POST SCRIPTUM (29): Sam Smith je otřesený. Na vlastní kůži se setkal s rasismem

Vydáno 21.01.2016 | autor: Simona Knotková

Sama Smithe šokovala přímá zkušenost s rasismem, několik žen obvinilo amerického publicistu ze sexuálního obtěžování a lidem se nelíbí údajná plánovaná deska Kanyeho Westa ku poctě Davida Bowieho - i takové události přineslo uplynulých sedm dní.

POST SCRIPTUM (29): Sam Smith je otřesený. Na vlastní kůži se setkal s rasismem Sam Smith má štěstí, že nebydlí v Česku. Zdejší rasismus by teprve nemohl vydýchat

SKANDÁL V AMERICKÉ HUDEBNÍ PUBLICISTICE

Začalo to jedním tweetem, v němž zpěvačka kapely Dirty Projectors Amber Coffman obvinila amerického publicistu Heathcliffa Berru ze sexuálního obtěžování. "Právě jsem si znovu připomněla příhodu, jak mi jeden velmi známý publicista před pár lety na baru mačkal zadek a kousal do vlasů. Jeho jméno je Heathcliff Berru, publicista a ředitel PR agentury Life Or Death." Po tomto obvinění se odvážilo promluvit také několik dalších žen. Frontwoman Best Coast Bethany Cosentino si na svůj Twitter například napsala: "Je dobře, že ses ozvala. Já jsem se bála cokoliv říct. Na Berru opravdu není ani špetka dobrého." Jiná žena se zase svěřila, že ji zdrogovaný muž před lety nutil k orálnímu sexu.

A následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Z PR agentury nejenom začali odcházet jednotliví klienti, ale sám Berru rezignoval. Ve svém prohlášení se za své chování omluvil a slíbil, že se půjde už konečně léčit ze závislosti na drogách a alkoholu. Pozitivních ohlasů se za zpytování svědomí ale zrovna nedočkal a poškozeným osobám se nelíbí, že publicista všechno jenom svedl na své závislosti.

Holky v hudbě to mají zkrátka stále těžší než muži. Čím víc se jich ale nebude bát mluvit o podobných zážitcích, tím lépe pro všechny další možné oběti.

POST SCRIPTUM (27): Hackery z Anonymous netrápí jen Islámský stát. Válku vyhlásili i Keithu Flintovi z Prodigy

SETKÁNÍ SAMA SMITHE S RASISMEM

Sam Smith byl svědky verbálního rasistického útoku. Terčem se stal jeho kamarád a stalo se tak v Londýně. O celé události následně napsal na Twitter, kde vyjadřuje své rozhořčení a šok: "Naprosto mi došla slova. Nikdy, nikdy bych si nepomyslel, že k něčemu takovému tady může dojít. Jsem bez slov a raněný. A mám pocit, že bych o tom měl napsat. Policie nám v té situaci vůbec nepomohla, což mě opravdu hluboce šokovalo. Jsem naštvaný. Tolik naštvaný."

Co dodat, Same. Je to smutné, ale vítej ve vyspělé kultuře roku 2016. A to může být třiadvacetiletý interpret ještě rád, že nepochází z České republiky...

KANYE WEST VERSUS DAVID BOWIE

Megalomanské choutky Kanyeho Westa jsou velmi dobře známy a i když se nám některé z nich nemusí příliš líbit, nějak je už tolerujeme. I velikášství má ale své meze. A když se po smrti Davida Bowieho začala médii šířit zpráva, že rapper plánuje celou desku ku poctě zesnulého umělce, začala se sepisovat petice na Westovo zastavení.

Proti Kanyemu Westovi se podepisuje petice. Fanoušci Davida Bowieho nechtějí, aby prznil jeho písně

Nápad kolekce zpívaných coverů, popřípadě rapovaných Bowieho textů, se nelíbila tisícovce lidí a už vůbec se jim nezamlouvalo prohlášení utajeného zdroje, dle něhož měl West v plánu "převezmout po Bowiem pochodeň". Nakonec se ale možná nejednalo o nic jiného než o povedený trolling neznámých jedinců. Podle mluvčího muzikanta totiž nic podobného není v plánu. Takže se zase všichni uklidníme, ano?

text: Simona Knotková

zavřít