TOP 10 nejlepších domácích alb roku 2016 podle redakce iREPORTu

Vydáno 16.01.2017 | autor: redakce

Hudební rok 2016 přál v Česku hlavně nováčkům - vždyť hned čtyři z deseti nejlepších desek roku, které vybrala redakce iREPORTu, jsou debutové. Navrátilci ze skupiny OceánDavid Koller se svými Friends nebo řízní hoši z the.switch zůstali těsně před branami Top 10, o vítězství se pralo mládí. Nakonec se na nejvyšší stupínek prosadilo album, na jehož kvalitách se výjimečně shodnou vyznavači mainstreamu i ti, co mají radši nezávislou scénu. 

TOP 10 nejlepších domácích alb roku 2016 podle redakce iREPORTu Lenny zabodovala v roce 2016 s albem Hearts. Foto: Matúš Tóth / Universal Music


10. Midi Lidi - Give Masterpiece A Chance

Na předchozí lehce potrhlé nahrávky navázali Midi Lidi také deskou Give Masterpiece A Chance. Ta připomíná, že bychom si měli udělat čas a pořádek ve svém životě. Se svojí zdánlivou jednoduchostí kráčí kapela vstříc novým zítřkům. Texty písní jsou lehké, krátké a tak absurdní, až jsou zkrátka geniální. A hudba? Ta zní skoro jako z jiné vesmírné dimenze. Tenhle mix Midi Lidi znovu odlišuje od všeho, co u nás vzniká. (Hana Bukáčková)

Midi Lidi interview: Nová deska je jako víno, které nebyl čas pít


9. Xindl X - Kvadratura záchranného kruhu

Písně na v pořadí už páté desce Xindla X spojuje téma plavby, hlavně v různých životních situacích. Název je tedy výstižný, odkazuje ke všem topícím se lidem. A přesto jde o náladově pestré album obsahující "depky" i naději. Důležitým pojítkem jsou i Xindlovy typické dvojsmyslné slovní hříčky - a samozřejmě kytara. S touhle deskou, které obsahuje i rádiové hity Na vodě a Popelka, se ve svých problémech jen tak neutopíte.  (Hana Poláchová)

vložte odkaz, text nemažte
8. Jananas - To samo

Kapela vyznačující se svérázným humorem překypuje i na desce To samo, jejíž vlajkovou lodí je stejnojmenný singl, vtipem a originálními slovními obraty. Rozhodně ale nezpívají jen o pozitivních tématech. Podněty k zamyšlení však dokážou podat s nadhledem a vtipem, a tak se i nad každodenními strastmi můžete zasmát. Jejich práce s texty jinak poměrně veselých písniček je přesně tím kořením, které na české scéně občas chybí. Stejně jako charismatický hlas zpěvačky Jany Infeldové. (Hana Bukáčková)

HLASUJTE PRO SVÉ OBLÍBENÉ ALBUM V HUDEBNÍ ANKETĚ ŽEBŘÍK


7. Jelen - Vlčí srdce

Jak se za dva roky ze začínající party muzikantů vypracovat na "velkou" kapelu? Vyprávět by o tom mohl Jelen. První deska Světlo ve tmě vyšla v roce 2014 v tichosti, zato s tou druhou Vlčí srdce už vyprodávali velké sály, včetně pražské Lucerny. Jelen znovu hrají přímočaré písničky, v nichž cítíte lidové motivy a které jsou zpěvné, chytnou vás hned na první dobrou. Zásadně se však liší od tradiční domácí rádiové produkce. I na druhé desce totiž Jeleni zní tak svěže, energicky a ryze, že by bylo bláhové je podezřívat z kalkulu. (Josef Martínek)

Jelen interview: Hudba je magie v praxi, naše nová deska je o koncích a nových začátcích
6. Smrtislav - Notorickej samotář

Vybírat peníze od fanoušků ještě před vydáním desky je dnes už poměrně běžná praxe. Stejnou taktiku zvolila i kapela Smrtislav, aby mohla na svět přivést debutového Notorického samotáře. Frontman Tuzex se tu noří do temných melodií, ve kterých svým utrápeně znějícím hlasem koupe povedené břitké a jízlivé texty, za něž by leckterý básník bez váhání upsal duši ďáblu. Jelikož jde o zkušené a ostřílené muzikanty, z prvotiny není patrná žádná nervozita. Naopak, působí dospěle a naprosto vyrovnaně. (David Stoklas)

TOP 10 nejlepších zahraničních alb roku 2016 podle redakce iREPORTu

 

5. Priessnitz - Beztíže

Deset let trvalo čekání na novou desku Priessnitz. Že stálo za to, dokazuje nejen samotná hudba, ale i intenzivní ruční práce, kterou jí věnovali. Každé vylisované CD totiž následně unikátně vyzdobili svými kresbami. Jesenická rocková melancholie znovu prostupuje hluboko do posluchačovy duše. Tentokrát ovšem obzvlášť nostalgicky - album Beztíže je totiž prý v diskografii skupiny tím úplně posledním. Nyní už budou Priessnitz jen koncertovat. (Kamil Soukup)


4. Emma Smetana - What I've Done

What I've Done je ve své podstatě nesmělá, ale i hravá a svěží. Nenabízí jediný vyložený hit, ale stejně tak se Emma Smetana, dosud známá hlavně jako moderátorka, ani v jedné ze třinácti písniček nesnaží o obrácený kalkul - tedy prázdnotu zakrývající umění pro umění. Smetana se nestydí za to, že se jí líbí pop a že jí nejde o žánrovou jednotnost. Naopak, jak tomu na prvních deskách bývá, baví ji hledat a zkoušet - zvládne retro pop, taneční polohu i šanson. Všech 13 písniček pak spojuje jeden pocit: že si jimi jednoduše dělá radost. (Josef Martínek)

Emma Smetana představila nový klip doma v obýváku a říká: Dopravní prostředky mě dojímají


3. Prago Union - Smrt žije

Smrt žije? Oxymorón v názvu nové studiovky je jen další z řady důkazů o Katově genialitě. Ten i na novince sype jednu úsměvnou slovní hříčku za druhou, ovšem tentokrát je nálada alba nezvykle ponurá, až mrazivá. Je to deska, která dokazuje, že o vážných věcech se nejlépe rapuje s nadsázkou a humorem. A vůbec nevadí, že hudebně je to stále tak trochu oldschool, neohlížející se na to, co zrovna v hip hopu letí. Smrt žije! Budeš snad i ty, ne? (Kamil Soukup)
2. Thom Artway - Hedgehog

Tomáš Maček alias Thom Artway dlouho působil jako autor jednoho hitu I Have No Inspiration. Na festivalech však dokázal utáhnout celý set a nakonec navzdory mnohým pesimistickým prognózám i kompletní debutové album. Skutečnost, že si na něj pozval hostující zpěvačky Maellu a Markétu Irglovou, nebyla žádná umělecká berlička, ale projev nadání vybrat si odpovídající spolupracovníky. Artway vychází z britského folku a poprocku, v jeho případě se však nejedná o kopírování úspěšného modelu, protože na rozdíl od jiných mladých písničkářů si prošel drsnou školou pouličního muzikanta daleko za hranicemi své vlasti. Možná proto jsou jeho skladby jako Sun Is Colder nebo Blind Man přes svoji určitou jednoduchost tak sdělné, že dokážou zaujmout i toho, kdo nerozumí anglickým textům. (Roman Jireš)

Thom Artway interview: Jak jsem dostal na desku Markétu Irglovou? Napsal jsem jí na Facebooku

 
1. Lenny - Hearts

Debutová deska zpěvačky Lenny vzbuzovala velká očekávání a mohla být stejně tak příjemným překvapením jako rozpačitým zklamáním. Pro první možnost hovořily dvě předchozí solidní EP i očekávaný nadhled nad tuzemskou scénou získaný studiem hudební školy v Londýně. Pochybnosti vzbuzovaly mimo jiné osudy jiných dětí slavných rodičů, ale dcera Lenky Filipové všechno zvládla. S producentem a spoluautorem desky Ondřejem Fiedlerem nabídli nahrávky, na nichž se Lenny prezentuje nejen jako zpěvačka se zajímavě zastřeným hlasem a klavíristka, ale na svůj věk také jako nečekaně vyzrálá osobnost. Deska do puntíku splnila to, co slibovaly vydařené singly Hell.o a Lover, a úspěch jejího krátkého turné jen potvrdil její pozici jedné z největších ženských nadějí tuzemské hudby. (Roman Jireš)

Lenny interview: Inspiruje mě britské myšlení, v zahraničí by kapely jako Ortel neprošly

Témata: alba 2016, Lenny, Thom Artway, Prago Union, Emma Smetana, Priessnitz, Smrtislav, Jelen, Jananas, Xindl X, Midi Lidi

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít