Tomáš Klus interview: Nezavírejme oči před problémy naší planety

Vydáno 06.10.2016 | autor: Hana Bukáčková

Tomáš Klus se vrací po roční pauze v plné síle, s energií a humorem sobě vlastním. Koncertně momentálně objíždí republiku se svou Recyklus tour, přičemž písničky do playlistu si vybírali sami fanoušci. Se zpěvákem jsme si povídali v Třebíči, kde odehrál speciální koncert na skládce. 

Tomáš Klus interview: Nezavírejme oči před problémy naší planety Tomáš Klus interview: Nezavírejme oči před problémy naší planety. Foto: Lucie Levá

Tomáši, jak sis užil léto a roční pauzu?
Léto jsem si užil rodinně a ke konci s kapelou, byli jsme na měsíc uprostřed lesů na chalupě a bylo to skvělý. Pauzu jsem si užil taktéž rodinně a paradoxně i dost hudebně, protože jsem se učil, resp. dělal jsem si pokusy. Sliboval jsem si totiž dlouho, že si koupím různé kytarové efekty a že si s nimi budu hrát... a tak jsem si s nimi hrál hodně hojně.

Tomáš Klus zveřejnil, jaké písně vybralo sedm tisíc fanoušků do playlistu Recyklus tour

Mimo jiné ses stal podruhé otcem, narodil se ti syn Alfréd, bylo to jiné, než když ses stal otcem poprvé?
Je to vlastně diametrálně odlišný a nemyslím si, že to je jenom tím, že to je druhé dítě, ale taky tím, že máme ten obrovský dar, že máme kluka a holku. Máme tak možnost nahlídnout do různých světů Marse a Venuše… to je skvělý.

Vybrali jste mu zajímavé jméno, čí to byl nápad?
Já jsem vybral Josefínu a Tamarka vybrala Alfréda.

Prý jsi vegetarián, jak dlouho? A co tě k tomu vedlo?
Vedl mě k tomu soucit. Mám pocit, že jíme moc masa. Byl jsem velký masožrout... ok, maso ano, když je jednou týdně, ale nechci podporovat nadbytek masa. Když se člověk rozhlídne kolem sebe, maso je všude. Jsou to živí tvorové, chápu, že je dané, že jako lidi - všežravci - máme jíst maso. Ale vadí mi, když nemáme míru, neuvědomujeme si, že maso neznamená jenom to, že se někde porazí kráva. Je to obrovský náklad, maso, co máš na talíři, je 25 tisíc litrů vody a obrovské množství splodin, protože se transportuje z půdy, jíž spásá. To jsou důsledky, ke kterým nechci tou svojí troškou do mlýna přispívat. Ale nejsem takový, abych tvrdil, že kdo jí maso, je pro mě vrah. Ať si každý dělá, co chce. Maso nejím tři čtvrtě roku a jde to.

vložte odkaz, text nemažte

VŠICHNI JSME SOUČÁSTÍ JEDNOHO ŽIVÉHO ORGANISMU

Jaký máš vztah k ekologii?
Velmi kladný, protože mám pocit, že teď je ten čas, kdybychom měli začít něco dělat, těch zastíracích manévrů, který globální establishment využívá k tomu, aby se skutečné problémy nějakým způsobem řešily, je dost. Myslím si, že planeta umírá, protože nejsme pořád schopni přijmout zodpovědnost za to, že jsme tím hlavním důvodem, a to doslova - sebepožírání. Chci svým přičiněním upozornit, že to je ta věc, která nás nejvíc zasahuje, aniž bychom si to uvědomovali. Tady je spousta témat, která podstatná nejsou, akorát rozdělují lidi. Musíme si uvědomit, že jsme především všichni součástí jednoho živého organismu zvaného Země, tak bychom se podle toho měli chovat.

Rád si hraješ se slovíčky, co tě vede k tvojí spontánnosti? Kde bereš energii, která z tebe čiší?
Mám rád češtinu. Je krásná, dává ti možnost, stačí se do ní zaposlouchat a mít k ní tu úctu. Energii čerpám z radosti, která je součástí života stejně jako její temná sestra strast. Jde jen o úhel pohledu, jaký si zvolíš. Buď vidíš problémy, nebo výzvy.

Máš za sebou několik hereckých rolí, ať už v pohádkách nebo seriálech, rýsuje se teď nějaká další? Jak jsi spokojený se svojí poslední seriálovou rolí?
Teď o ničem nevím, ale chtěl bych si zahrát vážnou roli. Co se týká učinkování v seriálu, tak jsem spokojený s procesem tvorby, protože to bylo super, byl jsem hrozně nadšený, vše bylo v pořádku, akorát je to dané dobou, že se vše dělá rychle. Myslím si, že ta postprodukce byla uspěchaná, to je škoda. Ubralo mu to kus potenciálu. Štáb byl super, materiál, ze kterého to vzešlo, byl taky super, ale ty termíny, deadline, no...

Na jakém nejzajímavějším místě jsi hrál?
Asi vede dnešek, většinou to byla klasická místa, ale takhle mezi hordou odpadků jsem zatím ještě nehrál. Vybral jsem si ho proto, že tématicky zapadá k mému Recyklus turné a jeho myšlence.

LIVE: Tomáš Klus zahrál na skládce v Třebíči a podpořil ekologii

Na jakém místě bys chtěl hrát?
Kdybych měl vysloveně nějaké takové místo, tak bych tam už asi hrál. Mám totiž pocit, že když člověk ví, co chce, tak už zbývá to jen udělat. Takže když vím, že tyto věci jsou v mých možnostech, tak je realizuji.

Teď se vydáváš na Recyklus turné, na co se můžeme těšit? (odpověď ve videu)

PÁNUBOHUDOOKEN U FANOUŠKŮ NEPROŠLA

V rámci tohoto turné probíhalo hlasování o výběr písniček, které se v playlistu objeví. Kolik přišlo hlasů? Jaké písničky zvítězily? A které se nedostaly a překvapilo tě to?
Hlasovalo přes sedm tisíc lidí, za což jsem moc vděčnej, protože to už je slušný koeficient objektivity. Zvítězila, dle očekávání, Nina, ve Francii všeobecně přijímaná jako LeNin a ve Španělsku El Niňo. Těsně před Marií a Chybíš mi. Největším překvapením pro mě však byla Pánubohudooken, protože skončila pod čarou. Byl jsem přesvědčen, že vzhledem k ohlasům na ni a nevoli z rozhodnutí, že už jí kvůli dezinterpretaci hrát nechci, se umístí mezi prvními třemi, ale vox populi souzní s mým rozhodnutím. Je to skvělé znamení, že si s fanoušky rozumíme, že rezonujem.

Písničky budou v novém kabátu?
Ne všechny. Zkoušeli jsme recyklovat a dávali je do nových kabátů, ale některým písničkám to prostě sluší v podobě tak, jak jsou. Takže Recyklus spočívá především v tom, že fanoušci si hodně vyhlasovali i staré písničky, které jsme dlouho nehráli.

Bude i nový merch?
Rozhodli jsme se, že v rámci Recyklusu půjdeme do důsledku a vypracovali jsme ekologický a etický merch, tzn. že merchandising bude z ekologických materiálů a s garancí kvality, resp. původu. Můžeme lidi ujistit, že to nevyrábí děti v Bangladéši. Je také na čase si uvědomit, že není v pořádku si kupovat ve velkořetězcích trička za 70 Kč. To je taky věc, kterou bych chtěl propagovat. Byl bych rád,  abychom se pídili, odkud ty věci jsou a z čeho jsou dělané, a to u všech druhů sortimentu, včetně jídla. V momentě, kdy u nás bude rozhodovat jenom cena, tak ačkoliv máme pocit, že nepácháme žádné zlo, přispíváme řetězcům na to, aby si věci pod cenou vybíraly svou daň tím, že pocházejí z pekla. Nevědomky tak přispíváme nerovnovážnému stavu světa, kdy jedna jeho polovina žije na úkor druhé.

Já třeba nakupuji v sekáčích...
Sekáče jsou naprosto v pořádku a je to správná, přesněji řečeno šetrná, cesta recyklace.

Proč máš na ruce nakreslené oko?
Oko symbolizuje, že nemáme před problémy zavírat oči. Je to kérka, kterou dostane každý, kdo navštíví jeden z koncertů Recyklusu.

Chystáš novou desku?
Momentálně nechystám, ale mám nový singl Dobré ráno. A je kupodivu o dobrém ránu. (smích) Klip k singlu právě Eliška Podzimková zpracovává. Hezky animuje, takže si myslím, že to bude pěkné. Ale v rámci Recyklusu bych chtěl vydat recyklovanou desku z toho koncertu v podobě prvního živáku - Tomáš Klus živ(je).

Je nějaké motto, kterým se řídíš v životě?
Haha. Nemám, mám život a tím se prostě řídím. Snažím se čím dál tím víc žít v tom smyslu, že se koncentruju na to, že žiju. Snažím se žít v přítomnosti, jsem tam, kde jsem, a nemyslím na to, kde budu pak. To je strašně těžký. To není motto, ale motor, je to můj zdroj inspirace, protože v momentě, kdy se mi to povede na 5 minut, člověka ta přítomnost úplně oblaží. Je totiž všude, ale zároveň většina žije mimo ní. V momentě, když jdeš třeba po lese a relaxuješ, spousta lidí to dělá tak, že přemýšlí buď o budoucnosti, nebo řeší minulost. A to je problém. Obligátní, ošahané a přecitované "tady a teď" se snažím uvádět v praxi.

Co bys vzkázal svým fanouškům, třeba vzhledem k Recyklus tour?
Ať přijdou, že to bude krásný a že se na ně těším.

text: Hana Bukáčková, foto a video: Lucie Levá

Témata: Tomáš Klus, Recyklus, recyklace, ekologie

zavřít