TOP 15 velkých jarních koncertů: Muse či Paul McCartney míří do hal, Lucie i AC/DC chystají open airy

Vydáno 05.04.2016 | autor: Ondřej Bambas

Na jaře nemusíte lovit kapely pouze v klubech. Koncertovat u nás budou i hvězdy, kterým je kapacita do tisíce míst malá. Velké pódium s hlasitými reproduktory si užijete na koncertech Mumford & Sons, Muse nebo Moderat, chystají se na vás i Paul McCartney, AC/DC či Mika. A je toho mnohem víc!

TOP 15 velkých jarních koncertů: Muse či Paul McCartney míří do hal, Lucie i AC/DC chystají open airy Jeden z nejočekávanějších koncertů roku obstarají Muse

KYGO

kdy: 9. dubna - Forum Karlín, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Při premiérové návštěvě vyprodal mladý Nor klub Roxy těšně před vystoupením. Tentokrát si hitmaker poradil s trojnásobně větším prostorem a Forum už je nějakou dobu beznadějně vyprodané. Šťastní návštěvníci se mohou těsit na remixy populárních skladeb od Marvina Gaye nebo Kyly La Grange v rytmu tropical houseu, přesně jak jej masově proslavil samotný Kygo. Od poslední zastávky ale zapracoval hudebník také na vlastní původní tvorbě, můžeme se tak těšit i něco z chystané desky Cloud Nine, která vyjde v polovině května. Venku jsou již singly Stole The Show, Stay nebo Firestone. Na festivalu Miami Ultra nedávno poprvé představil také novinku Happy Birthday s hostujícím Johnem Legendem. Zahraje ji i v Praze?

RODRIGO Y GABRIELA

kdy: 9. dubna - Divadlo Archa, Praha / 12. dubna - Gong, Ostrava
cena vstupenky: 790 Kč / od 650 Kč
proč: Loni si je pod rozpáleným sluncem přetavujícím prostor před pódiem v mexickou prérii vychutnali návštěvníci festivalu Colours Of Ostrava. Nyní se duo do Ostravy vrací na samostatný koncert, tentokrát do klimatizovaného prostoru přilehlého Gongu. O tři dny dříve vystoupí také v pražském Divadle Archa. Kdo ještě neměl čest zhlédnout energickou dvojici naživo, neměl by s návštěvou představení váhat. To, co předvádějí Rodrigo s Gabrielou a jejich kytarami, nemá příliš vhodných slov k porovnání. Racionální pohledy na kytarovou hru jdou stranou. Přitom není potřeba využívat desíky efektů, mexický pár si vystačí s tělem svého nástroje, který dokáže využívat stejně zdatně k perkusivnímu podkladu. Dokonalá svouhra a propojení dvou duší. Ángel s diablem v těle.

STEVEN WILSON

kdy: 19. dubna - Forum Karlín, Praha
cena vstupenky: od 990 Kč
proč: Po úspěšném loňském koncertu v Divadle Hybernia se k nám vrací Steven Wilson. Vůdčí osobnost Porcupine Tree vydala loni oceňované album Hand. Cannot. Erase. a letos na něj navázal malým albem 4 ½, které má zkrátit čekání na novou řadovku. Fanoušci na něm najdou šest skladeb a dost pravděpodobně z něj Steven zahraje ukázku dvě i v Praze. Jistě dojde i na starší písně Porcupine Tree jako The Sound Of Muzak nebo Lazarus, kterou dává zpěvák vzpomenout na Davida Bowieho. Také progresivní rock má u nás své četné fanoušky.

HANS ZIMMER

kdy: 7. května - O2 arena, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: V současnosti asi nejviditelnější filmový skladatel, jehož doprovod můžeme momentálně slyšet ve snímku Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti nebo Kung Fu Panda 3. Daleko významější jsou ale jeho práce na sérii Temného rytíře nebo pohádkách pro Walta Disneyho Lví král a Princ Egyptský. Rodák z Frankfurtu nad Mohanem se prosadil koncem osmdesátých let, kdy zkomponoval hudbu k filmům Rain Man či Řidič slečny Daisy. Přes počáteční experimentování s elektronikou se postupně dostal k dalšímu charakteristickému postupu - využívání hudebních prvků kultury ovlivňující příběh filmu. Tak se například dostal prostřednictvím Sherlocka Holmese k slovenským Romům.

Hans Zimmer ovládne pražskou O2 arenu

MUMFORD & SONS + BILL RYDER-JONES

kdy: 20. května - O2 arena, Praha
cena vstupenky: od 1290 Kč
proč: Svůj první koncert odehráli ve Velkém sále Lucerny. Dodnes na něj účastníci rádi vzpomínají. Sál pro dvě tisícovky lidí nabídl stále ještě dostatečně intimní prostor pro sdílení příjemné atmosféry, kterou dokázaly nejlépe dokreslit rozvěšené žárovky. Nyní bude show daleko větší, vzhledem ke zvukovému posunu s poslední deskou Wilder Mind to ale nebude příliš na škodu. Banja a kontrabasy vyměnili za elektrické kytary, Mumfordi samozřejmě nezapomínají ani na své kořeny. Nechybí piánové intermezzo nebo a cappella zpívánky. Jako bonus si k sobě na turné kapela navíc přizvala Billa Ryder-Jonese, který promuje svou aktuální desku West Kirby County Primary. Celý večer vás čeká rock v té nejmilejší poloze.

AC/DC

kdy: 22. května - Letiště Letňany, Praha
cena vstupenky: momentálně vyprodáno
proč: Už je to pár let, co si fanoušci mohli zopakovat Highway To Hell nebo You Shook Me All Night Long. Další šanci vychutnat si své oblíbené Australany si nechtějí nechat ujít a lístky na open-air koncert byly vyprodány během několika dní. Nyní je lidé nabízejí i za několikanásobné částky. A to přestože stále není jistý osud kapely, jejíž zpěvák Brian Johnson má ohrožený sluch. Prozatím byly přesunuty datumy amerického turné, o evropské části nejsou potvrzeny žádné detaily. Média spekulují také o zapojení hostujícího zpěváka, kterým by se mohl stát podle jistých zdrojů Axl Rose z Guns N' Roses. Jelikož Axlova znovuobnovená formace má v době koncertů volno, propojení těchto dvou velikánů je možné. O novinkách v tomto případě vás budeme informovat.

ANKETA: Má s AC/DC do Prahy jako zpěvák dorazit Axl Rose? Ptáme se čtenářů

MIKA

kdy: 25. května - Forum Karlín, Praha
cena vstupenky: 1 050 Kč na stání (zbytek kategorií vyprodán)
proč: Další z interpretů, kteří se nám prezentují díky vystoupení na Colours. Loňský ročník dokázal i poslední hodinu festivalu roztančit. Navzdory přeháňce, která se v neděli nad areálem několikrát otočila, vytvořil na tvářích návštěvníků úsměvy. Svou pozitivní energií, šarmem a humorem skvěle doprovodil repertoár, který má většina spojený s rádiovými hity Grace Kelly, Relax (Take It Easy) a v neposlední řadě singl ke snímku Kick Ass We Are Young. Tyto skladby sice naživo fungují, na festivalu ale došlo na pouhý tucet. Kdo by si tedy chtěl vychutnat kompletní zážitek, který neopomine zbytek desek Life In Cartoon Motion nebo No Place In Heaven, měl by si chytit jeden z posledních lístků na Mikův pražský koncert.

 

IL DIVO

kdy: 30. května - O2 arena, Praha
cena vstupenky: od 590 Kč
proč: Už při své premiéře v roce 2012 jim příliš nechybělo k vyprodání. Na konci května se Il Divo vracejí do O2 areny již potřetí. Do Prahy přivážejí album Amor & Pasion, svou sedmou desku, kterou vydali v listopadu loňského roku. Na ní se rozhodli prezentovat jižanskou romanci a temperament co nejvěrněji, jelikož svádějící rytmy je provázejí už od začátku. Všechny skladby jsou tak zpívány ve španělštině a italštině. Internacionální kvartet dnes již pravidelně zaplňuje největší koncertní sály, k čemuž mu dopomohl enormní zájem o crossover vážné hudby. S úspěchem se probojovali před desti lety také do Guinnessovy knihy rekordů. Povede se jim ještě nějaký další průlom, nebo už nemají pánové čím překvapit? Vzhledem k množství jazyků tu prostor pro další invenci stále je.

PAVOL HABERA & TEAM

kdy: 1. června - O2 arena, Praha (a v dalších českých městech)
cena vstupenky: od 590 Kč
proč: Poslední turné sice neslo název FINAL TOUR, přesto se nyní vrací stálice česko-slovenské scény na koncertní pódia. Prvního května zahájí skupina slovenskou část turné, která čítá šest zastávek. 20. pak ve Zlíně odstartují koncerty na našem území . Během jedenácti večerů se představí dále například v Brně, Pardubicích, Českých Budějovicích a největší show proběhne první červnový den v O2 areně. Vybrat správné termíny není snadné, jak prozradil frontman Palo Habera v rozhovoru pro Forbes. Ve stejné době totiž probíhá mistrovství světa v hokeji, navíc musí být kapela opatrná na koncerty kolegů. Letos jim konkurenci dělá pouze Lucie, která ale začíná o pár dní později.

 

MUSE + JACK GARRATT

kdy: 4. června - O2 arena, Praha
cena vstupenky: od 1490 Kč
proč: První vystoupení v České republice bylo trochu rozpačité. Po festivalovém pódiu už si ale svou cestu do tuzemských hal našli a před čtyřmi lety všechny přesvědčili, proč jsou jednou z nejlepších koncertních kapel na světě. Když se navíc k brilantnímu hraní přidá trocha vizuálně zajímavé show, dostává za vstupné návštěvník stoprocentní satisfakci. Nejinak tomu bude i letos. Speciálně připravené pódium The Drones World Tour dává většině maximální možný zážitek, kde vám nebude líto, že se netlačíte v první řadě. Dlouhé molo i vyvěšená výzdoba včetně létajících dronů nabízí spoustu možností, jak se na koncertu zabavit. Jako speciálního hosta navíc Muse oznámili Jacka Garratta. Debutujícího Brita, který stihl vyhrát jak Critics' Choice BRIT Awards, tak prestižní anketu BBC Sound Of 2016.

TOP 30 koncertů roku 2016: Přijedou Muse, Black Sabbath, Rihanna, Cure, Justin Bieber, Iron Maiden i AC/DC

VIVALDIANNO

kdy: 8. června - O2 arena, Praha
cena vstupenky: od 1490 Kč
proč: Už 7. dubna zahajuje projekt Vivaldianno své turné Město zrcadel, kterým naváže na předchozí velice úspěšné koncerty. S projektem, za kterým stojí Michal Dvořák, se tým vydá jak po menších sálech, tak do hal, v nichž bude prezentovat 3D verzi. Několik vystoupení proběhne také v zahraničních městech jako Kaunas, Tallinn, Moskva nebo Ludwigsburg, kde zakončí umělci sezónu 2016. Mezi hosty patří violoncellistka Tina Guo a animátor Kosuke Sugimoto. I tentokrát slibují večery s libretem Tomáše Belka neobvyklý zážitek, který vznikal několik let za usilovné práce.

MODERAT

kdy: 16. června - Velký sál Lucerny, Praha
cena vstupenky: 750 Kč
proč: Jedny z největších německých hvězd současné elektroniky Moderat se vracejí do Prahy. Již třetí vystoupení, poprvé však na zcela vlastní show. Poprvé hráli Pražanům jako doprovod velkému koncertu Radiohead. Druhá zastávka byla naopak pro tisícovku vyvolených v rámci festivalu Electronic Beats. Hlasy o navrácení tria se ozývaly čím dál častěji, proto se symbolicky s třetí deskou III zastaví také ve Velkém sále Lucerny. Podle prvních ohlasů pokračuje nové album v trendu předešlých nahrávek a svou kvalitu nějak nesnižuje. Trojici sestavené z projektů Modeselektor a Apparat jdou jak instrumentální kousky, tak díla podkreslená zpěvem Saschy Ringa. A diváci prvních koncertů započatého turné dodávají, že i tentokrát to stojí za to.

PAUL MCCARTNEY

kdy: 16. června - O2 arena, Praha
cena vstupenky: od 1690 Kč
proč: Kdo si pamatuje koncert sira Paula McCartneho v roce 2004 v T-Mobile Parku? Prostor Kolbenky už sice ke koncertům využíván není, Paul je s námi ale stále. A zájem o jeho hudbu také přetrvává. Proto se po spuštění předprodeje strhnul o vstupenky souboj, jehož výsledkem je posledních pár stovek míst a přidání postranních sektorů na sezení, které poskytnou divákům spíše výhled na zpěvákův profil a záda. Alespoň bude uspokojeno více příznivců. Vždyť dva dny po pražském koncertu oslaví někdejší člen Beatles čtyřiasedmdesáté narozeniny. Že ho ani v takto vysokém věku neopouští chuť hrát, dokazuje tři roky stará nahrávka New a příslib tříhodinové show. Let It Be!

LUCIE

kdy: 17. června - Amfiteátr Lochotín, Plzeň (a další města)
cena vstupenky: od 690 Kč
proč: Největší česká kapela? Dost pravděpodobně Lucie. Že si pořád najde své příznivce, dokazuje návratové turné, které navštívilo přes sto padesát tisíc lidí. Letos se rozhodli členové na koncerty navázat exkluzivní oslavou třicátých narozenin. Tři otevřené show v Plzni, Brně a Praze a jedno halové vystoupení v Bratislavě. Své miniturné zahájí 17. června tam, kde předloni regulérní koncertní šňůru zakončila. Na Amfiteátr Lochotín se vrátila po deseti letech, kdy ale na pódiu chyběl klávesista Michal Dvořák. Nyní je Lucie v kompletní sestavě a dobrém rozpoložení, což dokazuje i poslední video Medvídek ve verzi 2016.

Lucie přesunula open air koncert v Plzni, vystoupí v jiném termínu


 

THE LORD OF THE RINGS I IN THE CONCERT

kdy: 18. června - O2 arena, Praha
cena vstupenky: od 1250 Kč
proč: První díl trilogie Pán prstenů s podtitulem Společenstvo prstenu (The Fellowship Of The Ring) se vrací na filmové plátno. Tentokrát se bude promítat s vysoce realistickým zvukovým doprovodem. Bude se totiž jednat o další z čím dál populárnějších promítání s orchestrem přehrávajícím hudební podklad snímku. Za soundtrack byl v roce 2002 skladatel Howard Shore oceněn Oscarem. V O2 areně obstarý hudební doprovod dvěstěpadesátičlenný symfonický orchestr včetně sborů a sólistů. Snímek bude promítán v HD kvalitě na plátno s plochou více než 150 metrů čtverečních a bude opatřen českými titulkami. První díl bude v následujících letech doplněn obdobnými projekty s navazujícími díly z nitra Středozemě.

Ondřej Bambas

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít