RECENZE: Xindl X hází topícím se lidem záchranný kruh

Vydáno 23.09.2016 | autor: Hana Poláchová

Páté studiové album Xindla X obsahuje deset písní, které spojuje téma plavby, hlavně v různých životních situacích. Název je tedy výstižný, odkazuje ke všem topícím se lidem. A přesto jde o náladově pestré album obsahující "depky" i naději.

RECENZE: Xindl X hází topícím se lidem záchranný kruh Xindl X představuje Kvadraturu záchranného kruhu. Foto: Universal Music


Xindl X

Kvadratura záchranného kruhu

Skladby:
Na vodě, Popelka, Žáby v hrnci, Světlo na konci tunelu, Gréta, Vítr v kešeni, Mýval, Od mozku k srdci, Mušle, Na palubě Titanicu

10 trax / 38:05 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Universal Music

Abychom zůstali u symboliky, plavbu a záchranný kruh spojuje voda. Proto album nemůže začínat jinak než nejrozšířenější písní ze všech zařazených, Na vodě. Ta vznikla pro stejnojmenný seriál. Ovšem díky nabité festivalové sezoně již fanoušci znají (nebo aspoň slyšeli) přibližně polovinu alba, protože Ládek na letních koncertech své nové písně představoval. Zpětná vazba je pro něj velmi důležitá. 

ČERPÁ Z BĚŽNÉHO ŽIVOTA

Xindlovy příjemné dvojsmyslné slovní hříčky a kytara jsou dalším pojítkem alba, přestože ostatní muzikanti podílejici se na nahrávce nejsou upozaděni, nic nenarušuje poslech, nepřebíjí ani nevyčnívá. Výraznější piano v kombinaci se smyčci a kytarami oživují album již v úvodu třetí skladby. Snad jen hravě rozverný Mýval patří víc do koncertního playlistu, protože v něm zpěvák improvizuje podle města, kde zrovna vystupuje, pevné zakonzervování mu trochu škodí.

Xindl X interview: Typický čecháček? Malost a připosranost

Album se nahrávalo ve studiu Ládkova klávesisty Dalibora Cidlinského a ten si s jeho produkcí opravdu vyhrál. Mimo něj (piano, mandolína, banjo) se na nahrávání podíleli i ostatní koncertní spoluhráči: Jan Cidlinský (housle, baskytara), Lukáš Bundil (elektrická kytara), Milan Matoušek (elektrická a akustická kytara) a Emil Valach (bicí). V rádiích by dobře mohly znít také písně Světlo na konci tunelu nebo Vítr v kešeni. Pozitivní reakce mají také na koncertech, nálada z alba vyzařuje podobná jako právě tam, protože není zbytečně přetechnizované.Ládkovi se poslední dobou občas vyčítá zjemnění a zklidnění, ale s Kvadraturou záchranného kruhu si na své přijdou i milovníci starší autorovy tvorby - Mušle jsou proti ostatním rychlejší a lehce vulgární. Novinka i díky svým textům, vycházejícím z běžných životních situací, určitě osloví širokou základnu posluchačů. Protože každý má problémy. A ty jsou řešitelné. Některé snadno, jiné hůř, ovšem na rozdíl od antické kvadratury kruhu je v lidských silách se s nimi nakonec popasovat. 

V říjnu vyrazí Xindl X s kapelou představit nové písně na Slovensko, turné k albu se v ČR uskuteční na jaře 2017.

text: Hana Poláchová, foto: Universal Music (promo) a Lukáš Loužecký (Okoř)

Témata: Xindl X, Dalibor Cidlinský, Kvadartura záchranného kruhu

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít