichni společně - a takových moc není. Základní motiv, refrén a kytarový riff přinesl do zkušebny P.B.Ch. Původní výkřik Fire nahradili Ohněm a začali nápad rozvíjet.

Příběh českého hitu: Lucie - Medvídek

Zbytek textu dodělal David Koller: "Jel jsem rychlíkem Hron od své první ženy ze Zvolena. Vedle v kupé sedělo několik opilých Slováků a já byl naštvaný, že nemůžu spát. Vzal jsem papír a tužku a napsal jsem základní kus textu," vzpomíná.

Jak velmi otevřený text "a nejhůř na tom byli soudci. Dělali, že neslyšej a neviděj. První, druhá, třetí, pátá ovce, já vím, zrovna ty za nic nemůžeš" prošel u tehdejší komunistické garnitury? Neprošel. Kapela měla song živě zahrát na Dnech Rudého práva, což byla tehdy povinná zastávka pro hudební skupiny všeho druhu. Oheň byla úplně nová píseň, jejíž text tehdy ještě nikdo neznal.

Dnes tak známý úryvek "už se nechcem nikdy vracet tam, kde nám bylo mizerně" byl pro tyto účely nahrazen slovy: "až se jednou budeme vracet tam, kde nám bylo mizerně". I tento text však komunistů vadil. V polovině byl proto přímý rozhlasový přenost ukončen a kapela dohrála skladbu do ticha. 

Po událostech listopadu 1989 se Oheň stal jednou z hymen revoluce. Lucie tuto stále aktuální píseň dodnes hraje na svých koncertech. Nikdy ji neopomene "věnovat" současné politické scéně.

text: Alena Kaňová

Témata: Lucie, Oheň

zavřít