TOP 7 skladeb, které si pustit na Halloween: Postraší vás Michael Jackson, Marilyn Manson i Nick Cave

Vydáno 31.10.2018 | autor: Dominik Pavliš

Lidový svátek Halloween je populární zejména v USA, Kanadě, Velké Británii či Irsku, ale rostoucí oblibě se těší i na území České republiky. Pokud ještě nevíte, jakou hudbu si v předvečer svátku Všech svatých pustit k vyřezávání dýní a vyrábění děsivého kostýmu, máme pro vás sedm tipů. Jeden je strašidelnější než druhý. 

TOP 7 skladeb, které si pustit na Halloween: Postraší vás Michael Jackson, Marilyn Manson i Nick Cave TOP 7 skladeb, které si pustit na Halloween: Postraší vás Michael Jackson, Marilyn Manson i Nick Cave


Michael Jackson
 - Thriller

Čím jiným začít než tímto legendárním klipem, nebo možná spíše minifilmem k hitu Michaela Jacksona Thriller. Ve své době byl revoluční, objevují se v něm scény, které byly v ostatních tehdejších videích tabu. Poprvé tento omračujcící čtrnáctiminutový snímek režiséra Johna Landise uvedla MTV v prosinci roku 1983. V osmdesátých letech Thriller sesbíral řadu cen a dodnes je jedním z nejoceňovanějších hudebních snímků vůbec. Pocta všem zombie by v žádném halloweenském playlistu neměla chybět.

Michael Jackson by slavil 60 let: TOP 10 nejikoničtějších písní Krále popu

 

Cramps - Surfin' Dead

Americká garage-punková kapela měla k hororové tematice blízko. Není tedy divu, že se frontman Lux Interior s manželkou a zároveň kytaristkou Poison Ivy podíleli na několika hororových soundtracích - například ke snímku Návrat oživlých mrtvol z roku 1985. O tom, jak jim strašení šlo, svědčí i skladba Surfin' Dead. 

 

Nick Cave and the Bad Seeds - Red Right Hand

Skladeb Nicka Cavea, které by se hodily do halloweenského playlistu, bychom samozřejmě našli celou řadu. Nejvíce temný a strašidelný je ovšem Cave v písni Red Right Hand z alba Let Love In. Tato zlověstná a alternativně-rocková píseň se řadí k jeho nejikoničtějším. Velmi často ji zařazuje do svého koncertního repertoáru. Přezpívali ji například i Arctic Monkeys, PJ Harvey, Iggy Pop, Jarvis Cocker a mnoho dalších.

RECENZE: Nick Cave v záznamu koncertu z Kodaně nabízí tlukot svého srdce

The Ramones - Pet Sematary

V překladu "hřbitov zvířatek" je singl z alba Brain Drain, které The Ramones vydali roku 1989. Píseň byla původně určena ke stejnojmennému filmu Stephena Kinga. Zároveň se ve své době stala jedním z největších rádiových hitů a skupina ji nastálo zařadila do svého koncertního setlistu. Videoklip k ní se natáčel na hřbitově Sleepy Hollow v New Yorku. Zároveň se pro kapelu jednalo o poslední klip s baskytaristou Dee Dee Ramonem, kterého poté nahradil C. J. Ramone. Ve videu také účinkují Debbie Harry a Chris Stein ze skupiny Blondie a členové The Dead Boys.

 

Misfits - Halloween

Zatímco v roce 1981 Misfits působili skutečně děsivě, v dnešní době nám už jejich hororová image přijde spíš legrační. Ovšem k tématu Halloweenu sedí skvěle - vždyť i samotná skupina označuje svůj žánr jako horror-punk. V případě skadby Halloween se jedná o jejich celkově pátý singl, který byl vydán na labelu frontmana Glenna Danziga Plan 9 Records. "Oheň plane jasně / tváře z dýní v noci / vzpomínám na Halloween, mrtvé kočky pověšené z tyčí / mrtví se ztratí v davu / vzpomínám na Halloween." Nejspíš jedna z nejikoničtějších skladeb o Halloweenu.

 

Ray Parker Jr. - Ghostbusters

Lehce na odlehčenou. Tuto skladbu zná nejspíše každý, a to i v případě, že stejnojmenný film nikdy neviděl. Byla také nominována na Oscara, ovšem porazila ji píseň I Just Called to Say I Love You od Stevieho Wondera. Zajímavostí je, že zpěvák Huey Lewis zažaloval Parkera kvůli podobnosti s jeho songem I Want a New Drug

 

Marilyn Manson - This Is Halloween

Původním autorem této hitovky je Danny Elfman. Marilyn Manson ji zcoveroval a pojal po svém. Objevila se ve filmu Tima Burtona Ukradené Vánoce, ve kterém je Jack Skellington oblíbeným vládcem městečka Halloween a dohlíží na tvoření všech morbidních potěšení, hrůz a překvapení. Ačkoliv se film jmenuje Ukradené Vánoce, právě na období Halloweenu je jako dělaný.

Témata: Halloween, Michael Jackson, Marilyn Manson, Nick Cave, Ramones, Cramps, Misfits, Ray Parker Jr. 

zavřít