Donaha interview: Beta samec je ten, kdo přestane být sám sebou

Vydáno 30.10.2015 | autor: redakce

Mladá pop-punková skupina Donaha právě vydává své první album Beta samci. V rozhovoru nám prozradili nejen, kdo je podle nich beta samec, ale pohovořili i o natáčení vlogů nebo koncertování s kapelami jako Rybičky 48 či Pipes and Pints. 

Donaha interview: Beta samec je ten, kdo přestane být sám sebou Donaha interview: Beta samec je ten, kdo přestane být sám sebou

Jste stále ještě poměrně nová kapela - jak byste se představili čtenářům, kteří vás ještě neznají?
Jsme čtyřčlenná studentská teenage pop-punková kapela a hrajeme vlastní písničky s českými texty. Texty píše Matěj, stejně jako hudbu, se kterou mu ale pomáhá brácha Stěpán.
Kapela funguje v tomto složení:
Matěj Jelen – zpěv, kytara
Pepa Sedlák – kytara, zpěv
Marek Pešl – baskytara, zpěv
Štěpán Jelen – bicí, zpěv

Loni jste si změnili název z On The Way na Donaha. Co vás k tomu vedlo?
Přemýšleli jsme o tom už delší dobu. Protože máme písničky už jenom s českými texty, tak nám přišlo divné mít anglický název. Tím okamžikem přejmenování se nakonec stalo zveřejnění našeho prvního oficiálního klipu Příběh z křídel na Óčku.

Co vychází v říjnu: přehled novinek

Postupně jste tedy přešli od anglických textů k českým. Je to proto, aby vašim textům rozuměli všichni posluchači, nebo to má jiný důvod?
Než Matěj začal skládat česky, zkoušel dávat dohromady velmi jednoduché, gramaticky ale často špatné anglické věty… Čeština je pro fanoušky určitě lepší, ale je méně zvukomalebná, takže mu to dá občas dost zabrat.

Hrajete se spoustou známých kapel, předskakovali jste třeba Imodium nebo Pipes and Pints, aktuálně jedete turné s Rybičkami 48. Čím to je, že si vás vybírá tolik kapel?
Je to mnohdy souhra více okolností i náhod. Těm náhodám se snažíme hodně pomáhat. Účastnili jsme se spousty soutěží, ve kterých vítěz získal právě možnost zahrát si se známou skupinou.

Jak vás zkušenosti z hraní se staršími kapelami ovlivňují? Promítnou se i na vaší debutové desce?
Hraní se zkušenějšími a úspěšnějšími kapelami nás určitě ovlivňuje. Je to fakt skvělá zkušenost, za kterou jsme moc vděční. Na naší první desce jako Donaha se to ale, myslíme, nijak neprojevuje.

Kdy album Beta samci vyjde? Jsou všechny skladby na něm autorské?
Album Beta samci vyjde 30. 10. a jako všechny skladby, které máme v repertoáru, tak i ty na novém albu jsou všechny autorské.

Co jste chtěli názvem Beta samci říci? Má to nějaký skrytý podtext?
Ano, má. Beta samec je vlastně outsider. Ale pro nás má tohle spojení trochu jiný význam.
Beta samec je podle nás ten, který dělá všechno pro to, aby v očích ostatních vypadal jako alfa samec, a je schopen kvůli tomu přestat být sám sebou. Skutečný alfa samec, podle nás, není ten, kdo vypadá před ostatníma jako frajer, ale ten, který se tak cítí uvnitř.

V kapele jste všichni velmi mladí. Chodí na vás stejně staří fanoušci, nebo jste díky hraní se zkušenějším skupinami získali i posluchače jiných generací?
Chodí na nás většinou hodně mladé publikum, ale jsou i výjimky. Díky hraní se zkušenějšími kapelami přibývají spíš fanoušci o něco starší, než jsme my.

Chválí vás i Richard Krajčo. Jak se to stane, že se malá pop-punková kapela dostane do hledáčku tak výrazné hudební osobnosti?
Snažíme se šťastné náhody přitahovat…a tohle byla asi jedna z nich :) Určitě tu sehrálo roli i to, že jsme ze stejného regionu.

Máte zkušenosti i s natáčením vlogů. Kde mohou fanoušci vaše videa vidět a jak vás jejich příprava baví?

Ano, začali jsme natáčet vlog, který jsme pojmenovali Popcorn. Vychází každou středu ve 20:00. V každém díle mluvíme o novinkách týkajících se kapely, koncertech, odpovídáme fanouškům na jejich dotazy a občas ze sebe děláme docela blbce. :) Všechny naše vlogy najdete na našem YouTube channelu. Jejich příprava i natáčení nás hrozně baví.

Co byste vzkázali našim čtenářům a na co se od vás mohou těšit?
Čtenáře zdravíme a těšíme se, že se s některými z nich potkáme někde na koncertě – nejlépe na tom našem. :)
A budeme moc rádi, když si koupí naše nové CD Beta samci!!

text: Josef Martínek, foto: Warner Music

zavřít