Grammy 2020: Kdo zvítězí v kategorii Skladba roku? O cenu usilují Billie Eilish, Lady Gaga i Lewis Capaldi

Vydáno 20.01.2020 | autor: Filip Pešta

Šedesáté druhé udílení Grammy je za dveřmi. O vítězích bude jasno v noci z 26. na 27. ledna. Ještě předtím si stihneme projít kandidáty na prvenství v jedné z nejprestižnějších kategorií - Skladba roku. Letošní přehled nominovaných lze shrnout jedním slovem - piano. V drtivé většině vybraných písní totiž hraje v aranžmá hlavní roli. Navzdory dominanci balad se však najdou tací, kteří překvapili nějakým netradičním atributem, nebo dokonce přehodili výhybku zajetých žánrových kolejí zcela jinam.  

Grammy 2020: Kdo zvítězí v kategorii Skladba roku? O cenu usilují Billie Eilish, Lady Gaga i Lewis Capaldi Grammy 2020: Kdo zvítězí v kategorii Skladba roku? O cenu usilují Billie Eilish, Lady Gaga i Lewis Capaldi

 

H.E.R. - HARD PLACE


Americká zpěvačka Gabriella Wilson vystupující pod pseudonynem H.E.R. (akronym pro Having Everything Revealed) získala minulý rok hned dvě ceny - a to v kategorii nejlepší r'n'b album a vystoupení. Její styl je nálepkován jako současné r'n'b, jeho podrobnější definice říká: "porozchodový hudební materiál, který zní zranitelně a nadějně zároveň".

Hard Place je mixem výše zmiňovaného rhythm and blues s příměsí pop-akustické kytarové linky a procítěných vokálních ploch, jejichž sborový výstup nemá daleko do gospelu. To vše je podepřeno pěveckým projevem, který má emocí na rozdávání a jistojistě zacílí do ucha každého posluchače prožívajícího vztahovou krizi nebo bolestný rozchod. Pro ty šťastně zadané může být minimálně kvalitní baladou.

 

LEWIS CAPALDI - SOMEONE YOU LOVED


Skotský zpěvák a písničkář válcoval britskou hitparádu celých sedm týdnů a v říjnu 2019 dokonce zakusil prvenství i v Americe. Someone You Loved skládal šest měsíců a o procesu jejího vzniku řekl: "Hodně lidí říká, že nejlepší skladby ti prostě spadnou do klína. Nemusíš pro jejich psaní dřít a strávíš nad nimi minimum času. Z celého svého srdce s tím nesouhlasím. Moje nejlepší písničky vznikly díky sezení u piana, kde jsem hodiny mlátil hlavou o zeď, dokud jsem nakonec nevymyslel dobrou melodii."

LIVE: Lewis Capaldi by klidně mohl vystupovat i jako komik

A přesně dobrá melodie je jedna z dominant Someone You Loved. Ač je její instrumentální pozadí jen další "Adele v kalhotách", vokální složka posluchače rozseká. Hluboké charisma ve slokách či hnědo-cukrovou příchuť zpěvu ve vysokých polohách si prostě užijete do sytosti. 

 

BILLIE EILISH - BAD GUY


Billie Eilish
a její bratr, producent Finneas O'Connell, poskládali na minimální produkci syntetické basy a basového bubnu jeden z největších hitů uplynulého roku. Díky těmto sourozencům vyplavaly na povrch žánry jako horror-pop, pop-trap nebo nu-goth. Trhavé frázování Billie na výše zmíněném hudebním základu podpořené barevnými vokálními linkami funguje na výbornou.

TOP 10 objevů roku 2019: Berenika Kohoutová, 7krát3, Walkmanz, Billie Eilish, Lizzo nebo Maggie Rogers

Kdyby byl Bad Guy celovečerní snímek, jeho anotace by zněla asi takto: "Příběh o tom, kterak si hubatá školačka dokázala omotat všechny okolo prstu. Typ holky, která 'rozesmutní tvou mámu a možná svede tvého tátu'." Je to temné, revoltující, sarkastické, kontroverzní, taneční a mezi teenagery neskutečně populární. Nevšední hitový koktejl je dochucen i nečekaným trap-beatovým zvratem ke konci skladby.


TAYLOR SWIFT - LOVER


Ani po tolika letech omílání toho samého tématu Taylor Swift stále kreativně nevyhořela. O produkci se postaral Jack Antonoff a vznikl příjemný "ploužák" na bázi šedesátkových balad. Country vokál se rozléhá mezi všechny stěny pokoje. K tomu kytara, piano, smyčce a pak už stačí jen zapálit svíčku, rozsypat okvětní lístky po posteli a podlaze a pohupovat se ze strany na stranu se svým partnerem až do rána. Jestli je něco, čím Lover vyčnívá, je to právě jeho autentická, romantická atmosféra.


LADY GAGA
 - ALWAYS REMEMBER US THIS WAY


Píseň z filmu A Star Is Born, kde si Lady Gaga zahrála po boku Bradleyho Coopera, je duši drásající, energická balada. I přes konvenční nástrojové obsazení tu dominuje silná melodie a hlasový fond Gaga, který skladbu balancující na pomezí popu a country posouvá na úroveň okamžitého nástupu husí kůže. Song zabodoval v žebříčcích po celém světě, úspěch měl i v českých rádiích. Připomeňme, že loni zpěvačka sbírala ceny s další hitovkou ze stejného filmu - Shallow.

Bohemian Rhapsody má čtyři Oscary, Rami Malek vyhrál za roli Mercuryho. Nejlepší píseň nahrála Lady Gaga

 

LANA DEL REY - NORMAN FUCKING ROCKWELL


V pozadí opět Jack Antonoff a znovu se tu zpívá o lásce. Píseň je o vztahu s mužem, který odmítá převzít zodpovědnost za svoje chyby. Zpěvačka s ním ale zůstává, i když ji trápí. Název skladby znamená poctu americkému malíři Normanu Rockwellovi. Vokálně předkládá syrovou, uvěřitelnou melancholii. Instrumentálně se zuby nehty drží piana, kterému sekundují vkusné vsuvky smyčcových a dechových nástrojů.

AUDIO: Lana Del Rey nahrála písničku o masových útocích střelnou zbraní v Americe


LIZZO - TRUTH HURTS


Zpěvačka a rapperka Lizzo v písni Truth Hurts hlásá, že i ona může být "bad bitch" a nepotřebuje chlapa, co za to nestojí. K popularitě songu výrazně přispěla videoaplikace Tik Tok, díky které se postupně Lizzo stala virální senzací. Truth Hurts je také součástí soundtracku k filmu Someone Great a hudebně spoléhá na drsný zvuk piana, úderný beat a zpěvaččino drzé frázování.


TANYA TUCKER - BRING ME FLOWERS NOW


Rodačka  z Texasu měla svůj první hit už v roce 1972. A i ve věku jednašedesáti let zní její vokál skvěle. V kombinaci se sólovým pianem vytváří country nahrávku, při jejímž poslechu vás nostalgická nálada nemine. A dost možná uroníte i slzu. Deska While I'm Living, na které skladbu najdete, je zároveň nominována na Country album roku. Pro zpěvačku se jedná už o její dvacátý pátý studiový počin.Tip Filipa Pešty na vítěze: BILLIE EILISH - BAD GUY


A kdo si zaslouží Grammy podle vás?

text: Filip Pešta

Témata: Grammy, song roku, Billie Eilish, Lizzo, Lady Gaga, Taylor Swift, Lana Del Rey, H.E.R., Lewis Capaldi, Tanya Tucker

zavřít