Pekař interview: Mé písně jsou nejen odrazy vlastních zážitků, ale i různých životních příběhů

Vydáno 31.05.2016 | autor: Jaroslav Noska

Když uslyšíme jméno Petr Štolba, ne každý bude vědět, koho si pod ním představit. Ovšem pokud se řekne Pekař, jistě si mnozí vybaví hit Léto, který vznikl společně s kapelou Rybičky 48. Známé jsou i hity Bůh, Nikola nebo Tančím. Aktuálně mladý písničkář dopekl novou desku a postavil kompletní kapelu. Povídali jsme si nejen o tom, jak vznikají skladby či o spolupráci s Rybičkama 48, ale třeba i o tom, jak se z něho vlastně stal Pekař A na závěr máme i jednu otázku, která bude zajímat převážně fanynky.

Pekař interview: Mé písně jsou nejen odrazy vlastních zážitků, ale i různých životních příběhů Mé texty jsou odrazem mých zážitků a životních příběhů

Zásadní otázka: Jak se z tebe vlastně stal Pekař?
Byl jsem ve třinácti nebo čtrnácti na kamarádově narozeninové party a přijel jsem tam po měsíci tanečního soustředění. Měl jsem na sobě akorát bílé rifle, bílou košili a bílou čepici, protože nic jiného čistého nebylo. Stál tam obrovský dlouhovlasý pankáč, prostě Kuba Ryba, a říká "Hele koukej, přijel pekař". Posypali mě moukou a chtěli nechat upéct. Tahle přezdívka se mě drží.

SNAŽÍM SI OBHÁJIT SVOU PRAVDU JAKO KAŽDÝ SKLADATEL

Máš i jiné hudební zkušenosti mimo svojí sólové dráhy?
Mám zkušenosti sám i s klukama. Myslím, že těch zkušeností je posbíraných docela dost. Vždycky jedu sám jako Pekař, ač třeba zpívám v písničkách Rybiček. Teď se vytváří nová kapela, která se mnou bude hrát, je tam Ondřej Soukup, který je můj kameraman, pak je tam Cágo, kluk z Přerova, který hrál v NSOS. Všechny ty zkušenosti se vyústily v to, že najednou vznikne celá kapela. Samozřejmě to chci obohatit, aby to bylo plné, nechci nic hrát uměle. Chci, aby tam zněly kytary a klavíry

Festivalovou REC.stage zaplní Thom Artway, Pekař i Cocaine Party. Bude i striptýz

Jak vznikají tvoje písničky? Píšeš je sám?
Píšu je samozřejmě sám. Texty i muziku. Pak přijdu za Kubou Rybou, stejně tak jako on chodí za mnou se svýma písničkama, a řekneme si, jestli to je asi dobré, nebo není. Někdy mu tam něco nesedí a naopak a pak se o to hádáme a přeme. Většinou se snažím obhájit si svoji pravdu jako každý skladatel. Pak přijdu do studia k Petrovi Lebedovi, který je dle mého úsudku nejlepší muzikant, jakého jsem kdy potkal. On neumí zas až tak stoprocentně zpívat, ale umí pochopit pocit. Neumím si představit, že bych měl nahrávat u někoho jiného.

Tvé texty jsou vlastně odrazem tvých vlastních zážitků. Je to tak?
Jsou to odrazy nejen mých vlastních zážitků, ale jsou to i různé životní příběhy. Docela rád chodím do hospod a barů sám. Vlastně nemám mnoho kamarádů, mám je jen mezi klukama z Rybiček 48, kteří jsou furt někde na koncertech, tak se vlastně vídáme jen tam. Proto chodím do hospod a poslouchám různé příběhy o tom, jak jsou naštvaný na svoji práci, jak mají málo peněz, jak je opustila manželka. Sedím a poslouchám a nakonec odcházím s myšlenkou, kterou si doma utříbím a srovnám a pak z toho něco vznikne.

vložte odkaz, text nemažte

BUDU KŘTÍT NA KAŽDÉM KONCERTU, DOKUD NEVYJDE DALŠÍ DESKA

A můžeš přiřadit nějakou konkrétní skladbu k nějakému zážitku?
Třeba skladba Bůh vznikla tak, že jsem šel ráno do práce a poslouchal, jak si lidi stěžují, sedl jsem si a za deset minut byl text na světě. Nikola je klasická rozchodová písnička. To byl příběh, kdy jsme si šli večer lehnout, chytl nám byt od elektrického topení, přemýšlel jsem, zda spolu zůstaneme, nebo ne. Pak jsem jel vlakem do Kutné Hory, usnul jsem opilej v závěji, měl omrzliny. No, prostě tak, jak to po rozchodu bývá, do té skladby jsem tohle vše dal.

A teď už k novému albu, představíš nám ho?
Je vytvořeno z klipovek a písniček, který jsem tam chtěl, a dvou budoucích klipovek - Máma a Nenech mě odejít. Jsou pro mě tak silný, že lepší písničky jsem asi zatím nenapsal. I když to si dle mě myslí každý písničkář a skladatel, ale nakonec přijde další múza. Album se k vydání připravovalo trochu narychlo, jelikož mě z Warner Music oslovili, že by měli zájem ho vydat, a já jim řekl, že už je hotové. Moc si vážím toho, že ho vydávají také proto, že je baví.

Plánuješ nějaký křest?
Zrovna jsem o tom přemýšlel a nechci dělat klasickou akci, jako jo křest. Budu křtít na každém koncertu, dokud nevydám další album.

BUDEME OSLAVOVAT, ŽE ŽIJEME

Máš za sebou miniturné s Ondrou Štorkem. Plánuješ nějaké turné k nové desce?
Mini turné bylo super, lidi hodně chodili a teď nás čeká asi dvacet festivalů i docela zvučných jmen, takže turné asi ne. Není teď čas myslet na to, že Pekař má cédéčko, každý koncert bude vlastně turné. Na podzim se pojede šňůra s Rybičkama a tam se bude také křtít. Tam se křtí i bez alba (smích). Budeme oslavovat, že žijeme, a moc se nato těším, protože už pojedu se svojí kapelou. Hlavně už si okolí nebude myslet, že využívám Rybičky, jsme přátelé a naše spolupráce hodně přesahuje jen vystoupení na pódiu. Kuba Ryba píše knihu. No a já jí píšu už asi tři roky. A budu jí psát tak dlouho, dokud neuznám, že už je čas. Třeba i dvacet let.

VIDEO: Pekař a bubeník Ondřej Štorek z Rybiček 48 se našli. Začíná jejich miniturné

A nakonec něco pro fanynky. Máš nějakou přítelkyni?
Ne nemám, jsem sám.

Text: Jaroslav Noska (www.noska-art.cz)  foto: Pekař a Jaroslav Noska

zavřít